Advert
Advert

BAŞKAN BÜKRÜ: LOZAN, ÜLKEMİZİ BÖLMEK İSTEYENLERİN YENİLDİĞİ TARİHTİR

Bükrü’nün "Lozan Antlaşması'nın 97. Yıldönümü" Mesajı

BAŞKAN BÜKRÜ: LOZAN, ÜLKEMİZİ BÖLMEK İSTEYENLERİN YENİLDİĞİ TARİHTİR
Bu içerik 444 kez okundu.
Advert

 

     Yasemin Altun

    Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Devrek İlçe Başkanı Yaşar Bükrü, “24 Temmuz 1923 tarihi, Türkiye'yi bölüp parçalamak isteyen siyasetin resmen yenildiği tarihtir.” dedi.

    CHP Devrek İlçe Başkanı Yaşar Bükrü, Lozan Antlaşması'nın 97. yıldönümünün önemine dikkat çeken bir açıklama yaptı. Lozan Antlaşması'nın 97. yıldönümü kutlanırken, öncelikle bilinmesi ve her zaman göz önünde bulundurulması gereken gerçeğin 24 Temmuz 1923 tarihinin, Türkiye'yi bölüp parçalamak isteyen siyasetin resmen yenildiği tarih olduğunu vurguladı.

    97 yıl önce Lozan'da atılan imzanın, Sevr'i çöp tenekesine atan ve tarihin çöplüğüne gömen imza olduğunu ifade eden Bükrü, bu nedenle Lozan'ı anlamanın yolunun, Sevr'i doğru değerlendirmekten geçtiğini kaydetti. Bükrü, “Unutulmamalı ki Lozan milletin, Sevr ise hanedanla mütareke matbuatının eseridir. Lozan'da atılan imza Türk milletinin, Anadolu halkının ve onun gücüne inanan aydınların, önderlerin, onlarla el ele veren insanımızın attığı imzadır. Onların kararlılığını, bağımsızlığa ve özgürlüğe olan inancını yansıtmaktadır” dedi.

     Günümüzde Lozan'ın ilkelerine ve değerlerine sahip çıkma görevinin devam ettiğini ve Lozan Antlaşması'nın öneminin her geçen gün arttığını belirten Başkan Bükrü, “Çünkü günümüzde yaygınlaştırılan ve AKP iktidarının da paylaştığı teslimiyetçi anlayış, Türkiye'yi Lozan anlayışından uzaklaştıran bir anlayıştır. Bu teslimiyetçi anlayış kabul edilemez, edilmemelidir.” dedi.

     Lozan Antlaşması'nın 1. Dünya Savaşı'nı bitiren antlaşmalar içinde bugüne kadar geçerliliğini koruyan ve yürürlükte kalan tek antlaşma olduğunu hatırlatan Başkan Yaşar Bükrü, şunları kaydetti: “Lozan, aradan geçen zamanla eskiyip bizden uzaklaşacağına daha da güncelleşmekte, önemini, değerini her geçen gün daha çok arttırmakta ve bugün karşı karşıya bulunduğumuz sorunlarla ilgili olarak önemi, anlamı değeri çok daha fazla artmaktadır. Bu nedenle, başta Ulusal Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Lozan'a imza atan Garp Cephesi Komutanı İsmet İnönü olmak üzere, o büyük zaferle o zaferin arkasından imzalanan Lozan Antlaşması'nın unutulmaz kahramanlarını, bu kahramanları bağrından çıkaran ulusumuzu sevgiyle saygıyla selamlıyor, şükran duygularımızı sunuyorum.”

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
EĞERCİLİ ÇOCUKLAR AÇIK HAVADA SİNEMA KEYFİ YAŞADI
EĞERCİLİ ÇOCUKLAR AÇIK HAVADA SİNEMA KEYFİ YAŞADI
DEVREK, KENT DİJİTALLEŞME ENDEKSİNDE İKİNCİ SIRADA YER ALDI
DEVREK, KENT DİJİTALLEŞME ENDEKSİNDE İKİNCİ SIRADA YER ALDI