Advert
Advert
Advert

YÖK SAĞLIK BAKANLIĞINI BEKLİYOR

Okulların 15 Şubat'ta açılacağının duyurulması ardından üniversitelerde yüz yüze eğitim tarihi merak konusu oldu.

YÖK SAĞLIK BAKANLIĞINI BEKLİYOR
Bu içerik 299 kez okundu.
Advert

 

 Okulların 15 Şubat'ta açılacağının duyurulması ardından üniversitelerde yüz yüze eğitim tarihi merak konusu oldu. Üniversitelerin ne zaman açılacağı ile ilgili heyecan giderek artıyor. Koronavirüs önlemleri kapsamında üniversitelerde uzaktan eğitim devam ediyor. Okulların açılış tarihi ile ilgili 15 Şubat’a işaret edilmesinin ardından gözler üniversitelere çevrildi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç konu ile ilgili Hürriyet Yazarı Nuran Çakmakçı'ya özel açıklamalarda bulundu.

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın konu ile ilgili açıklaması şu şekilde: “YÖK olarak her hafta küresel salgın sürecinde dünyada hangi tedbirlerin alındığını raporluyor, bu verileri de dikkate alıyoruz. Dünyanın gelişmiş üniversitelerinde erken normale dönüşte artan vakalar üzerine hızla yeniden online’a geçtiklerini, yükseköğretimde örnek gösterilen bu ülkelerin net bir tavır koyamamalarının öğrenciler açısından ne denli yıpratıcı olduğunu, kamu sağlığı açısından da ne denli tehdit oluşturduğunu gördük.

KAMU SAĞLIĞI ÖNEMLİ

Öğrencilerimiz tabii ki yüz yüze öğretim istiyor. Onların seslerine kulak tıkamıyoruz. Anlamaya çalışıyoruz. Online eğitim, örgün öğretimin alternatifi olamaz. Ancak kamu sağlığını tehdit eden bir durum varsa bakanlığın görüşlerini dikkate almalıyız. Örgün eğitime bütünüyle geçmeye karar verildiğinde sadece İstanbul’a yüz binlerce öğrenci gelecek. Öyle 2-3 ilden değil, bütün illerden öğrenci İstanbul’a aynı tarihlerde gelecek. Belli aralıklarla da kendi il, ilçelerine gitme gelme durumları, yani büyük bir hareketlilik olacak. Bu hareketlilik bütün illerimiz için geçerli. Öğrenci yurtları faktörü de dâhil, bu hareketliliğin bir risk oluşturup oluşturmadığını en iyi tahlil edecek yapı Sağlık Bakanlığı’dır. Biz bu çerçevede Bakanlığın görüşlerini ikinci dönem için de ilerleyen süreçte alacağız. Bu görüşe göre üniversitelerimizi yönlendireceğiz. YÖK olarak yükseköğretimi güçlü koordinasyon ama esnek ve çerçeve kararlar ile, üniversitelerimizin birbirinden farklı şartlarını, imkanlarını gözeterek, onlara hareket serbestisi tanıyarak süreçleri yönetiyoruz.”

Kaynak: Hürriyet

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK'TE 402 MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİSİ YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLAYACAK
DEVREK'TE 402 MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİSİ YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLAYACAK
  SAĞLIK OCAĞI  MERDİVENLERİNE TRABZAN YAPILDI
SAĞLIK OCAĞI MERDİVENLERİNE TRABZAN YAPILDI