Advert

9'U 5 GEÇE DEVREK'TE HAYAT DURDU

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, ebediyete intikalinin 82. yıl dönümünde saatler 09:05’i gösterdiğinde tüm Türkiye’de olduğu gibi Devrek'te de hayat durdu.

9'U 5 GEÇE DEVREK'TE HAYAT DURDU
Bu içerik 580 kez okundu.
Advert

 

   Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, ebediyete intikalinin 82. yıl dönümünde saatler 09:05’i gösterdiğinde tüm Türkiye’de olduğu gibi Devrek'te de hayat durdu.

   Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 82.yıldönümü dolayısıyla anma töreni Devrek Kaymakamlığı önündeki Atatürk Anıtı'na Devrek Kaymakamı Ümit Altay ve Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt tarafından çelenk sunulmasıyla başladı. 

  Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasının ardından saatler 09.05 geçe sirenler eşliğinde 2 dakika saygı duruşunda bulunuldu Çelenklerin sunulmasının ardından çalınan sirenler eşliğinde iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Siren sesini duyan, cadde ve sokaklarda yürüyenler saygı duruşuna geçti. İş yerlerinde çalışanlar ve araçlarında bulunanlar da dışarıya çıkarak saygı duruşuna katıldı. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Atatürk Kültür Merkezi’ndeki anma programına geçildi.

  Karşıyaka 100. Yıl Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan anma programında ilk önce Karşıyaka 100. Yıl  Ortaokulu müdürü Bahhirn Kapan günün anlam ve önemini belirten konuşmasında;

  “Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Onder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 82. yıl dönümünde onu anmak, bizlere ve ülkemize kazandırdığı müstesna değerleri bir kez daha hatırlamak için burada toplanmış bulunuyoruz. Kuşkusuz ki her insan doğar, büyür, yaşar ve ölür. Bu değişmez gerçek yaşamakta olan her kişi tarafından bilindiği halde, asırlar boyunca ölümsüzlük insanoğlunun fani dünya hayatında ulaşmak istediği en önemli hedeflerden biri olmuştur. Fakat bununla birlikte toplumların hayatlarında öyle kimseler vardır ki onlar cismen ve tibben ölmüş sayılsalar da manen ve ruhen hiçbir zaman ölmezler. Bu kimseler bir buluşla, bir aşıyla ya da bir zaferle dünyayı daha yaşanılır bir yer yaparak ölümsüz olmanın anahtarını elde etmişlerdir.

  İşte Atatürk, yukarıda bahsettiğimiz özelliklerinden dolayı yaptıklarıyla sadece ülkemiz ve milletimiz adına değil aynı zamanda dünya platformunda belli bir yere gelerek bunu başarmış kabiliyetli bir komutan, eşsiz bir reformist, zeki bir siyasetçi ve ülke kuran büyük bir devlet adamıdır. Herkesin bildiği gibi Atatürk'te var olan bağımsızlık tutkusu ve aşkı Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurulmasında başta gelen faktörlerden biri olmuştur. Keza Atatürk, "Ya istiklal ya ölüm" demek suretiyle Türk milleti ile birlikte büyük bir bağımsızlık savaşına girişerek dünyanın önde gelen emperyalist güçlerine karşı dünya tarihindeki en büyük tek zaferin mimari olmuştur. Bu yönüyle tektir ve bir o kadar da mukaddestir. Diğer taraftan kazanılan zaferden sonra ortaya koyduğu siyasi duruşu ile, bilhassa "Yurtta Bariş Dünyada Barış" ilkesine baglı kalınarak bundan sonra izlenecek yol haritası ve de tüm dünya devletlerinin saadeti ve mutluluğu ve dünya barışı için yapılması gerekenler ile ilgili ortaya koyduğu öngörüleri tüm dünya devletlerinin ve devlet adamlarının istisnasız takdirini ve beğenisini kazanmıştır.

 Üzerinde durduğumuz konulardan da anlaşıldığı gibi Atatürk, hem Türk milleti hem de tüm dünya milletlerinin huzur ve mutluluğunu en ön planda tutmuş, bu sayededir ki dünyanın en önemli liderleri arasındaki haklı yerini almıştır. Kuşkusuz ki mevcut durum milletimiz için de başlı başına bir övünç kaynağıdır. İşte bahsettiğimiz sebeplerden dolayı Atatürk'ün fikir ve düşüncelerini en iyi şekilde kavrayıp anlamak, bu fikir ve düşünceleri gelecek kuşaklara da en iyi bir şekilde intikal ettirmek yaşadığımız sürece bunları elimizden geldiğince uygulama sahasına koymak hepimiz için önemli bir vazifedir.

O nedenledir ki her zamankinden daha çok çalışıp vatanımız ve milletimiz için büyük işler yapmanın gayreti içinde Atamıza layık olamaya çalışmalı ve bunu hiçbir zaman akılımızdan çıkarmamalıyız.

Konuşmama Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün şu sözüyle son vermek istiyorum. " Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır."

Bu duygu ve düşüncelerle Büyük Atatürk'ü ebediyete intikalinin 82. yıldönümünde bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum." dedi.

  Kapan'ın konuşmasının ardından Karşıyaka 100. Yıl Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan şiir dinletisi ve sinevizyon gösterisi sunuldu. pandemi nedeniyle tören sunumların ardından sona erdi.

    Düzenlenen anma programına,Devrek Kaymakamı Ümit Altay, Garnizon Komutanı Ast. Mustafa Başar Temür, Belediye Başkanı Çetin Bozkurt,  AKP Devrek İlçe Başkanı Murat Durdubaş, CHP Devrek İlçe Başkanı Yaşar Bükrü, Vatan Partisi Devrek İlçe Başkanı Bahattin Durak , İYİ Parti Devrek İlçe Başkanı Yaşar Ocakçı, İl Genel Meclisi Üyeleri; İsmet Bostancı, Mustafa Uzundal, İsa Bükrü, Serpil Özmen Akyar, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Emrah Dinar, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Cihan Durdubaş,İlçe Emniyet Müdürü Ömer Seyfi Paça, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Devrek Şubesi Başkanı Muhterem Sarı, Atatürkçü Düşünce Derneği Devrek Şubesi Başkanı Tülay Karademir, BAKZİFED Başkanı İsmail Külah, diğer siyasi partilerin ilçe başkanları, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler ile öğrenciler katıldı.

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SÖZDE GAZETECİ(!) YİNE POLİSİMİZİ HEDEF ALDI!
SÖZDE GAZETECİ(!) YİNE POLİSİMİZİ HEDEF ALDI!
GAZETECİ DEĞİL PROVOKATÖR!
GAZETECİ DEĞİL PROVOKATÖR!