Advert
Advert

İDLİB SALDIRISI DÜNYA BASININDA GENİŞ YER BULDU

İdlib'de 33 askerin hayatını kaybettiği saldırı dünya basının da gündeminde.

İDLİB SALDIRISI DÜNYA BASININDA GENİŞ YER BULDU
Bu içerik 411 kez okundu.
Advert

 

 İdlib'de 33 askerin hayatını kaybettiği saldırı dünya basının da gündeminde.

 İdlib'de düzenlenen saldırı dünya basınında: Savaşın seyri değişebilir. İdlib'de 33 Türk askerinin hayatını kaybettiği saldırı dünya basınında geniş yer buldu. BBC Türkçe'nin haberine göre, saldırı haberinin duyulmasından kısa bir süre gazetelerin haberlerinde şu ifadeler yer aldı:

New York Times: "Türk ordusu, Suriye'nin kuzeybatısındaki hava saldırısında büyük kayıp yaşadı. Bu saldırı Suriye'deki savaşın seyrini değiştirebilir.

 "Türk yetkililer saldırının Suriye hükümetine bağlı birlikler tarafından gerçekleştiğini söyledi, ama son haftalarda bölgede hava saldırıları düzenleyen taraf Rus savaş uçaklarıydı."

"Muhalefet, Türkiye'nin Amerikan veya NATO veya hava desteği olmadan Suriye'de müdahalede bulunmasını sorguluyor."

Guardian Gazetesi: "Hayatını kaybeden Türk askerinin sayısının 22 ila 70 arasında değiştiğine dair haberler geliyor."

"Türk kaynaklar saldırıdan Suriye rejimini suçladı ama İdlib'deki bazı kaynaklar ve teyit edilemeyen gece görüntüleri saldırının Rus hava kuvvetleri tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğine işaret ediyor. Rusya üç aydır İdlib'de Şam'a yardım ediyordu."

"Ankara ile Moskova arasında önemli ticaret, enerji ve savunma bağları olsa da, iki ülke arasındaki ilişkiler Suriye'deki şiddet olayları nedeniyle bir sınavdan geçiyor, farklı tarafları destekliyorlar."

Financial Times Gazetesi: "Türkiye'de bir ay içinde hayatını kaybeden asker sayısı 43'e çıktı.

"Saldırı, Türkiye'yi Suriye rejimi ile Rus müttefiklerine karşı topyekûn bir çatışmaya itme riski taşıyor. Erdoğan, Esad birliklerinin bölgeden çekilmesi için Şubat ayı sonuna kadar süre tanıdı ve çekilmemeleri durumunda Türkiye'nin zorla birlikleri bölgeden uzaklaştıracağı tehdidinde bulundu.

"Bu saldırıyla, İdlib'deki insani krizi ve mülteci akınını önlemeye çalışan Türkiye, Nato üyesi müttefiklerinden destek çağrısını yineleyecektir. Şimdiye kadar hiçbir Nato üyesi 5. Maddenin resmi olarak devreye girmesi için görüşmelerde bulunmadı."

Le Monde: "Bombardımanlar Ankara ile Moskova'nı açma riski doğuruyor. Rus ve Türk yetkililer arasındaki yeni tur görüşmeler Perşembe günü Ankara'da gerçekleşti, sonucuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

"Şam, Rusya'nın hava desteğiyle 2019 Aralık ayında İdlib'in geri alınması için operasyon başlattı. Son haftalarda rejim ve müttefiki Rusya, Türkiye sınırındaki birçok bölgenin kontrolünü ele geçirdi."

El Cezire televizyonu, saldırının bölgedeki gerilimi daha da artıracağı ve yeni bir insani kriz dalgasını tetikleyebileceği​ yorumu yaptı.

ABD merkeli New York Times​ gazetesi ise son saldırının Suriye'deki savaşın seyrini değiştirebileceğine işaret etti:

Türk yetkililer saldırının Suriye hükümetine bağlı birlikler tarafından gerçekleştiğini söyledi, ama son haftalarda bölgede hava saldırıları düzenleyen taraf Rus savaş uçaklarıydı.

Gazete Türkiye'nin ABD veya NATO desteği olmadan Türkiye'nin Suriye'ye müdahalede bulunmasının muhalefet tarafından sorgulandığından da bahsetti.

Alman Deutsche Welle de İdlib'deki saldırıya ilişkin gelişmeleri okuyucularına canlı olarak aktardı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın bölgede yaşananlar nedeniyle Suriye ve Rusya'yı suçladığını yazan DW, 33 Türk askerinin şehit olması​ sonrası haberinde şu tespiti yaptı:

Türkiye, NATO'nun 5. maddesini işletme hakkına sahip. Ancak böyle bir kontekste bu maddenin işletilmesine onay verilir mi bilinmiyor. Daha önce sadece bir kez bu madde işletildi o da ABD'nin talebiyle Afganistan'da​.​

Ankara'nın Suriye'de en zor günlerinden birini yaşadığını yazan ​Birleşik Krallık'tan Guardian gazetesi haberinde "Hayatını kaybeden Türk askerinin sayısının 22 ila 70 arasında değiştiğine dair haberler geliyor"​ ifadesini kullandı.​

Gazete Ankara ve Moskova'nın enerji ve savunma alanında bağları olsa da ilişkilerinin Suriye nedeniyle testten geçtiğine vurgu yaptı.

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
MUHTARDAN  “GELMEYİN” ÇAĞRISI!
MUHTARDAN “GELMEYİN” ÇAĞRISI!
BURAK DERİN HAYATINI KAYBETTİ
BURAK DERİN HAYATINI KAYBETTİ