Advert
Advert

ZAFER YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI

30 Ağustos Zaferi’nin 98.yıldönümü nedeniyle Dorukhan ile Dirgine arasında yapılan 18 kilometrelik “Zafer Yürüyüşü” yapıldı.

ZAFER YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI
Bu içerik 485 kez okundu.
Advert

 

 30 Ağustos Zaferi’nin 98.yıldönümü nedeniyle Dorukhan ile Dirgine arasında yapılan 18 kilometrelik  “Zafer Yürüyüşü”  yapıldı.

Devrek Kent Konseyi Doğa Yürüyüş Grubuve Herkes İçin Spor Doğa Yürüyüşü Zonguldak gru-pları tarafından gereçkeleştirilen 18 kilometrelik doğa yürüyüüşünde konuşan  Devrek Doğa Grubu Başkanı Faik Mekik;

  "Kurtuluş ve Bağımsızlık Savaşı’mızın önderi Mustafa Kemal Atatürk ile vatan toprağı için şehit olanların anısına, sizleri saygı duruşuna akabinde İstiklal Marşı’mızı okumaya davet ediyorum.

  Bugün ‘’Büyük Taarruz’un ‘’98. Yıldönümü… Emperyalist işgale karşı başlayan başkaldırının, Başkomutan Mustafa Kemal komutasında, zafer yürüyüşü açısından en kritik gün…  Bu onurlu mücadelede şehit olan atalarımıza rahmet diliyorum.

   26 Ağustos 1922 sabahında baskın niteliğini taşıyan bir harekat ile Büyük Taarruzu başlatan ulusal ordu, savaşın henüz ilk saatlerinde Yunan ordusunun tüm düzenini ve muharebe sistemini bozmayı başarmıştı. Savaşın henüz başında moral gücünü elde eden ordumuz, eşsiz bir özveri ile 30 Ağustos günü kesin darbeyi vurmuş ve Dumlupınar Başkumandanlık Meydan Savaşı’nı kazanmıştı. Ertesi gün Yunan ordusunun büyük bir kısmı Uşak’ta esir edilmiş, geri kalanı ise 9 gün boyunca İzmir’e dek kovalanmıştı.

Bu zafer ulusların varlığına saldıranların ne kadar güçlü olurlarsa olsun yenilebileceğini göstermiş, tüm ezilen uluslara yol göstermiştir.

Bütün dünyada ‘’Kurtuluş Savaşları’’ dönemini başlatan ve bu yönü ile 20. yüzyıla damga vuran Ulusal Kurtuluş ve Bağımsızlık Savaşı 30 Ağustos’un görkemi ile taçlanmıştı.

30 Ağustos Zafer Bayramımızın 98. yıldönümünde yapmakta olduğumuz zafer yürüyüşümüze neden Dorukhan’dan başladık?

 ‘’ Tüm yurdumuzda bugünden itibaren İstiklal Savaşı başlamıştır. Şimdi ise alacağımız karar ve çekeceğimiz telgrafla kadınımız, kızımız, topumuz, tüfeğimizle Mustafa Kemal’in yanında yer almalıyız. İşte vatan elden gidiyor. Hep beraber kurtaracağız.’’

Devrek’te alaca karanlıkta ulu çınar ağaçları ile kaplı Millet Bahçesinde gözleri çakmak çakmaktı. Kılıç kuşanmış babayiğit bir kişi; Devrek Müftüsü Abdullah Sabri Efendi haykırıyordu, bu sözleri…

Tıpkı, sarışın bir kurda benzeyen,  şayak kalpaklı adamın  ince, uzun bacakları üstünde yaylanarak ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak Kocatepe'den Afyon Ovası'na atladığı gibi Devrek’te Kuva-yi Milliye saflarında  düşman üstüne atıldı, Abdullah Sabri Efendi…

Devrek ve Batı Cephesi’ne yapılan ikbal faaliyetlerinde çok önemli işler yaptı. Devrek Müdafaa-i Hukuk Cemiyetini kurdu. Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda verdiği büyük destek sebebiyle Devrek, bölgedeki Kuva-yı Milliye faaliyetlerinde karargah görevini de üstlenmiştir. Devrek halkı karargaha zarar gelmemesi için Dorukhan’da nöbet tutmuştur.    

 Fransızlar tarafından işgal edilen Ereğli’nin yardımına da koşmuştur.  İstanbul hükümeti (saray) Kurtuluş Savaşı sırasında ulusal direniş hareketini kırmak amacıyla Düzce, Bolu ve Gerede’de bir dizi isyanlar çıkarmıştı. Dorukhan’da tutulan nöbet sayesinde isyanın Ereğli,      Zonguldak ve Bartın’a sıçraması engellenmiş oldu.

  Şüphesiz bütün bu çalışmaları milli mücadele lehine çevirip, organize ederek yürüten Abdullah Sabri Efendi’nin kurduğu Devrek Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’dir.

30 Ağustos; dünyadaki en meşru, en ahlaklı, en haklı, en kutsal savaşlarından birinin, emperyalizme karşı verilmiş, ilk kurtuluş savaşının zafere ulaştığı günün adıdır.

   30 Ağustos; Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün, düşman birliklerini Anadolu'dan çıkarmak amacıyla başlattığı harekât sonucu işgalci birliklerin Anadolu topraklarından sürüldüğü günün adıdır.

 30 Ağustos; emperyalizm ve yerli işbirlikçilerini dize getiren, enkazdan yepyeni, çağdaş bir devlet kurmayı başaran atalarımızla gurur duyduğumuz günün adıdır. T.C Devletini kuran lider, Mustafa Kemal Atatürk’tür."dedi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
1 HEMŞERİMİZİ DAHA KORONADAN KAYBETTİK
1 HEMŞERİMİZİ DAHA KORONADAN KAYBETTİK
AKŞAMÜSTÜ 2 HEMŞERİMİZİ DAHA KAYBETTİK
AKŞAMÜSTÜ 2 HEMŞERİMİZİ DAHA KAYBETTİK