Advert
Advert

KARADEMİR: LOZAN’DA ATILAN İMZA SEVR’İ ÇÖP TENEKESİNE ATTI

“Lozan'da atılan imza Sevr'i çöp tenekesine attı”

KARADEMİR: LOZAN’DA ATILAN İMZA SEVR’İ ÇÖP TENEKESİNE ATTI
Bu içerik 927 kez okundu.
Advert

 

    Yeter Kömecçi

    Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Devrek Şubesi Başkanı Tülay Karademir “Lozan'da atılan imza, Türkiye'yi bölüp parçalamak isteyenleri hüsrana uğratan, Sevr'i çöp tenekesine atan ve tarihin çöplüğüne gömen imzadır.”dedi.

    Başkan Tülay Karademir, 97 yıl önce, 24 Temmuz 1923 günü büyük kahraman İsmet İnönü tarafından imzalanan Lozan Antlaşması'nın yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. 24 Temmuz 1923 tarihinin, Türkiye'yi bölüp parçalamak isteyenlerin hüsrana uğradığı bir tarih olduğunu hatırlatan ADD Devrek Şubesi Başkanı Karademir, şöyle konuştu:

SEVR MÜTAREKE MATBUATININ ESERİ

     Ülkemizin İkinci Cumhurbaşkanı, Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa tarafından Lozan'da atılan imza, Sevr'i çöp tenekesine atmış ve tarihin çöplüğüne gömmüştür. Günümüzde Lozan'ı anlamanın yolu, Sevr'i tarihi gerçeklerine uygun olarak doğru değerlendirmekten geçmektedir. Unutulmamalı ki, Lozan milletin, Sevr ise hanedan ile mütareke matbuatının eseridir. Lozan'da atılan imza Türk milletinin kararlılığını, bağımsızlığa ve özgürlüğe olan inancını yansıtmaktadır.”

LOZAN ANTLAŞMASININ ÖNEMİ HER GEÇEN GÜN ARTMAKTA

     “Günümüzde de Lozan'ın ilkelerine, değerlerine sahip çıkma görevi devam etmekte ve Lozan antlaşmasının önemi her geçen gün artmaktadır” diyen Başkan Karademir açıklamasına şöyle devam etti:

     “Öte yandan, Lozan antlaşması Birinci Dünya Savaşı'nı bitiren antlaşmalar içinde günümüze kadar geçerliliğini koruyan ve yürürlükte kalan tek antlaşmadır. Bu nedenle, başta Ulusal Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Lozan'a imza atan Garp Cephesi Komutanı İsmet İnönü olmak üzere, Lozan antlaşmasının unutulmaz kahramanlarını, bu kahramanları bağrından çıkaran ulusumuzu sevgiyle saygıyla selamlıyor, şükran duygularımızı sunuyorum.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK'TE İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLANDI
DEVREK'TE İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLANDI
DEVREK'TE OKULLAR İÇİN 19 GÜVENLİK GÖREVLİSİ ALINACAK
DEVREK'TE OKULLAR İÇİN 19 GÜVENLİK GÖREVLİSİ ALINACAK