Advert
Advert

DEVREK’İ TEMSİL EDECEK İSİMLER BELLİ OLDU

Devrek’te ilkokul ve ortaokul öğrencileri 'Akıl ve Zeka' Oyunlarında kıyasıya yarıştı.

  DEVREK’İ TEMSİL EDECEK İSİMLER BELLİ OLDU
Bu içerik 1507 kez okundu.
Advert

 

   -Sercan KAPUSUZ-

   Devrek’te ilkokul ve ortaokul öğrencileri 'Akıl ve Zeka' Oyunlarında kıyasıya yarıştı.

   Devrek’te ilkokul ve ortaokuldan toplamda 112 öğrencinin katıldığı Çaydeğirmeni 75. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Funda Daşdemir ve Devrek Anadolu İmam Hatip Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Hacı Ömer Ziyanak koordinatörlüğünde iki gün süren ‘ Akıl ve Zeka Oyunları’ turnuvası Devrek Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde düzenlendi.

  'Akıl ve Zeka Oyunları' turnuvası ilçe finalleri, İlkokul öğrencileri için Qbitz, Mangala, Pentago ve Equilido; Ortaokul öğrencileri için Mangala, Pentago, Reversi ve Kulami oyun türlerinde yapıldı. 8 kategoride yapılan yarışmada öğrenciler ilçe birinciliği için mücadele etti. Oyunlarda ilk ikiye giren öğrenciler Mart ayında Zonguldak’ta yapılacak olan il finalinde Devrek’i temsil edecek.

   DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER İÇİN ÖDÜL TÖRENİ

  Turnuva sonunda dereceye giren öğrenciler için kupa ve madalya töreni düzenlendi. Öğrenciler ödüllerini Devrek İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Turan, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Cemalettin Yüceer ve Muhammet Atlı ile öğretmenlerin elinden aldı.

  İlkokul düzeyinde Mangala kategorisinde Misaki Milli İlkokulu’ndan Dilay Çorak birinci, Karşıyaka 100. Yıl İlkokulu’ ndan Naz Ullusoy ikinci, İstiklal İlkokulu’ndan Yusuf Çevik üçüncü; Pentago kategorisinde İstiklal İlkokulu’ndan Yiğit Emre Ören birinci, Fatih İlkoklu’ndan Doğukan Kurum ikinci, Misakı Milli İlkokulu’ndan İsmail Yazıcıoğlu üçüncü; Equilibrio kategorisinde Karşıyaka 100. Yıl İlkokulu’ndan Elif Sare Kazkondu birinci, Fatih İlkokulu’ndan Cemre Ergül ikinci, Özbağı İlkokulu’ndan  Abdulbasit Terzi üçümcü; Q-Bitz kategorisinde ise Misakı Milli İlkokulu’ndan Yağız Efe Ergin birinci, Fatih İlkokulu’ndan  Taha Oğuz Hızarcı ikinci, Fatih İlkokulu’ndan Ömer Altan Kazlı üçüncü oldu.

  Ortaokullar düzeyinde Mangala kategorisinde 75. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu’ndan Merve Bekçi birinci,75. Yıl Cumhuriyet ortaokulu’ndan Caner Gökmen ikinci, Özbağı Ortaokulu’ndan Havva Nur Azak üçüncü; Pentago kategorisinde Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Muhammet Kocaman birinci, Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Ahmet Esat Uzunoğlu üçüncü; Reversi kategorisinde Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Yusuf Engin Yalçınkaya birinci, Kız Anadou İmamaHatip Lisesi’nden Sedef Ayna ikinci, Kız Anadolu İamam Hatip Lisesi’nden Medine Paşpınar üçüncü; Kulami kategorisinde Ahmet Taner Kışlalı Ortaokulu’ndan Esma Nur Türkmen birinci, Anadolu İmama Hatip Lisesi’nden Muhammet Sefa ikinci, Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Hilmi Tunahan Çataklı üçüncü oldu.

112 ÖĞRENCİ TER DÖKTÜ

Zonguldak’ta düzenlenecek olan İl Şampiyonası’nın ilçe ayağını gerçekleştirdiklerini belirten Akıl ve Zeka Oyunları koordinatörü 75. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Funda Daşdemir, “Turnuvanın ilçe ayağına 112 öğrenci katıldı. Bu turnuvada ilk ikiye giren öğrencilerimiz Zonguldak İl Turnuvasına katılmaya hak kazandı. İl birinciliği elde eden öğrencilerimiz de 7-8-9 Nisan 2020 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek olan Türkiye Şampiyonası’na katılacaklar.

  OYUNDAN İBARET DEĞİL

 Düzenlemiş olduğumuz turnuvada oynanan zeka oyunları birer oyundan ibaret değil. Araştırmalar zeka oyunlarının insanların IQ seviyelerinde 13 puanlık bir artış sağladığını göstermekte. Zeka Oyunları ile öğrencilerin konsantrasyon süreleri artmakta bu da derslerde göstermiş oldukları başarıyı olumlu etkilemektedir.

  AİLE BAĞLARINI GÜÇLENDİRİYOR

 Zeka oyunlarının stratejik ve çok boyutlu düşünme, odaklanma gibi bilişsel; ince motor kaslarının gelişmesi gibi fiziksel bir çok artısı da bulunmaktadır. Öğrencilerin bu oyunları oynarken arkadaşları ile iletişimlerinde gelişme olduğu, ders başarısı düşük olan öğrencilerimizin ise bu tür oyunlarda başarılı olduğu bu başarma hissini yaşayan öğrencilerin diğer derslerde de başarılarının arttığı gözlenmiştir. Ayrıca bu oyunlarda üst yaş sınırı bulunmadığı ve her yaştan sevilerek oynandığı için çocuklar aileleriyle bu oyunları oynayabilirler. Böylece aile içi iletişim ve aile bağlarını da güçlendirecektir. ” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
MUHTARDAN  “GELMEYİN” ÇAĞRISI!
MUHTARDAN “GELMEYİN” ÇAĞRISI!
BURAK DERİN HAYATINI KAYBETTİ
BURAK DERİN HAYATINI KAYBETTİ