Advert
Advert

ŞERBETLİ TATLILARDAN UZAK DURUN

Zonguldak Diyabet ve Kronik Hastalar Derneği Başkanı Çetin Terzioğlu,"Bayramda tüketilen şerbetli tatlılar, şeker ve çikolatalar kan şekeri düzensizliklerinin en önemli nedeni. Hastaların kan şekerleri çok yüksek veya çok düşük olabiliyor. Bu durumda koma

ŞERBETLİ TATLILARDAN UZAK DURUN
Bu içerik 676 kez okundu.
Advert

 

 Zonguldak Diyabet ve Kronik Hastalar Derneği Başkanı Çetin Terzioğlu,"Bayramda tüketilen şerbetli tatlılar, şeker ve çikolatalar kan şekeri düzensizliklerinin en önemli nedeni. Hastaların kan şekerleri çok yüksek veya çok düşük olabiliyor. Bu durumda koma dahil çok ciddi komplikasyonlar oluşabilir. Bu nedenle şerbetli tatlılardan kesinlikle uzak durulmalıdır" 

 Zonguldak Diyabet ve Kronik Hastalar Derneği Başkanı Çetin Terzioğlu, bayramda tüketilen şerbetli tatlıların, şeker ve çikolataların kan şekeri düzensizliklerinin en önemli nedeni olduğunu belirterek, "Diyabetli Hastaların kan şekerleri çok yüksek veya çok düşük olabiliyor. Bu durumda koma dahil çok ciddi komplikasyonlar oluşabilir. Bu nedenle şerbetli tatlılardan kesinlikle uzak durulmalıdır." dedi.

Diyabet hastalarının bayramda nasıl beslenmeleri gerektiğine ilişkin açıklama yapan Zonguldak Diyabet ve Kronik Hastalar Derneği Başkanı Çetin Terzioğlu,yeni tip koronavirüs Kovid-19 tedbirleri kapsamında Ramazan Bayramı'nda uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle diyabet hastalarının evde geçirecekleri süreyi yeme dürtüsü ile atlatmak isteyebileceklerini ancak bilinçsizce yemek yemenin, kan şekerini kontrol etmede güçlüğe neden olabileceğini söyledi.

 Kan şekerinde oluşabilecek önemli oynamaları engellemek için öğün atlanmaması ve bir öğünde fazla yemek tüketiminden uzak durulması gerektiğini aktaran Diyabet ve Kronik Hastalar Derneği Başkanı Çetin Terzioğlu, genellikle 3 ana ve 3 ara öğün yapılmasını tavsiye etti. Bol su tüketilmesini, lifli gıdalara ağırlık verilmesini ve tuz tüketiminin azaltılmasını öneren Çetin terzioğlu, "Şekerli yiyecek ve içeceklerden kesinlikle uzak durulmalı. Beyaz ekmek tüketiminden kaçınılmalı ve daha çok çavdar ve yulaf ekmeği tüketilmeli. Bayram sofralarında önemli yer tutan hamurlu ve şerbetli tatlılardan uzak durulmalı. Kızartma yerine haşlanmış gıdalar tercih edilmeli. Diyabet hastalarının evde kalmaları tamamen hareketsiz olacakları anlamına gelmez. Bu süreçte evde de uygulanabilecek basit egzersizleri yapabilirler." ifadelerini kullandı.

 Terzioğlu, oruç tutması hekimince mazur görülmemiş diyabet hastalarının bu dönemde yeme zamanları ve sıklıkları ile ilaç alım saatleri değiştiği için ramazan sonrasında da bazı noktalara dikkat etmeleri gerektiğini belirtti. Ramazandan sonra bir rahatlama süreci yaşanabildiğine dikkati çeken Diyabet ve Kronik Hastalar Derneği Başkanı Çetin Terzioğlu, "Hastalar bu dönemde diyetlerine dikkat etmeden çok düzensiz yemek tüketebiliyor. Ramazan ayından sonra yine 3 ana ve 3 ara öğün düzenine geçmeleri gerekiyor. Daha çok lifli gıdaların tüketilmesi, karbonhidratlı ve yağlı gıdaların tercih edilmemesi gerekiyor. Ramazandan sonra metabolik durumları değişmiş olabilir. İlaç dozları fazla veya yetersiz gelebilir. Bu nedenle ilaç dozları doktor kontrolünde yeniden düzenlenmelidir. İlaç alım zamanları ise eski düzene göre olmalıdır." diye konuştu. Bu süreçte diyabet hastaları kadar yakınlarına da büyük görevler düştüğünü vurgulayan Zonguldak Diyabet ve Kronik Hastalar Derneği Başkanı Çetin Terzioğlu, hasta yakınlarına diyabetli hastalarını yakından takip etmelerini ve diyet konusunda sürekli motive etmelerini tavsiye etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KAFA KAFAYA ÇARPITILAR
KAFA KAFAYA ÇARPITILAR
BAŞKAN  BOZKURT: BAYRAMLAR BİRLİK VE BERABERLİĞİ PEKİŞTİREN ÖZEL GÜNLERDİR
BAŞKAN BOZKURT: BAYRAMLAR BİRLİK VE BERABERLİĞİ PEKİŞTİREN ÖZEL GÜNLERDİR