Advert
Advert

DEVREK ÖRSEL VE ÜÇCAN’I KONUT ETTİ

Devrek iki sanatçıyı ağırladı.

DEVREK ÖRSEL VE ÜÇCAN’I KONUT ETTİ
Bu içerik 1209 kez okundu.
Advert

 

   Yeter Kömecçi

   Devrek, Türk televizyon tarihinin duayeni olarak kabul edilen Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Sedat Örsel ile Eski Başbakanlık Müsteşarı Fikret Nesip Üçcan'ı konuk etti.

    Aynı zamanda heykel sanatçısı olan Sedat Örsel ile yazar Fikret Nesip Üçcan, Devrek’te bastonu ve demir ustalığı konularında esnafımızı ziyaret ederek bilgi aldılar. Devrek Bastonu Yaşatma ve Geliştirme Derneği Başkanı Tansel Işık’ı dükkanında ziyaret eden Örsel ve Üçcan, ondan Devrek Bastonu hakkında bilgi aldı. Baston yapımını babası Fehmi Işık’tan öğrendiğini anlatan Baston Ustası Tansel Işık, “Devrek’te bastonun 250-300 yıldır yapıldığına” işaret etti. Işık, bastonun kızılcık (kiren) ağacından yapıldığını ve çok dayanıklı olduğunu anlatan Işık, istenen her türlü desen ve renkte baston yapabildiklerini söyledi. Her keseye uygun baston olduğunu, Türkiye'nin her yerine gönderebildiklerini kaydeden Işık, “Dünyaca ünlü bastonlarımız artık ilçemizin gelir ve geçim kaynağı olmuştur”diye konuştu.

    Örsel ve Üçcan daha sonra Demirciler sokağına geçerek Demirci Ustası Selahattin Bostancı’dan demircilik sanatı ve çalışmaları hakkında bilgi aldılar. Heykel sanatçısı Sedat Örsel örsün başına geçerek demir dövdü. Babasının da bir demir ustası olduğunu söyleyen Örsel, 12 yaşında babasının yanında demirci çırağı olarak çalışmasının kendine verdiği mutluluğu anlattı.

    Örsel ve Üçcan daha sonra ilçemizin yetiştirdiği şair ve yazarlar; Rüştü Onur ve Müfide Güzin Anadol’un Cumhuriyet Alanı’ndaki büstlerini ziyaret ederek, gazetemiz yazarı İbrahim Tığ’dan Devrek’en kültür ve sanatı üzerine bilgi aldılar.

    Örsel ve Üçcan Devrek’e özgü, köy ekmeği, Devrek Simidi ve öteberi alışverişinde bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK'TE İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLANDI
DEVREK'TE İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLANDI
DEVREK'TE OKULLAR İÇİN 19 GÜVENLİK GÖREVLİSİ ALINACAK
DEVREK'TE OKULLAR İÇİN 19 GÜVENLİK GÖREVLİSİ ALINACAK