Advert
Advert

NORMALLEŞME SÜRECİ BELLİ OLDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından koronavirüs salgınıyla ilgili normalleşme adımlarını açıklad

NORMALLEŞME SÜRECİ BELLİ OLDU
Bu içerik 1214 kez okundu.

 

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından koronavirüs salgınıyla ilgili normalleşme adımlarını açıkladı. Türkiye'nin salgına karşı örnek bir mücadele verdiğini belirten Erdoğan, "65 yaş üstü ve 20 yaş altındakilere yönelik yasak esnetilecek, berberler ve AVM'ler 11 Mayıs'ta açılacak. Askerlik işlemleri 31 Mayıs'ta başlayacak" dedi.

Yeni Normale Tahmini Geçiş Takvimi

1-3 MAYIS Sokağa Çıkma Yasağı

9-10 MAYIS Sokağa Çıkma Yasağı

 11 MAYIS AVM’lerin çocuk alanları ve restoranlar hariç açılması

16-19 MAYIS Sokağa Çıkma Yasağı 20 MAYIS Küçük işletmelerin açılması

 23-26 MAYIS Sokağa Çıkma Yasağı

 27 MAYIS Sokağa çıkma yasaklarının sonu – Yeni Normale geçiş

 5 HAZİRAN Liglerin seyircisiz başlatılması

8 HAZİRAN Okulların açılması – 5 Temmuza kadar

12 HAZİRAN Yurtdışı uçuşların açılması – kısıtlı sayıda ülkeyle

EYLÜL Eski Normale dönüş

 Hükümet, “normalleşme süreci” olarak Ramazan Bayramı ertesinde planını yaptı. Kovid-19 aşısının bulunacağı tarihe kadar normalleşme 4 aşama olarak hayata geçirilecek. Aşamalar;

 Hazırlık dönemi:4-26 Mayıs 2020,

Aşama 1: 27 Mayıs-31 Ağustos 2020,

 Aşama 2: 1 Eylül-31 Aralık 2020,

 Aşama 3: 1 Ocak 2021 - Aşının bulunmasına kadar.

(Şayet 1 ve 2’nci aşamada aşı henüz geliştirilerek uygulanmamış ise). İcracı olarak İçişleri Bakanlığı’nın göründüğü çizelgede,

27 Mayıs-31 Ağustos arasındaki 1. aşamada, restoran ve kafelerin mesai saatleriyle sınırlı olmak üzere ve katı fiziki mesafe koşuluyla açılması öngörülüyor. Bu aşamanın, 14 gün boyunca Kovid-19 pozitif vaka ortaya çıkmaması halinde hayata geçirilmesi öngörülüyor.

1 Eylül- 31 Aralık 2020 tarihleri arasındaki 2. aşamada ise restoran ve kafeler için fiziki mesafe ve hijyen kuralları uygulanarak saat sınırının kaldırılması planlanıyor. Bunun için de 30 gün yeni Kovid-19 vakası görülmemesi gerekiyor.

 1 Ocak 2021’de başlayacak 3. aşamada da restoran ve kafeler fiziki mesafe ve hijyen kuralları uygulanarak herkese (yaş sınırı uygulanmadan) açılacak. 3. aşama için öngörülen bu plana göre de ülke genelinde pozitif vaka çıkmaması beklenecek.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş da, AVM’leri 8 - 15 Mayıs arasında kontrollü olarak açmaya hazırlandıklarını belirterek, “İtalya, İspanya, Almanya gibi ülkeler kademeli olarak alışveriş merkezlerini açtı. Burada amaç gelir beklemek değil. Hayatın yavaş yavaş normale döndürülmesini sağlamak” dedi. Türkiye’de de sinema, gastronomi ve çocuk oyun alanlarını daha ileri tarihe bırakıp normal alanları açmayı planladıklarını açıklayan Altaş, şöyle devam etti: “Ancak kurallar ve hijyen önlemleri çok sıkı olacak. Maske dağıtılacak, belli mesafeler konulacak. Belli aralıklarla müşteri alınacak. Bu konuda Bilim Kurulu, kamu ve perakendecilerle konuşuyoruz. Kamu tarafında kontrollü açılabileceğine yönelik görüşler var. Perakendecilerin de görüşlerine kulak vererek, ciddi kontrollerle ve şartlara uyularak kademeli olarak açmayı planlıyoruz.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ