Advert
Advert

YASA TÜTÜNCÜ ESNAFINI ZORLUYOR

Resmi Gazete'de yayınlanan değişiklik ile 1 Temmuz'dan itibaren dolu şekilde makaron veya yaprak sigara kağıdı satışı yasaklandı.

YASA TÜTÜNCÜ ESNAFINI ZORLUYOR
Bu içerik 1502 kez okundu.
Advert

 

 -Simge Nur Özsoy-

 Resmi Gazete'de yayınlanan değişiklik ile 1 Temmuz'dan itibaren dolu şekilde makaron veya yaprak sigara kağıdı satışı yasaklandı. Resmi Gazete'de yer alan düzenlemeye göre makaron veya sigara kağıdına tütün doldurup satanlara 3 ile 6 yıl arasında değişen  hapis cezası verilecek.

 Devrek'te tütüncülük ile geçimini sağlayan esnafların talebi ise, tekel sigaraları gibi vergi sistemiyle satışlara izin verilmek

Ülke nüfusunun çoğunluğunun  tekel sigaralara gelen zamlardan dolayı tütün içmeye başladığını ve sarılı tütün satışları yasaklanırsa, hem tütüncüler hem de içenler için sıkıntılar oluşturacağını belirten Tütüncü esnafı Arzu Kapusuz, Resmi Gazete’de yer alan düzenlemeye, gelen müşterilerinde tepkili olduğunu  ifade etti.

 NE KİRAMIZ ÇIKAR NEDE İHTİYAÇLARIMIZI KARŞILAYABİLİRİZ

 Kapusuz; "Resmi Gazete'de yer alan tütün düzenlemesiyle tütüncü esnafı olarak zor durumdayız. Dolu makaron satışının yasaklanmasından sonra ekonomik olarak zorlanmaya başladık. Yasakla birlikte satışlarımız gözle görülür derece azaldı. Bir ayda yapacağımız bandrollü tütün satışıyla ne kiramızı çıkarabiliriz nede ihtiyaçlarımızı karşılayabiliriz.Buradan elde ettiğim gelir ile 3 çocuğuma bakıyorum. Şuan ki durum nedeniyle evime ve çocuklarıma nasıl bakacağım diye geçim kaygısı yaşıyorum.

 HIRSIZLIK, KAÇAKÇILIK VB OLAYLAR ARTABİLİR

 Özellikle son dönemde dünyada ve ülkemizde etkili olan korona virüs insanları ekonomik olarak yordu. Ekonomik sıkıntılar içinde olan insanlar bugün tekelde en ucuzu 15 lira olan sigarayı almak yerine  yasak  öncesi sattığımız 6-7 liraya doldurulmuş  sigarayı tercih ediyordu. Tekelden alacakları tek paket sigara parasına bizden iki paket sigara alabiliyordu. Bu durum onların avantajınaydı. Gelen yasakla birlikte sadece biz değil ekonomik sıkıntı içinde olan insanlarda etkilendi. İnsanlar bu sefer bütçelerinin el verdiği kaçak sigara ya da zararlı başka şeylere yönelecekler. Bu yasağın beraberinde hırsızlık, kaçakçılık vb olayları arttıracağını düşünüyorum. Tekellerden alamayan insanlar hırsızlığa yada kaçak sigaraya yönelebilir.

 Biz bu tütüncülük sektörüyle de bir istihdam sağlıyoruz. Çalışamayan, iş bulamayan insanlar bu tütünü evde sararak para kazanıyor ve ailesine katkı sağlıyordu. Şimdi onlarda bu yasa ile işsiz kaldı. ’’diye ifade etti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
EĞERCİLİ ÇOCUKLAR AÇIK HAVADA SİNEMA KEYFİ YAŞADI
EĞERCİLİ ÇOCUKLAR AÇIK HAVADA SİNEMA KEYFİ YAŞADI
DEVREK, KENT DİJİTALLEŞME ENDEKSİNDE İKİNCİ SIRADA YER ALDI
DEVREK, KENT DİJİTALLEŞME ENDEKSİNDE İKİNCİ SIRADA YER ALDI