Advert
Advert
Advert

TESCİLİ YENİ DEĞİL 16 YIL ÖNCE YAPILDI

Devrek deyince akla gelen ve ilçe ile özdeşleşmiş olan ‘Devrek Bastonu’ Türkiye’nin coğrafi işaretleri haritasında Zonguldak adına yerini alan tek ürün.

 TESCİLİ YENİ DEĞİL 16 YIL ÖNCE YAPILDI
Bu içerik 1854 kez okundu.
Advert

 

 -Sercan KAPUSUZ-

  Devrek deyince akla gelen ve ilçe ile özdeşleşmiş olan ‘Devrek Bastonu’ Türkiye’nin coğrafi işaretleri haritasında Zonguldak adına yerini alan tek ürün.

 Zonguldak adına tescilli tek coğrafi işaret olan Devrek Bastonu'nun coğrafi işaret olarak tescillenmesi yeni değil tam olarak 16 yıl önce yapıldı.

 Devrek Bastonunun, 2004 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi İşaret Tescilinin yapıldığını belirten Devrek Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Cihat Yaban;

  "Basında yer alan Devrek Bastonu'nun coğrafi işaret olarak tescillenmesine ilişkin  haberde, Devrek Bastonu ile ilgili yapılan açıklamalar, Kamuoyunda da Devrek Bastonu’nun tescil belgesinin yeni alındığı gibi tereddütlere hasıl olmuştur.

 Devrek Bastonunun, 2004 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi İşaret Tescili yapılmıştır. Türkiye’de şuan 418 ürün Coğrafi İşaret Belgesi almış olup, Devrek Bastonu’nun Coğrafi İşaret Tescil Numarası 71’dir.

Coğrafi İşaret Belgesi müracaatında; Devrek Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı merhum Samim Sırrı Yücel’in talimatlarıyla her türlü işlemlerin yapılması için izin verilmiş olup, Odamız olarak da belge alınmasında maddi anlamda da destek vererek sürecin içerisinde yer almıştır.

Devrek Bastonu,  İlçemizde faaliyet gösteren Devrek Bastonculuğunu Yaşatma ve Geliştirme Derneği adına tescil yapılmıştır. Buradaki amaç ustalarımızın gelişimi ve Bastonumuza sahip çıkmaları amaçlanmıştır.

Devrek Ticaret ve Sanayi Odası olarak; Devrek Bastonunun tanıtımını yapmayı, sektör olarak da gelişmesi amacı ile tanıtımı Odamız Stratejik Planının içerisinde yer almaktadır. Bastonumuz, her yıl fuarlarda temsil edilmektedir.

2001 yılında Coğrafi İşaret Başvurusu’na müracaat sırasında bizlere en büyük desteği dönemin Belediye Başkanı Hasan Kıyıcı oğlu, dönemin Dernek Başkanı Hikmet İncirci,  Ustalarımızdan Tansel Işık ve merhum Rüştü Çelebi ’ye teşekkürlerimi sunarım.

Belgemizin her yıl denetim süreçleri yapılarak, geçerlilik süresi devam etmektedir. Zonguldak İlinde tek tescilli ürün Devrek Bastonu’dur.

Ayrıca; İlçemize has el sanatı ve bölgemize ait yemek ürünleri için de Türk Patent ve Marka Kurumu’na müracaatlarımız bulunmaktadır. Gerekli tescil işlemleri tamamlandığında Kamuoyuna bilgilendirme yapılacaktır." dedi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK DEVLET HASTANESİ  SAĞLIK ÇALIŞANLARI AŞI OLDU
DEVREK DEVLET HASTANESİ SAĞLIK ÇALIŞANLARI AŞI OLDU
MESUT ÖZİL ADI ÖLÜMSÜZLEŞECEK
MESUT ÖZİL ADI ÖLÜMSÜZLEŞECEK