Advert
Advert
Advert

BEYAZ BAKLAVA VE CEVİZLİ KÖMEÇ TANITILDI

Devrek-Gökçebey Kültür ve Yardımlaşma Derneği Devrek cevizli kömeci ve beyaz baklavanın patent kurumundan coğrafi işaret belgesi alması nedeniyle dernek binasında basın toplantısı düzenlendi.

BEYAZ BAKLAVA VE CEVİZLİ KÖMEÇ TANITILDI
Bu içerik 292 kez okundu.
Advert

 

 Devrek-Gökçebey Kültür ve Yardımlaşma Derneği Devrek cevizli kömeci ve beyaz baklavanın patent kurumundan coğrafi işaret belgesi alması nedeniyle dernek binasında basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, tanıtıma katılan dernek üyeleri ve basın mensuplarına cevizli kömeç ve baklava ikram edilerek fikirleri alındı. Türk Patent Kurumu’nun coğrafi işaret belgesi verdiği cevizli kömeç ve baklava tadanlardan tam not aldı. Konuya ilişkin açıklama yapan Devrek-Gökçebey Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Lütfü Çavuş, “1963 yılında kurulan ve 1993 yılında  Gökçebeyli hemşerilerimizle anlaşıp daha bir güçlenerek  “Devrek-Gökçebey Kültür Ve Dayanışma Derneği“olarak  sahibi olduğumuz bu binada hizmet veren derneğimiz, üyelerimizden gelen aidatlarla faaliyetlerini sürdürmektedir. Üyemiz öğrencilerine karşılıksız burs veren; köylerimize ücretsiz ceviz fidanı dağıtan;  okul, cami, mezarlıklara onarım ve bakım yardımı yapan; Devrek Baston Festivali etkinliklerde kimi yarışmalara sponsor olan derneğimiz;  üyemiz eski İl Turizm Müdürü ve ÇEKÜL Vakfı Temsilcisi Raif TOKEL’in önerileriyle yöremizle ilgili araştırmalar yapan “Prof.Dr.Ali SARIKOYUNCU”, “Prof.Dr.Güngör KARAUĞUZ” adlı bilim insanlarımızı davet ederek imza günü düzenlemiş; “Devrek Hızırbey Türbesi” ile “Devr   ek Vakıf Çarşı’daki  çeşmenin” tescili konusunda girişimlerde bulunmuş; yöresel ürünlerimiz arasında “Devrek Beyaz Baklavası”  ile “Devrek Cevizli Kömeci’nin” coğrafi işaret alması  konusunda başvuru yapmış “mütevazi” ama, görev ve sorumluluğunu bilen  ve yerine getirmeye çalışan bir sivil toplum örgütüdür.

Bugün  bizim çok önemli olan belgelenmiş resmi  kaynaklı iki olayı sizlerle paylaşmanın kıvancını yaşıyoruz. ”Devrek” adıyla anılan  “Devrek Beyaz Baklavası”  ile “Devrek Cevizli Kömeci’ne coğrafi işaret almak için 09.Kasım.2017 tarihinde Türk Patent Mar-ka Kurumu’na derneğimiz proje yürütme kurulundaki arkadaşlara birlikte gidip,  bizzat başvu-ruda bulunduktan sonra  30.Temmuz.2020 tarihli resmi belgeyle “Beyaz Baklavamız”, “Ceviz-li, Kömecimiz”  resmen ve hukuken bir kimlik kazandı. Kazandığımız bu kimliğin  özelinde Devrek genelinde Zonguldak için çok  önemli bir tanıtım aracı olduğunu biliyoruz. Bilgimizden kaynaklanan bilinçle bu yerel değerlerimizi    “hediyelik ürün” olarak tanıtma ve pazara sunma anlamında elimizden geleni yapmaya kararlı olduğumuzu vurgular yöremizin değerleri için katkı ve desteklerini esirgemeyen; ama aramızda olmayan hemşerilerimiz “Dr.Veysel ATASOY”, “Muzaffer SARAÇ”, “Samim Sırrı YÜCEL” ve “Murat AYANOĞLU” saygı, şükran ve rahmetle anarak; Proje Koordinatörü Raif TOKEL’e, Neşet KARAUSTAOĞLU’na ve Cevdet CİN’e te yönetim kuruluna,  üyelerimize teşekkür eder, esenlikler dilerim” dedi.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
4. KAPTAN YAŞANANLARI ANLATTI
4. KAPTAN YAŞANANLARI ANLATTI
HAKAN YÜKSEL ASALETEN ATANDI
HAKAN YÜKSEL ASALETEN ATANDI