Advert
Advert
Advert

100.YILINDA "23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI"NI BURUK KUTLUYORUZ

Eğitim-Sen Zonguldak Şubesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı yayınladı.

100.YILINDA
Bu içerik 1635 kez okundu.
Advert

 

 Eğitim-Sen Zonguldak Şubesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı yayınladı.

 Eğitim-Sen Zonguldak Şubesi tarafından yayınlanan mesajda : "Çocuklarımızın Düşlerinin Gerçeğe Dönüştüğü Günleri Birlikte  yaşamaya dair Yaşatma  Umudu İle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ nı Kutluyoruz!

İktidar; çocuklarını, öğretmenlerini ve gençlerini yılda sadece bir günle sınırlı olarak hatırlayıp , onların yaşadığı sorunlara kalıcı çözümler üretmemektedir. 23 Nisan, Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmiş dünyadaki tek bayram olmasına rağmen, çocuklara yönelik ayrımcı uygulamalar, çocuk sömürüsü, çocuklara yönelik şiddet, istismar ve cinsel saldırıların sürekli artıyor olması, çocuklar açısından bilinen anlamıyla kutlanacak bir ‘bayram’ ortamının olmadığının en açık kanıtıdır.

23 Nisan günü halkın ülke yönetiminde söz sahibi olmasının, eşit,özgür ve demokratik cumhuriyetin en temel adımlarının atıldığı, emperyalizme karşı sürdürülen Kurtuluş Savaşı koşullarında dahi meclisin işlediği ve tüm kararların Türkiye Büyük Millet Meclisi’ nde alındığı, tebaa olmak değil birey olmanın yaşama geçirildiği tarihi bir gündür.Birey sorgulayan düşünen eleştiren olaylara pozitivist bakan aklı öne alan  aynı zamanda eleştirmekten usanmayan insanı yani düşünen insanı temsil etmektedir.

OHALSİZ O hal koşullarında meclisin fiilen ortadan kaldırıldığı, halkın söz ve karar hakkı yerine ‘tek adam’ın söz ve karar sahibi olduğu yaşadığımız günlerde bu tarihi günün önemi çok daha iyi anlaşılmaktadır. Ülkemizde yaşayan çocuklar, göstermelik törenlerden çok, erken yaşta büyümek zorunda  (iktidar çocuk yaşta yoksullukların insanı olgunlaştırdığının farkında olsa gerek.4+4+4 eğitim paradikmasında çocuklar zihinsel ve fiziksel  olarak gelişimlerinde daha önceki dönemlere göre gerilediklerinin farkındadırlar.)kalmadan çocukluklarını doyasıya yaşamak, geleceğe umutla ve güvenle bakmak, nitelikli bir eğitim ve sağlıklı bir yaşam istemektedir. Ancak siyasi iktidar, çocuklarımıza daha iyi bir gelecek hazırlamak için adımlar atmak yerine, uyguladığı( eşitsizlik  , cinsel ayrımcılık anlayışına dayalı siyaseti  kabul ettiğinden)her yıl binlerce çocuğu eğitimden koparmakta, erken yaşta çalışmak zorunda bırakmaktadır.

Ülkemiz çocuklarının fiziksel, zihinsel, eğitsel, sosyal, kültürel ve duygusal gelişimlerine zarar veren politika ve uygulamalar her geçen yıl artarken, yaşam ve eğitimde fırsat ve imkan eşitliği  başta olmak üzere, sağlıklı büyüme ve gelişim hakkına aykırı adımlar atılmaktadır. Yıllardır iktidar desteği ile dini eğitim veren, çeşitli dini vakıf ve cemaatlere ait okul, kurslar, yurtlar ve evlerde çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarının belirgin bir şekilde artması,  bu istismar ve saldırıların siyasi iktidarın çabalarıyla cezasız bırakılması İnfaz yasası ile  'çocuk gelinlerin'  engellenmemesi faillerinin serbest bırakılması    çocuklarımızın ve öğrencilerimizin nasıl büyük ve organize bir tehdit ile karşı karşıya olduğunu göstermektedir. Oysa çocuğun olduğu her alanda okulda, evde, sokakta çocuklarla ilgili her konuda öncelik çocuğun üstün yararıdır. Çocukların üstün yararına olmayan hiçbir şeyin ve çocuklara yönelik olarak işlenen suçların hiçbir mazereti ya da gerekçesi olamaz.isterdik ki çocuklarn evlendirilmesinden istismar edilmesinden söz etmeyelim. İsterdik ki 9 yaşındaki Ceylan'ın dövülerek öldürülmesinden söz etmeyelim.Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne taraf olan ülkemiz, sözleşmenin çocuğun yüksek yararı, yaşama ve gelişme hakkı, katılım hakkı, ayrım gözetmeme, güvenli bir ortamda büyüme hakkı şeklinde temel ilkeler üzerinden belirlenen yükümlüklerinin büyük bölümünü yerine getirmediği gibi, çocuklara karşı işlenen suçlara yönelik kalıcı çözümler üretmekten uzak durmaktadır. Oysa Çocuk Hakları Sözleşmesi, devletleri çocuk haklarına saygı duymaya davet etmekte ve onlara bu hakların korunması ve ihlal edilmemesi için çeşitli sorumluluklar yüklemektedir. Çocuk Hakları Sözleşmesi çocukların istismardan korunmasında öncelikli görevi  devletlere vermesine rağmen, özellikle eğitim kurumlarında (okul, yurt, kurs, ev vb.) yaşanan çocuk istismarının birinci dereceden sorumlularının siyasi iktidar ve MEB olduğu açıktır.

TÜİK verilerine göre, son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu devletin izniyle evlendirilmiş, son 6 yılda 142 bin 298 çocuk anne olmuş, bu çocukların büyük kısmı dini nikâh ile evlendirilmiştir. Türkiye’de yoksul kız çocuklarının erken yaşta evlenme olasılığı, varlıklı olan yaşıtlarına nazaran 2,5 kat daha fazladır. Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, ülkemizde erken evlilik ve nişanlılık nedeniyle eğitime devam edemeyenlerin yüzde 97,4’ünün kız öğrenciler olması dikkat çekicidir. Resmi verilere göre, Türkiye’de çalışma hayatında 2 milyona yakın çocuk bulunmakta, çocuk işçilerin yüzde 78’i kayıt dışı çalıştırılmaktadır. 15-17 yaş arası çocuk işçi sayısı 720 binken, bu çocukların 558 bini kayıt dışı çalıştırılmakta, sadece 150 bin ‘çocuk işçi’ sigortalı çalışma şansına sahip olmaktadır. Başka bir ifade ile Türkiye’de çalışan her 10 çocuktan 8’i kayıt dışı istihdam edilmekte, yoğun bir emek sömürüsüne maruz kalmaktadır. Başta çocuklarımız olmak üzere, herkes için laikliğin, eşitliğin, özgürlüğün, barışın ve kardeşliğin, eşit, özgür, demokratik ve laik cumhuriyetin  kurumlarıyla hâkim olduğu, tüm çocukların eğitim ve sağlık hakkından eşit koşullarda yararlandığı, demokratik, kamusal, bilimsel, parasız eğitim hakkının önündeki engellerin kaldırıldığı, çocukların hiçbir tehlike ve tehdide maruz kalmadan, gelecek kaygısı duymadan sağlıklı ve güvenli bir ortamda çocukluğunu yaşayabildiği bir

Türkiye için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimiz bilinmelidir. Eğitim Sen olarak, çocuklarımızın karşı karşıya olduğu tüm tehditlere, onların haklarına yönelik her türlü saldırıya ve yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen, çocuklarımızın ve öğrencilerimizin ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ nı kutluyoruz. Pandemi nedeniyle ülkemiz ve bütün bir insanlık zor günler yaşıyor. 100.Yılında "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı" buruk kutluyoruz ne yazık ki!  Bugünleri de aşacak, çocuklarımızla gelecek güzel günlerde daha coşkulu kutlayacağız bu güzel bayramımızı!  Eğitimsen Zonguldak Yürütme Kurulu" denildi.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SOBA GAZINDAN ZEHİRLENDİ
SOBA GAZINDAN ZEHİRLENDİ
THY, ZONGULDAK’A 1 NİSAN’DA UÇACAK
THY, ZONGULDAK’A 1 NİSAN’DA UÇACAK