Advert
Advert
Advert

ÇİFTÇİLERİN SORUNLARINI BAŞKANA İLETTİ

Devrek Ziraat Odası Başkanı Şaban Civelek, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Ş. Şemsi Bayraktar ile video konferans sistemi üzerinden görüntülü görüşme yaptı.

ÇİFTÇİLERİN SORUNLARINI BAŞKANA İLETTİ
Bu içerik 291 kez okundu.
Advert

     Devrek Ziraat Odası Başkanı Şaban Civelek, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Ş. Şemsi Bayraktar ile video konferans sistemi üzerinden görüntülü görüşme yaparak Devrek'teki  çiftçilerin sorun ve isteklerini iletti.

   Süt fiyatlarının artırılmasının, Tarım Kredi ve Ziraat Bankası Çiftçi borçlarının yapılandırılması gerektiğini ifade eden Devrek Ziraat Odası Başkanı Şaban Civelek; "Genç çiftçiye verilen desteklerin arttırılması ile tarımın gençleştirilerek daha seçili bir meslek haline getirilmesini istiyoruz. İlimizde ve ilçemizde yapılan destekler il özel idare tarafından verilmektedir. Özel idarenin bütçesi ne kadarsa o kadar destek yapmaktadır. İlçemizde Genç Çiftçi Projesi kapsamında  2016- 2018    yılları arasında 136 tane genç çiftçi faydalanmıştır. Hibe Miktarı 4 Milyon TL’dir. Köyde Genç Çiftçiler arttığı için genç çiftçi projelerinin artmasını istiyoruz.

     Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında yüzde elli çapa makinası, balya makinası, sılaj makinası ve ekipman desteğinin çiftçilere verilmesini istiyoruz. İlçemizde arıcılığı geliştirmek için bal ormanlarının oluşturulmasını istiyoruz.Çiftçilerimiz için Or- Köy projelerinin geliştirilmesini istiyoruz.Çiftçilerimizin Milli Emlak arazilerinin ecrimisil kullanımında tarım destekleme ve kullanacağı tarım kredilerinden faydalanmasını ve bu şekilde mağduriyetin giderilmesini istiyoruz. 2 B orman arazilerinin rayiç bedellerinin yüksek olmasından dolayı rayiç bedellerinin aşağıya çekilmesini istiyoruz’ dedi.

    Buzağı desteği, çiğ süt desteği, arı desteği, gübre desteği, tek yıllık yem bitkisi desteği ve dikili alan desteği kapsamında Devrek'te  2019 yılında ödenen desteğin 2 milyon 400 tl olduğunun bilgisini veren Başkan Civelek, Genel Başkan Ş. Şemsi Bayraktar’a ayrıca Devrek'te 11 bin 900 büyükbaş, 9 bin 800 küçükbaş, 3 bin 850 arı kovanı, 1 Milyon 780 kümes hayvancılığı , tarım arazilerinin yüzde 18 ekili (227 bin dönüm tarım arazi var), 30 bin arazi ekili yonca , yulaf, buğday ,arpa. 12 bin dikili arazi fındık ,ceviz, kestane, elma, erik, kiraz ağacının olduğunu söyledi.

    Devrek Ziraat Odası Başkanı Şaban Civelek Genel Başkan Ş. Şemsi Bayraktar’a çiftçilere ve odalara gösterdiği ilgi ve alaka için teşekkür etti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KOCAMAN YARGITAY ÜYESİ OLDU
KOCAMAN YARGITAY ÜYESİ OLDU
KAYMAKAM ALTAY DENETİMLERE BİZZAT KATILDI
KAYMAKAM ALTAY DENETİMLERE BİZZAT KATILDI