Advert
Advert
Advert

GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİMİZİN İNANCIYLA PANKARTLARIMIZI SALLAYALIM, SLOGANLARIMIZI HAYKIRALIM!

Eğitim Sen Devrek Temsilciliği, 1 Mayıs İşçilerin, emekçilerin Uluslararası Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİMİZİN İNANCIYLA PANKARTLARIMIZI SALLAYALIM, SLOGANLARIMIZI HAYKIRALIM!
Bu içerik 876 kez okundu.
Advert

 

 Eğitim Sen Devrek Temsilciliği, 1 Mayıs İşçilerin, emekçilerin Uluslararası Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

   Eğitim Sen Devrek Temsilcisi Hatice Abanoz tarafından yayınlanan mesajda şu görüşlere yer verildi:

  “Bugün 1 Mayıs. İşçilerin, emekçilerin Uluslararası Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü. On yıllardır alanlarda bir bayram havasında kutladığımız bu günü bu yıl ne yazık ki pandemi nedeniyle evlerimizde geçirmek durumunda kalıyoruz. Bayram coşkusuna evlerimizden, balkonlarımızdan ortak olmaya çalışıyoruz.

Biliyoruz ki Covid 19 ve diğer hastalıklar dünyamıza rastgele gelmedi. Fosil yakıtlar, sera gazları, kimyasal maddelerin kontrolsüz kullanımı, suyun, toprağın, ormanların talan edilmesi, sınırsız hayvan katliamları, tarımda mineral gübre ve böcek ilacı kullanılması vb. gezegenimizi ve tüm canlıları yok olma tehlikesiyle, salgınlarla karşı karşıya bıraktı. Pandemi bu koşullarda dünyanın gündemine oturdu.

Yıllardır tüm dünyada estirilen özelleştirme rüzgarlarıyla birlikte kamunun çökertilmesinin faturasını şimdi hep birlikte ödüyoruz. Koca koca devletlerin salgın karşısında düştükleri aciz durum her şeyi piyasaya havale etmenin sonucudur. Salgın, düzenin nasıl çürüdüğünü, çöktüğünü, kamusal hizmetlerin piyasalaştırılmasının kitlesel ölümlere nasıl zemin sunduğunu en açık, en dramatik hali ile gözler önüne serdi.

Ülkemizde de emekçiler salgın, yaşam ve çalışma koşullarının çok ağırlaştığı, işsizliğin rekor üzerine rekor kırdığı, krizin faturasının işçilere, emekçilere çıkarılması için ciddi adımların atıldığı, yandaş konfederasyonla yapılan satış sözleşmesiyle kamu emekçilerinin sefalet ve açlık sınırında yaşam mücadelesi verdiği bir dönemde patlak verdi.

Salgın sonrası için ise sömürünün katmerlenerek devam edeceği, hakların daha da budanacağı, çok daha otoriter bir ülke, bir dünya yaratmak istiyorlar. Özel sektör ve kamuda salgın sürecinde uygulanan esnek çalışma uygulamalarını salgın sonrasında temel çalışma biçimi olmasını, güvencesizliğin yaygınlaştırılmasını ve emeğin daha da ucuz hale getirilmesini hedefliyorlar. “Ekonomi çöktü” diyerek yeni zamlarla, vergilerle faturayı bir kez daha emekçilere çıkarma niyetlerini gizlemiyorlar.

Bizler; krizlere, salgınlara yol açan bu politikaların devam ettirilmesine geçit vermeyeceğiz. Özelleştirmelere, kamusal hizmetlerin sermaye için karlı alanlar olarak piyasalaştırılmasına, güvencesizliğe, taşeron çalışmaya, esnek çalışmaya, doğanın talan edilmesine, nükleer santrallere, hayvanların/bitkilerin doğal yaşam alanlarının katledilmesine karşı mücadeleyi çok daha güçlü şekilde yükselteceğiz. Mücadeleyi dayanışma ile güçlendireceğiz.

İnsan onuruna yaraşır bir iş, gelir ve sosyal güvenlik talepleriyle dünya emekçileri tek ses, tek yürek olacağız! Barış içinde savaşsız sömürüsüz bir dünyada yaşama ve yaşatma talebimizi 1 Mayıs’ta bir kez daha haykıracağız!

Sevgili Kamu Emekçileri, İşçiler, İşini Kaybedenler, Emekliler,

Aydını, Sanatçısı, Gazetecisi, Öğrencisi, Esnafı, Kadını, Genci, Yaşlısıyla,

Haydi Hep Birlikte;

Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü işyerlerimizde, sembolik de olsa alanlarda,   sendikalarımızda, evlerimizde, balkonlarımızda 1 Mayıs Marşımızı hep birlikte söyleyelim!  Baharın coşkusuyla, güzel günler göreceğimizin inancıyla pankartlarımızı sallayalım, sloganlarımızı haykıralım!

İnsanlığı ve Doğayı Öldüren Sömürü Düzenine Mahkûm Değiliz!

Başka Bir Dünya, Başka Bir Ülke Mümkündür! Bunun İçin;

1.         İş güvencesi ve insanca yaşanacak ücret, herkes için temel gelir sağlanmalıdır!

2.         Özelleştirmelere son verilmeli, özelleştirilen kamu kurumları yeniden kamulaştırılmalı, kamusal politikalar hayata geçirilmelidir!

3.         Sosyal mesafeye mecbur kalmamak için sosyal koruma ve sosyal devlet politikaları hayata geçirilmelidir!

4.         Kamusal hizmetler parasız, nitelikli, ulaşılabilir ve bilimsel olmalıdır.

5.         Tüm kadınlara iş ve gelir güvencesi sağlanmalı, artan şiddete karşı İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Yasa etkin bir biçimde uygulanmalıdır!

6.         Vergide adalet sağlanmalı, salgında dahi sermayenin kollanmasına son verilerek servet vergilendirilmelidir!

7.         Salgın sürecinde, temel, zorunlu ve acil mal ve hizmet üreten işler dışında bütün işlerde çalışma acilen durdurulmalı, işten çıkarmalar yasaklanmalı, ücretsiz izin dayatmasından vazgeçilmelidir! Çalışanlara ücretli izin verilmeli, işsizler için koşulsuz işsizlik maaşı ödenmeli, küçük esnaf ve çiftçi desteklenmelidir!

8.         Özel sağlık kuruluşları kamu kontrolüne geçirilmeli, yurttaşların sağlık hizmetlerine erişimi istisnasız ve ön koşulsuz bütünüyle parasız olmalıdır! YAŞASIN 1 MAYIS” 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK DEVLET HASTANESİ  SAĞLIK ÇALIŞANLARI AŞI OLDU
DEVREK DEVLET HASTANESİ SAĞLIK ÇALIŞANLARI AŞI OLDU
MESUT ÖZİL ADI ÖLÜMSÜZLEŞECEK
MESUT ÖZİL ADI ÖLÜMSÜZLEŞECEK