Advert
Advert
Advert

TGC SALDIRIYI KINADI...

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Zonguldak Temsilcisi Atilla Öksüz Trend Dergisi İmtiyaz Sahibi Alev Uzunbaş’a Gökçebey’de yapılan saldırıyı kınadı.

TGC SALDIRIYI KINADI...
Bu içerik 1498 kez okundu.
Advert

   Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Zonguldak Temsilcisi Atilla Öksüz Trend Dergisi İmtiyaz Sahibi Alev Uzunbaş’a Gökçebey’de yapılan saldırıyı kınadı.

   Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Zonguldak Temsilcisi Atilla Öksüz Trend Dergisi İmtiyaz Sahibi Alev Uzunbaş'a Gökçebey'de yapılan saldırıyı kınayarak Gökçebey Belediye Başkanı Vedat Öztürk'ü tüm basın camiasından özür dilemeye davet etti.

   Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Zonguldak Temsilcisi Atilla Öksüz açıklamasında şunları söyledi;"Basına yönelik saldırı ve engelleme çabalarına, ne yazık ki, son bir halka daha eklenmiş olmasının üzüntüsü içindeyiz. Sahipliğini ve Yazı İşleri Müdürlüğünü Alev Uzunbaş'ın yaptığı Trend Dergisi, Gökçebey'de dağıtılmak istenirken, Gökçebey Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerince zorla el konulmuştur. Belediye Başkanı Vedat Öztürk'ü eleştiren haberler içerdiği gerekçesiyle dağıtıcının elinden dergileri zorla alan zabıta ekibi, bununla da kalmamıştır. Alev Uzunbaş'ın aracının yanına gelen zabıta komiseri ile Alev Uzunbaş arasında tartışma yaşanırken, zabıta memurları da Uzunbaş'a ait aracın bagajındaki dergileri alarak, hızla uzaklaşmışlardır. Uzunbaş'ın polise haber vermesi üzerine adli soruşturma başlatılmış, gecikmeli olarak ifade vermeye gelen zabıta ekibinin tehditleri devam etmiştir. Üzülerek belirtmek isteriz ki, zabıtalığın ruhuyla yakından-uzaktan alakası olmayan bu kişilerin gaspı, uzun yıllar Devrek Belediyesi'nde Zabıta Müdürü olarak görev yaptıktan sonra Gökçebey Belediye Başkanı seçilen Vedat Öztürk'ün aklıdır. Kaldı ki, zabıtanın engellemeye çalıştığı dergide yer alan bahse konu pavyonlarla ilgili İçişleri Bakanlığı, Belediye Başkanı Vedat Öztürk ve İmar İşleri Müdür Vekili Önder Kurt hakkında mevzuata aykırı şekilde ruhsat verildiği iddiasıyla soruşturma izni vermiştir. Halkın oyu ile demokratik bir seçimle göreve geldiğini unutan Vedat Öztürk'ün yasakları, baskıları ve engellemeleri, sorunların çözümü için tek yol olarak görmesinin altında yatan nedenlerden en büyüğü, son dönem olağanlaştırılmaya çalışılan medya üzerindeki baskılardır. Başkan Öztürk'ün, böylesi bir gaspın karşısında, "Haberim yoktu" deme gibi bir lüksü olmadığı gibi özür dilememiş olması da niyetini açıkça ortaya koymaktadır. Türkiye Gazetecilik Hak ve Sorumluluk Bildirgesi'nde de yer aldığı gibi; herkes, bilgi edinme ve haber alma, özgür düşünce, ifade ve serbest eleştiri hakkına sahiptir. Düşünce ve ifade özgürlüğünün kullanılmasının başlıca yolu olan basın ve yayın özgürlüğü, temel insan haklarındandır. Sayın Vedat Öztürk'ün basında yer alan her türlü eleştiri veya haber karşısında cevap ve düzeltme hakkını kullanmakla birlikte hukuk yoluna da başvurabileceğini bilmemesi mümkün değil. Kendisini şiddetle kınıyor ve tüm basın camiasından özür dilemeye davet ediyoruz. Meslektaşımız Alev Uzunbaş'a "geçmiş olsun" dileklerimizi iletiyor, yaşanan saldırı, engelleme ve gasp nedeniyle idari ve adli makamların gereken hassasiyeti göstereceğine inanıyoruz"

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BAŞKAN BOZKURT, KILIÇDAROĞLU’YLA GÖRÜŞTÜ
BAŞKAN BOZKURT, KILIÇDAROĞLU’YLA GÖRÜŞTÜ
 DEVREK BELEDİYESPOR FORMASIYLA 21 KM KOŞTU
DEVREK BELEDİYESPOR FORMASIYLA 21 KM KOŞTU