Advert
Advert

‘CHP, TÜRK SİYASETİNİN ASLİ UNSURUDUR’

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, CHP’nin kuruluşunun 97. yılı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Şunu açıkça ifade etmek isterim ki, üyesi olmaktan onur duyduğum CHP,...

‘CHP, TÜRK SİYASETİNİN ASLİ UNSURUDUR’
Bu içerik 206 kez okundu.
Advert

 

 Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, CHP’nin kuruluşunun 97. yılı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Şunu açıkça ifade etmek isterim ki, üyesi olmaktan onur duyduğum CHP, gelip geçici bir siyasal hareket, liderinin karizmasıyla ayakta kalan bir parti değildir. Kökleri ülkenin derinliklerinde olan bir fikir ve kadro hareketidir. Sosyal demokrat görüşleri, Atatürkçü kimliği ile ülke siyasetinin yapıtaşı, bir arada yaşam iradesinin teminatı, çoğulcu demokrasinin savunucusu olarak siyasal hayatımızda hep var olacaktır” dedi.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Cumhuriyet Halk Partisinin kuruluşunun 97. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Kantarcı mesajında, “Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yasal partisi olarak Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından kurulan Cumhuriyet Halk Partisi, aynı zamanda devletimizin kurucu partisidir. Cumhuriyeti kurarak, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için yapılan reformlar Cumhuriyet Halk Partisinin yetkili kurul ve kurultaylarında karar altına alınarak hayata geçirildi.  Kökleri Sivas Kongresi’ne dayanan CHP’nin kuruluş bildirgesinin ilk cümlesi, ‘Hâkimiyet milletindir’ cümlesi oldu.  Ulusun gerçek ve tek temsilcisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğu da açıklanan o bildirgede, saltanatın diriltilemeyeceği açıkça ifade edildi. ‘Milli hayata ve mukadderata Türkiye Büyük Millet Meclisi egemendir’ denen bildirgede ‘Kanunlarda, teşkilâtta, idarede, eğitimde, iktisatta, milli hâkimiyet esastır’ denerek millet iradesi her şeyin üstünde sayıldı. Cumhuriyet Halk Partisi 97 yıllık ömrü boyunca kurucu lideri tarafından dile getirilen bu görüşlere hep sadık kaldı” dedi.

 ÜLKEYİ ÇOK PARTİLİ HAYATLA TANIŞTIRDI

CHP’nin 97 yıldır tüm kurum ve kurallarıyla işleyen eksiksiz demokrasinin mücadelesi veren bir parti olduğunu söyleyen Kantarcı, “Demokrasi geleneği son derece düşük savaş yorgunu bir ülkede, padişahlığa son verip parlamenter sisteme dayalı yeni bir ülke kuran CHP, kurulduğu günden beri ülkede demokrasinin kökleşmesi için mücadele verdi. 1946’da demokratikleşme yolunda dev bir adım atarak, ülkeyi çok partili hayatla tanıştırdı. 1950’de kesintisiz olarak 27 yıldır sürdürdüğü iktidarını, dünyada örneği çok az görülecek şekilde, seçim yoluyla, bir başka partiye devretti. Hiçbir sorun yaşanmadan geçilen çok partili hayat, 1960’da yaşanan darbe ile kesintiye uğradı. O zamanki Genel Başkanı İsmet İnönü’nün çabalarıyla yeniden çok partili hayata geçilen bu dönemde, CHP’lilerin büyük katkısı ve gayretleriyle ülke tarihinin en demokratik anayasası yapıldı. İnönü, ‘Yapılan darbeyi asla tasvip etmiyorum’ diyerek, demokrasiyi savundu, siyasal idamlara karşı çıktı” dedi.

KÖKLERİ ÜLKENİN DERİNLİKLERİNDE OLAN BİR FİKİR VE KADRO HAREKETİDİR

CHP’nin askeri darbelerin mağduru olduğunu söyleyen Kantarcı, açıklamasını, “1960 ile 80 yılları arasında demokratik zeminde siyasal mücadele veren CHP, diğer tüm partiler gibi 12 Eylül darbesiyle kapatıldı, yöneticileri ve genel başkanı tutuklandı. 12 yıl kapalı olan ve başka adlarla faaliyet yapmak zorunda kalan parti, yasal düzenlemeden yararlanarak yeniden faaliyete başladı.  Adeta küllerinden doğan CHP, parlamento içinde ya da dışında verdiği siyasal mücadele ile siyasal hayatımızın vaz geçilmez unsuru oldu. Şunu açıkça ifade etmek isterim ki, üyesi olmaktan onur duyduğum CHP, gelip geçici bir siyasal hareket, liderinin karizmasıyla ayakta kalan bir parti değildir. Kökleri ülkenin derinliklerinde olan bir fikir ve kadro hareketidir. Sosyal demokrat görüşleri, Atatürkçü kimliği ile ülke siyasetinin yapıtaşı, bir arada yaşam iradesinin teminatı, çoğulcu demokrasinin savunucusu olarak siyasal hayatımızda hep var olacaktır. Bu duygularla CHP’nin 97. kuruluş yıldönümünü kutluyor,  başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurucu kadrosunu rahmetle anıyor, bugünlere gelmesinde rolü bulunan genel başkanından sıradan üyesine kadar tüm emektarlarına saygılarımı sunuyorum” diyerek tamamladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP’Lİ KADINLARDAN ÖĞRETMENLERE SAKSIDA ÇİÇEK
CHP’Lİ KADINLARDAN ÖĞRETMENLERE SAKSIDA ÇİÇEK
TTK'DE VİRÜSÜN ÖNÜNE GEÇİLMİYOR
TTK'DE VİRÜSÜN ÖNÜNE GEÇİLMİYOR