Advert
Advert
Advert

EĞİTİMSEN: ÖZGÜR VE EŞİT BİR TÜRKİYE İSTİYORUZ

23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramının 100.Yılı Kutlu Olsun!

EĞİTİMSEN: ÖZGÜR VE EŞİT BİR TÜRKİYE İSTİYORUZ
Bu içerik 1193 kez okundu.
Advert

    

   Eğitim Sen Devrek Temsilciliği, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. Yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

    Eğitim Sen Devrek Temsilcisi Hatice Abanoz tarafından yayınlanan mesajda şu görüşlere yer verildi:

    “100 yıl önce işgal edilmiş bir vatanı kurtarmak ve yeni bir devlet kurmak  için başlatılan mücadelenin merkezi olan TBMM 23 nisan 1920’de  açıldı.    Kurtuluş Savaşı zaferle sonuçlandı. Cumhuriyet ilan edildi ve yeni bir toplum yaratıldı. Daha sonra ise bu güzel gün çocuklara bayram olarak armağan edildi.   Biz de Eğitim Sen olarak çocuklarımızın 23  NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI’nı kutluyor, özgür ve eşit bir Türkiye istemiyle çocuklarımızın bu önemli günlerinin bayram sevinci içinde geçmesini diliyoruz.

     Dünyada çocuklara armağan edilmiş ilk ve tek bayram olmasına rağmen 23 Nisan’ın 100. yıldönümünde ne yazık ki var olan koşullar çocuklar için hiç de iç açıcı değildir. Çocuklara yönelik şiddet, istismar, cinsel saldırı ve ayrımcı uygulamaların giderek artması, çocuk emeği sömürüsünün sürdürülmesi, Türkiye’de ve tüm dünyada yaşanan pandemi çocuklar açısından gerçek anlamda kutlanacak bir ‘bayram’ ortamının olmadığını göstermektedir.

Türkiye’de özellikle kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesi sorunu sürmektedir. TÜİK’in resmi verilerine göre 2018 yılında çocuk yaşta evlendirilen kız çocuklarının sayısı 20 bin 779 olmuştur. Zorla evlendirilen kız çocuklarının sayısı, erkek çocuklarının sayısından 20 kat daha fazladır. Okula gidemeyip çalışmak zorunda bırakılan, çocuk yaşta evlendirilen, cezaevlerinde olan, cemaatlere, tarikatlara, dini yapılara mecbur bırakılan, anadilinde eğitim hakkı başta olmak üzere en temel hak ve özgürlükleri yok sayılan çocuklar için kutlanacak bir günden bahsetmek mümkün değildir.

     Türkiye’de çocuk iş gücü sürekli artmakta, eğitim çağındaki çocuklarımız okumak yerine tarlada, sanayi sitelerinde son derece sağlıksız, ilkel koşullarda çalışmaya ve yaşamaya zorlanmaktadır. Çocuk işçiliğinin her geçen yıl artması, mülteci çocuklara yönelik ayrımcı uygulamalar, çocukların en temel yaşam ve eğitim hakkının tehdit altında olmasının hiçbir insani açıklaması yoktur. Türkiye’de yaşayan çocukların bugünü ve geleceği için en büyük tehdit, yaşamlarının henüz başlarında olmalarına rağmen, bu kadar çok acı ve sorunla yaşamak zorunda bırakılmış olmalarıdır.

     Eşine uyguladığı insanlık dışı şiddet nedeniyle bir yıldır cezaevinde bulunan, af yasası sonrasında serbest bırakılan ve 9 yaşındaki kızını döverek öldürenlerin var olduğu bir ülkede kim, nasıl 23 Nisan’ı kutlayabilecektir? Siyasi hesaplarla cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin bir kısmını “affedenler”,  çocukları istismara, emek sömürüsüne, şiddete mahkum edenler hangi yüzle çocukların gözlerinin içine bakabilecektir?

     Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne  Türkiye taraftır ve bu sözleşmenin gereğini yerine getirmekle yükümlüdür. Çocuk Hakları Sözleşmesi çocukların istismardan korunmasında öncelikligörevi  devletlere vermesine rağmen, özellikle eğitim kurumlarında (okul, yurt, kurs, ev vb.) yaşanan çocuk istismarı vakalarının birinci dereceden sorumlularının siyasi iktidar ve MEB olduğu açıktır.

     Eğitim Sen olarak eşitliğin, özgürlüğün, barışın ve kardeşliğin egemen olduğu, tüm çocukların eğitim hakkından eşit koşullarda yararlanabildiği, çocuk ve gençlerimizin gelecek kaygısı duymadan barış içinde kardeşçe yaşayabileceği, yönetimin gerçek anlamda halkın elinde olduğu bir ülke için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimiz bilinmelidir.

     Sevgili çocuklar;

     Evet, doğru. Bayramımızın 100.yılında okullarda,alanlarda arkadaşlarımızla birlikte  olamıyoruz.Pandemi bizi evlerimize kapattı. Evlerimizde otururken Atatürk’ün o güzel sözünü unutmamaya çalışacağız. ”Hayatta en doğru yol gösterici bilimdir.” Bilimin ve dayanışmanın bizi bu zor günlerden kurtaracağına olan inancımızı tekrarlarken bayramınızı bir kez daha kutluyor, sağlık ve neşe dolu nice bayram günleri diliyoruz.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVLETİ TEMSİL ETMEK BUNU GEREKTİRİR
DEVLETİ TEMSİL ETMEK BUNU GEREKTİRİR
TEŞEKKÜRLER!.. / 2
TEŞEKKÜRLER!.. / 2