Advert
Advert

"SÖYLENEBİLECEK NE VARSA BASINLA PAYLAŞIRIZ"

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Ereğli Tatoğlu Kültür Merkezi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bu içerik 444 kez okundu.
Advert

 

 Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Ereğli Tatoğlu Kültür Merkezi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Vali Mustafa Tutulmaz “Basına açık bir insanım. Söylenebilecek ne varsa basınla paylaşırız. Ama yoldan geçerken Sayın Valim bu konuda ne söyleyeceksiniz değil” dedi.

Tutulmaz, basınla ilgili u sözleri söyledi: “Biz basın bültenlerini günde iki üç tane geçeriz. Zaman zaman yılda bir iki kez yemekli toplantı yaparız. Telefonumu hepinize vereyim. Şöyle bir durum var dediğimizde en uygun zamanda size dönerim. Ama lütfen yanlış yazmayın, arkasından onu düzelteceğiz diye bir hafta uğraşmayalım, enerjimizi boşa harcamayalım. Bütün arkadaşlarımız Whatsapp grubundan, herkesle ne varsa iletişim içinde olmalıyız. Afyonkarahisar’da TSO şöyle bir karar aldı. ‘Maliyeye kaydı olmayan, SGK ödemelerini yapmayan hiçbir kurumu dikkate almayız’ dedi. Bizim de ölçütümüz budur. Biz devletiz, açık söylüyorum. Maliyeye kaydı yoksa, SGK ödeyerek bunu yapmıyorsa o bizim için basın değildir. Şartları kimin tutuyorsa biz bunu yaparız. Devletin kurallarına uyarak bu işi yapması lazım. Bizim bu kişilere karşı yükümlülüğümüz de sorumluluğumuz da yok.  Ben kurallara bağlı bir insanım. Kuralla ilgili şunu söyleyeyim.  Vali bey kuralcı dediler, kuralları ben koyarım diye anladıysa basın mensubu orada bir anlayış problemi vardır. Ben şunu dedim, kural demek kanun demektir, yönetmelik, genelge, emir demektir.  Bir kanunu yapabilmek için kaç aşamadan geçiyor. Yanlışı varsa düzeltiliyor. Meri mevzuat neyse onu uygulamak kamunun görevidir. Bu valinin birinci görevidir. Valinin birinci görevi kanunlar, yönetmelikler uygulanıyor mu uygulanıyor mu odur. Ben kuralcıyım derken, o anlamda kuralcıyım. Zonguldak’ta bir gazeteci böyle bir değerlendirme yaptı, bizim kuralcılığımız budur.

İki vilayette çalıştım, bu üçüncü vilayetim. Basınla ilgili müdür arkadaşlarımıza da, kaymakam arkadaşlarımıza da ölçütüm şudur. Bir, siyaseten polemik yaratan hiçbir ifadede bulunmayın. Siyasi soru sormayın. Biz siyaset kurumu değiliz. Bizi siyaseten zora sokacak, kaymakam ve müdür arkadaşlarımızı siyaset olarak zora sokacak sorular sormayın. Bazı yatırımlarla ilgili konular ya bakan tarafından, ya vali tarafından açıklanacaktır. Bunu da hemen bir şey duyuldu diyelim, Emniyet müdürü çıkıp şunu böyle yapacağız demesin. Bunu bakan açıklayabilir, Cumhurbaşkanı açıklayabilir. Yani küçük de olabilir, büyük de olabilir. Bunu biz bilemeyiz. Bunun mekanizmasını arkadaşlarımız yapmasın. Sayılar, istatistiki bilgiler, ilçeyi doğrudan ilgilendiren konularda arkadaşlarımız ne kadar vereceklerini kendi takdir edecektir. Verin de demeyiz, vermeyin de demeyiz. Burası birçok ilden daha büyük bir ilçemiz. Buradaki görev yapan arkadaşımız, birçok validen daha büyük bir nüfusu yönetiyor. Neyi söyleyip neyi söylemeyeceğine biz müdahale etmeyiz. Bizden kuralı dışında bir şey beklemesinler. Bizim söylediğimiz bu. Kim resmi olarak çalışıyorsa, kuralına uygun çalışıyorsa, o bizim için daha muteberdir.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
EĞERCİLİ ÇOCUKLAR AÇIK HAVADA SİNEMA KEYFİ YAŞADI
EĞERCİLİ ÇOCUKLAR AÇIK HAVADA SİNEMA KEYFİ YAŞADI
DEVREK, KENT DİJİTALLEŞME ENDEKSİNDE İKİNCİ SIRADA YER ALDI
DEVREK, KENT DİJİTALLEŞME ENDEKSİNDE İKİNCİ SIRADA YER ALDI