Advert
Advert

ALATAY CENAZE TÖRENİNE KATILDI

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessesinde sabaha karşı meydana gelen iş kazasında hayatını kaybeden Maden işçisi Yunus Oku’nun cenazesine katıldı.

ALATAY CENAZE TÖRENİNE KATILDI
Bu içerik 589 kez okundu.
Advert

 

 TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessesinde sabaha karşı meydana gelen iş kazasında hayatını kaybeden Maden işçisi Yunus Oku’nun cenazesine katıldı. Atalay cenaze sonrası yaptığı açıklamasında böyle acı olayların son olmasını temenni ettiğini ifade etti. Atalay ayrıca Kıdem tazminatı ile ilgili de yaşanan son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay yaptığı açıklamasında “Gönül ister ki hiçbir iş kazası olmasın. Zaman zaman bazı yerlerde de ben iş cinayeti diye nitelendiriyorum. Bizim kurallı olan yerlerimizde bu iş kazaları çok az. Ama maalesef ülkemizde her gün 4 kardeşimiz iş kazlarında hayatını kaybediyor. Bu sayı çok yüksek bir sayı. İmkan olsa da bu sayı sıfır olsa. Bu genel de kuralsız olan iş yerlerinde oluyor. İçinde bulunduğumuz bu bölgede de zaman zaman kaçak maden ocaklarını açıyorlar. Bunları dilimin döndüğü kadar dillendiriyorum. En son bu konuyu yılbaşında ifade ettim. Kaçak ocağı açıp çalıştırmak ha birisini silahla vurmak, ha içeride insanı öldürmektir diye ifade ettim. Aynı ifadeyi kullanmaya devam ediyorum. Gönül ister ki bu son olsun. İşte Yunus sabah 6 da kalktı. Ekmek parası için işe gitti. Aradan 6 ya da 7 saat geçti. Şimdi de defnediyoruz. Bu son olur ve bir daha da olmaz. Malumunuz ülke gündeminde bulunan ve Sayın Cumhurbaşkanımız güzel bir açıklama yaptı. 45 gündür kıdem tazminatı ile uğraşıyoruz. Onunla yatıp onunla kalkıyoruz. Dilimizin döndüğü kadar ülkeyi yönetenlerin tamamına başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere bunun doğru olmadığını ve bunun yanlış olduğunu ifade ettik. Tahminen 5 milyona yakın el ilanı, Türkiye’nin 81 vilayetinde 10 kilometreye varan bez afişler, illerde ki açıklamalar ve müzakereler. Hem müzakere hem de mücadeleyi beraber sürdürdük. Kıdem tazminatı her zaman dediğimiz gibi kızımızın çeyiz oğlumuzun düğün parası. Kıdem tazminatı yoksa ne sendikaya gerek var, ne de sendikacılara gerek var. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu haklı serzenişimizi bugün ifade etmesi bizim için de mutluluk verici. İnşallah kıdem tazminatı ile ilgili çalışanlarla ilgili olumsuz bir çalışma getirmezler. Olumsuz bir çalışma getirirlerse kabul etmek mümkün değil. Çünkü 40 sene çalışsanız alacağınız para 200 milyar lira. Şu anda bazı uzmanların hazırladığı taslak şuydu, bunun dörtte birini 60 yaşın da verelim. Geri kalanını 75 yaşında verelim. En sonunda 45 gün sonra bundan vaz geçmek Sayın Cumhurbaşkanımızın bu meseleye el atıp da bu adaletli demesi bizim arkadaşlarımıza su serpmiştir. İnşallah bu konu bir daha ülke gündemine gelmez. 45 gün huzursuz olduk. Yeteri kadar ülkenin sıkıntı ve problemleri var. Biz bu kervana katılmak istemiyoruz. Bu ülke ve iş yerleri varsa biz varız. Bugüne kadar Türk-İş ne yapmaktan ne de yıkmaktan, hiç şiddet dilini kullanmadan bu meseleyi buraya getirdik. Ama olumsuz bir iş olursa da bunun doğru olmadığını her türlü ortamda da ifade etmeye devam ederiz” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
HES KODU NASIL ALINIR?
HES KODU NASIL ALINIR?
1 YAŞINDAKİ BEBEK VİRÜSE YAKALANDI
1 YAŞINDAKİ BEBEK VİRÜSE YAKALANDI