Advert
Advert

İLK VAKA GÖRÜLDÜ 1 KİŞİ KORONAVİRÜSÜ TAŞIYOR

Fahrettin Koca: Koronavirüs şüphesi olan vatandaşımızın sonucu pozitif çıktı

İLK VAKA GÖRÜLDÜ 1 KİŞİ KORONAVİRÜSÜ TAŞIYOR
Bu içerik 2183 kez okundu.

 

 Fahrettin Koca: Koronavirüs şüphesi olan vatandaşımızın sonucu pozitif çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Ankara'da koronavirüs hakkında gerçekleştirdiği basın toplantısında Türkiye'deki ilk vakayı açıkladı.

Koronavirüs salgını tüm dünyaya yayılırken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gece saat Ankara'da Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi'nde basın toplantısı gerçekleştirdi.

Fahrettin Koca, "Bugün akşam saatlerinde Koronavirüs şüphesi olan vatandaşımızın testi pozitif çıktı. Hastanın virüsü Avrupa'dan aldığı bilinmektedir. Aile bireylerinin hepsi gözetim altındadır." ifadeleriyle Türkiye'deki ilk koronavirüs teşhisini açıkladı.

Bakan Koca, hasta mahremiyeti ve hastanenin güvenliği nedeniyle vakanın görüldüğü şehir ve hasta hakkında bilgi verilmeyeceğini açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklaması şöyle oldu:

Yeni koronavirüs başka pek çok ülkeye bir iki hafta içinde ulaşmasına rağmen süreçte büyük bir başarı gösterdik. Komşu ülkeler, Avrupa ülkeleri sıkı tedbirleri almadı.

Tedbirler hangi keskinlikte olursa olsun bazı sonuçları önlemek maalesef mümkün değil. Bu an burada olmamın nedeni; bu saate dek gösterdiğimiz şeffaflıktır. Size üzücü ama korkutucu olmayan haberi bildirmek istiyorum.

Bugün akşam saatlerinde Koronavirüs şüphesi olan vatandaşımızın testi pozitif çıktı. Hastanın virüsü Avrupa'dan aldığı bilinmektedir. Aile bireylerinin hepsi gözetim altındadır. Tanı, ilk vakadır.  Hasta erkektir.

Yurt dışına zorunlu olmadıkça çıkmayalım. Tedbirler için gün sayısı 14'tür. Bu zamana kadar gösterdiğimiz başarı, bundan sonrası için garanti olmalıdır. Tüm birimlerimiz mücadelesini planladı. Bu küresel soruna karşı ulusal bir mücadele vereceğiz.

Ülkemiz süreç boyunca bu olasılığa hazırdır. Yayılmayı önleyici tedbirler alınmıştır. Yurt dışına zorunlu olmadıkça çıkamayalım. Bugüne kadar gösterdiğimiz başarı bundan sonrası için mücadelemizin kolay olacağının garantisi kabul edilmelidir. Biz dünyayı uyarırken aynı zamanda hazırlandık.

Koronavirüs alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir. Karantinaya alınmış bir hasta tüm toplumu tehdit edemez.

Şimdi yapmamız gereken hayatımızı tedbirler doğrultusunda düzene sokmaktır. Bu küresel soruna karşı ulusal mücadele vereceğiz. Risk somut, tedbirler basittir. Koronavirüs alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir.

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TIĞ’DAN SINAV EĞİTİM KURUMLARI'NA ZİYARET
TIĞ’DAN SINAV EĞİTİM KURUMLARI'NA ZİYARET
PROF.DR. KARAUĞUZ: BASTON MÜZESİ DEVREK’E ÇOK YAKIŞMIŞ
PROF.DR. KARAUĞUZ: BASTON MÜZESİ DEVREK’E ÇOK YAKIŞMIŞ