Advert
Advert
Advert

"ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLER ATANSIN"

24 Kasım Öğretmenler günü nedeni ile Saadet Partisi Devrek İlçe Gençlik Kolları Başkanı Korkut açıklama yaparak atanamayan öğretmenlerin sesi oldu

Bu içerik 335 kez okundu.
Advert

 

   24 Kasım Öğretmenler günü nedeni ile Saadet Partisi Devrek İlçe Gençlik Kolları Başkanı Korkut açıklama yaparak atanamayan öğretmenlerin sesi oldu

   Saadet Partisi Devrek ilçe Gençlik Kollar Başkanı Harun Korkut, bugün partisinin ilçe binasında öğretmenler günü nedeni ile basın açıklaması yaptı. 81 ilde eş zamanlı olarak yapılan basın açıklamasında öğretmenlerin sorunlarına değinildi. Furkan Dursun Taş koronavirüsün eğitimcilere olan etlilerinde bahsederek başladığı konuşmasında, öğretmenlerin atanamaması gerçeklerine değindi.

“ÖĞRETMENLERİ GÜNDELİK İŞ ZORLAYAN ANLAYIŞ”

  Korkut açıklamasının devamında, “ Eğitim Sisteminin yap-boz tahtasına çevrildiği, sürekli değişen sınavlarla büyük bir karmaşıklığın yaşandığı, öğrencilerin gelecek kaygısıyla eğitime devam etmeye çalıştığı bir ortamda üzerimize düşen mesuliyet her zamankinden daha fazladır. Yıllarca emek verip lisans eğitimi aldıktan sonra görevine ataması yapılmayan öğretmen adaylarını gündelik işlerde çalışmaya, inşaatta çalışmaya, garsonluk yapmaya zorlayan, onları psikolojik sorunlarla baş başa bırakan bu düzeni kabul etmiyoruz” dedi.

“YÜK GÖREN MİLLİ EĞİTİMİ KABUL ETMİYORUZ”

Yıllarca okuyan öğretmenlerin atamasının yapılmadığı için emeklerini boşa harcandığını vurgulayan Başkan Korkut ücretli öğretmenlik adı altından altında çok düşük ücret karşılığında farklı bölümlerden mezun olmuş kişileri öğretmen olarak çalıştırılmasını eleştirdi. Bu düzeni kabul etmediklerini ifade eden Başkan Korkut, “Biz gençler olarak; emeklerin zayi olmadığı, ehliyet ve liyakatin önemsendiği adil bir ülkede yaşamak istiyoruz.  Öğretmen maaşlarını yük olarak gören Milli Eğitim anlayışını kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

“ASIL YÜN GÜNDE 10 MİLYON LİRA HARCAYAN SARAY”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “yük” açıklaması üzerinden yandaşlara verilen ihaleleri eleştiren Başkan Korkut, “Eğer bir yükten söz edeceksek; Günlük harcaması 10 milyon lirayı geçen Cumhurbaşkanlığı Sarayı ülkemiz için ciddi bir maddi yüktür. Bu örnekler çoğaltılabilir elbette ancak bugün öğretmenlere ödenen maaşların yük olarak görüldüğü bir ülkede yaşıyorsak asıl yüklerden bahsetmeden geçemeyiz” şeklinde konuştu.

“BAŞARIYA GÖRE DEĞİL ÜSTÜNLÜĞE GÖRE ATAMA YAPILDI”

Atama bekleyen 700 binden fazla öğretmen adayı adına konuştuklarını vurgulayan Başkan Korkut, “2018 yılında 40 bin öğretmen ataması yapılmış, o dönemde KPSS puanı iki yıl geçerli olduğu ve karma alım yapıldığı için 2018 yılında 40 bin öğretmen atamasına rağmen atanamayan adaylar 2019 yılındaki atamalara da başvurmuşlardır. Burada sorun, sınavdaki soru sayısının ve atamalardaki puan türünün değişmiş olmasına rağmen 2018 ve 2019 KPSS sınav sonuçlarının yüzdelik başarıya göre değil, puan üstünlüğüne göre yapılmış olmasıdır” dedi.

“SINAVLAR BİR SEKTÖRE DÖNÜŞTÜ”

“Gelecek kaygısı artık ilkokul öğrencisi bir çocuğun bile yaşamına ebeveynleri, işsiz abileri gibi vasıtalarla yerleşmiştir” diyen Başkan Korkut, “Bu da hiç kuşkusuz gençlerin kendi potansiyellerini açığa çıkarması önünde büyük engel teşkil etmektedir. Bununla birlikte hayallerine ulaşmak için sınavlara giren gençler için sınav ücretleri de aşılması gereken önemli bir engeldir.  Bugün adeta bir sektöre dönüşmüş olan “sınavlar” vatandaşını müşteri olarak gören devlet yönetimi anlayışı ile açıklanabilir ancak. Sınava giren adayların herhangi bir iş sahibi olmadığı gerçeği ortadayken bu ücretler ciddi yük oluşturmaktadır” şeklinde konuştu.

“ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENER ATANSIN”

Başkan Korkut açıklamasının sonlarına doğru, “Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle atama bekleyen bütün öğretmen adaylarımız adına çağrımızı yineliyoruz; KPSS mağduriyetleri giderilsin, ücretli öğretmenlik uygulaması sonlandırılsın ve atama bekleyen öğretmen adayları mesleklerine atansın.  Bu vesileyle; gelecek nesiller için büyük bir özveriyle çalışan bütün öğretmenlerimizin öğretmenler Günü’nü Kutluyoruz” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
HACİZLİ OLMAMAK İÇİN YAPILANDIRIN
HACİZLİ OLMAMAK İÇİN YAPILANDIRIN
ÇAYCUMA'YA PİYANGO VURDU
ÇAYCUMA'YA PİYANGO VURDU