Advert
Advert

KARAYOLLARI HEYELANZEDELERE ÖDEMELERE BAŞLADI

Devrek’te yaşanan heyelanın sorumlusu olan Karayolları mağdur ettiği ailelerin bu mağduriyetlerini gidermeye başladı.

KARAYOLLARI HEYELANZEDELERE ÖDEMELERE BAŞLADI
Bu içerik 2379 kez okundu.
Advert

 

     2015 yılı Temmuz ayında Karayolları tarafından Devrek-Ereğli Karayolunu genişletme ve onarımı sırasında meydana gelen heyelan sonucunda mağdur olan heyelan zedelerin bu mağduruyetlerinin gidirilmesine başlandı. 

    Devrek Heyelanzedeler Derneği Başkanı Rahmi Sarıoğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 4 yıl boyunca hukuk mücadelesi verdiklerini ve bunun da sonucunu aldıklarını, belirtti.

    Başkan Sarıoğlu basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

   “Bilindiği gibi Zonguldak’ta Karayolları Genel Müdürlüğü ekiplerinin 16.07.2015 ve 17.07.2015 tarihlerinde yol genişletme çalışması sırasında heyelan meydana geldi. Devrek İlçemize  bağlı Karşıyaka Mahallesi’ndeki 83 bina, 187 daire hasar gördü, 130 aile etkilendi . Konut ve diğer taşınmazlarımız  kullanılamaz hale geldi. Mahalle yerleşime kapatılırken, bölge Afete Maruz Bölge ilan edildi. Aileler olarak bu olaydan sonra bir daha mahallelerimize dönemedik. 2015 yılından beri aileler olarak mağdur olduk.

     Bizler de birleşerek Türkiye’de ilk kez Heyelanzede Derneği adı altında bir dernek kurduk. Doğal afet denip zararlarımız giderilmek istenmeyince hukuksal süreç başlattık. Bina çökmeleri ve afet konusunda çalışmaları olan Avukat Filiz Saraç  davalarımızda bizi temsil etti. Hep birlikte  4 yıl boyunca hukuk mücadelesi verdik. Başından beri heyelanın, Karayolları ekiplerinin yol genişletme çalışmasından ötürü meydana geldiğini söyledik zararlarımızın tazmin edilmesini istedik. Ancak Karayolları başta olmak üzere Kurumlar olaydaki kusurlarını kabul etmedi. Bizlere hak ettiğimiz kalıcı konutlar da bugüne kadar verilmedi.”

      Başkan Sarıoğlu, yaşadıkları heyelanın yol yapım genişletme çalışmasından kaynaklı olduğunu ispatladıklarını da ifade ederek şunları kaydetti:

      “Zonguldak İdare Mahkemeleri’nde açtığımız davalarda  haklı olduğumuz anlaşıldı ve tazminata hükmedildi.Kazandığımız davaları icraya verdik. Corona günlerinde yarısı Karayolları yarısını ödendi. Esasen çektiğimiz maddi manevi zararları hiçbir bedel de ödeyemez. Dün avukatımızdan son durum ile ilgili bilgi vermek için Devrek’e geldi. Yetkililerden beklentimiz bir an önce kalıcı konutlarımızın teslimidir. Yargı önünde ispatladığımız davada kalan zararlarımızın acilen ödenmesidir.”

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
EL YAPIMI SİLAHLA KENDİNİ VURDU
EL YAPIMI SİLAHLA KENDİNİ VURDU
KANTARCI: ACIMIZ ÇOK BÜYÜK
KANTARCI: ACIMIZ ÇOK BÜYÜK