Advert
Advert

DEVREK’TE ÜRETİCİLERE FINDIK SEMİNERİ

Devrek İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Aksu Köyü’nde uygulamalı fındık bakım ve budama eğitimi verildi.

DEVREK’TE ÜRETİCİLERE FINDIK SEMİNERİ
Bu içerik 1062 kez okundu.
Advert

 

 Yeter Kömecçi

 Devrek İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Aksu Köyü’nde uygulamalı fındık bakım ve budama eğitimi verildi.

   İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Devrek Ziraat Odası Başkanlığının ortaklaşa olarak Aksu Köyü’nde düzenlediği Uygulamalı Fındık Bakım ve Budama Eğitimine 40 fındık üreticisi katıldı.

   Ziraat Müdendisi Serkan Paşa ile Ziraat Teknisyeni Yüksel Ardıç’ın verdiği eğitimde üreticilere, fındık hastalıkları kozalak akarı ve külleme hakkında bilgiler verildi ve bu hastalıklardan fidanları koruma yolları anlatıldı. Fındık bakım ve budama tekniklerinin de uygulamalı olarak anlatıldığı eğitimde,

budama hatalarından kaçınılması, gübreleme ve ilaçlama hakkında da üreticileri aydınlatıcı bilgiler verildi.

bilgiler verildi.

    Eğitime katılan Devrek İlçe Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Verim, kurum olarak her hafta köy ziyaretleri yaptıklarını ve çiftçi ve üreticileri bilgilendirici ve aydınlatıcı bilgiler verdiklerini, söyledi.

    Verim şöyle konuştu:

    “Devrek’te tarımalanında yeni bir dönem başlattık. Tarım, hayvancılık ve seracılık gibi tüm alanlarda çiftçimizi, üreticimizi destekleliyoruz. Onların yararına projeler üretiyoruz. Bugün de Aksu Köyümüzdeki 40 fındık üreticimize eğitim semineri verdik. Devrek’te  bin beşyüz kişi 4 bin dönüm alanda fındık üretiyor. Her hafta köy ziyaretlerimize devam ederek çiftçilerimizi bilgilendirip bilinçlendiriyoruz”

    Devrek Ziraat Odası Başkanı Şaban Civelek de, Devrek İlçe Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Verim ve personeline fındık üreticilerine verdikleri eğitim nedeniyle teşekkür etti. Organik fındıkçılık için Ziraat Odası Başkanlığı üreticilerden ön başvuruları aldı.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kilimci     2020-11-18 İyi düşünülmüş bir eğitim fakat varolan kapasitenin ötesine geçmez. fındık üretimi arttırılmak isteniyorsa köylülere ücretsiz fidan verilmeli ve arazileri test edilerek uygun olup olmadığı saptanmalıdır. ardından ürünlerini nasıl satabilecekleri konusunda eğitim verilmelidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SÖZDE GAZETECİ(!) YİNE POLİSİMİZİ HEDEF ALDI!
SÖZDE GAZETECİ(!) YİNE POLİSİMİZİ HEDEF ALDI!
GAZETECİ DEĞİL PROVOKATÖR!
GAZETECİ DEĞİL PROVOKATÖR!