Advert
Advert
Advert

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLE ÖTV ŞOKU

Bugünkü Resmi Gazete'de yayınlanan yeni ÖTV oranları elektrikli otomobilleri de direkt olarak etkiledi.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLE ÖTV ŞOKU
Bu içerik 348 kez okundu.
Advert

 

 Otomotiv endüstrisinin geleceği olarak nitelendirilen elektrikli otomobiller hayatımıza iyice girmeye başladı. İçten yanmalı motorlu araçlara göre daha ekonomik ve çevreci olan otomobillerin vergilendirmesiyle alakalı da farklılıkları vardı. Bugünkü Resmi Gazete'de yayınlanan yeni ÖTV oranları elektrikli otomobilleri de direkt olarak etkiledi. En çok tercih edilen elektrikli otomobillerin ÖTV oranı yüzde 60 olarak belirendi.

  Otomotiv endüstirisi son 10 yıldır ciddi bir dönüşüm içerisinde. Bu dönüşümün temelinde ise içten yanmalı motorların ortadan kalkması yer alıyor. Bunun yerine ise elektrik motorlu otomobillerin geçeceği gösteriliyor.

  Elektrik motorlu otomobillerin faydaları arasında ise çevre dostu, ekonomik ve sessiz çalışması yer alıyor. Yakıt tüketimi bakımından daha avantajlı olan bu otomobillerin vergilendirmesi de içten yanmalı motorlu araçlara göre farklı.

  Elektrikli otomobillerin ÖTV oranları araçların motorlarının ürettiği güç üzerinden değerlendiriliyor. Resmi Gazete’de yer alan yeni karara göre ise sadece elektrik motorlu araçlardan alınan özel tüketim vergisi, “motor gücü 85 kW’yi geçmeyenler için yüzde 3’ten yüzde 10’a, 85 kW’yi geçen ancak 120 kW’yi geçmeyenler için yüzde 7’den yüzde 25’e, 120 kW’yi geçenler için ise yüzde 15’ten 60’a” yükseltildi. Karar bugün yürürlüğe girdi.

  Elektrik motorlu otomobiller ağır olan kütlelerini hareket ettirmek için yüksek kW çıkışı olan motorları kullanıyor. Ağırlığın temel sebebi ise pil paketleri.

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK'TE 402 MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİSİ YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLAYACAK
DEVREK'TE 402 MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİSİ YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLAYACAK
  SAĞLIK OCAĞI  MERDİVENLERİNE TRABZAN YAPILDI
SAĞLIK OCAĞI MERDİVENLERİNE TRABZAN YAPILDI