BAŞKAN BOZKURT, ŞAİR-YAZAR MÜFİDE GÜZİN ANADOL’U ANDI

Devrekli şair-yazar Müfide Güzin Anadol 16 yıl önce bugün aramızdan ayrılmıştı.

BAŞKAN BOZKURT,  ŞAİR-YAZAR MÜFİDE GÜZİN ANADOL’U ANDI
Bu içerik 602 kez okundu.
Advert

      Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Devrekli şair ve yazar Müfide Güzin Anadol’u ölümünün 16.yılında andı.

      Müfide Güzin Anadol’un Devrek kültür ve yaşamında ve gelecek kuşaklara aktarılmasında büyük önemi ve emeği olduğunu belirten Başkan Bozkurt, “Anadol, şairliği, yazarlığı ve yayımladığı kitapları ile Devrek’te iz bırakanlar, Devrek kültürünü yaşatanlar arasında yer alır.”dedi.

      Başkan Bozkurt açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

      “Devrek’imizin sanat, kültür alanında yüz akı şair ve yazarlarından birisi de Müfide Güzin Anadol’dur. Onu ölümünün 16. Yılında saygı ve minnetle anıyorum. Devrek’in adının duyurulması, Türk edebiyatında söz edilmesini sağlayan hemşerilerimizle her zaman övünüyoruz. Müfide Güzin Anadol da eserlerinde Devrek’i, Devrek’in insanlarını ve yaşamları konu edinmiştir. Anadol’un bir başka özelliği de Devrek’te öğretmenlik yaptığı dönemde ilçemizin ilk lisesi olan ‘Devrek Lisesi’nin açılmasını sağlamış ve çocuklarımızın lise eğitimi için başka yerlere gitmesini önlemiştir. Bu okulda görev yaparak da bir çok çocuğumuza öğretmenlik yapmıştır. Kendisine çok şey borçluyuz. Bu vesileyle 13 Şubat 2005 yılında 80 yaşında aramızdan ayrılan değerli hemşerimiz, öğretmenimiz, şair ve yazarımızı saygı ve minnetle anıyorum”

     MÜFİDE GÜZİN ANADOL KİMDİR? 

     Şair, yazar Müfide Güzin Anadol 1925 yılında Devrek’te doğdu. Oğuz Ergenekon Bey’le Hatice Hanım’ın üç çocuğundan en büyüğüdür Müfide Güzin.    Diğerleri ise; Demir ve Ülker’dir. Tahrirat Katibi (Kaymakamlık Yazıişleri Müdürü) olan babası Oğuz Ergenekon Bey, Kdz. Ereğli, Safranbolu ve Arapsun(Gülşehir) ilçelerinde görev yaptı. Daha sonra Zonguldak Valiliği Kalem-i Mahsusa (Özel Kalem Müdürlüğü) Müdürlüğüne atandı ve buradan da emekli oldu.

     Müfide Güzin Anadol, ilkokulu Ereğli ve Safranbolu’da ortaokulu Bartın’da okudu. Bartın ortaokulunda okurken Hisarcılar akımının önemli temsilcilerinden biri olan eğitimci-şair Rıza Polat Akkoyunlu’nun öğrencisi oldu (1938-1940).

      Daha sonra, Parasız Yatılı Sınavını kazanarak İstanbul Çamlıca Kız Lisesi’ne giden Müfide Güzin Anadol, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Türkoloji Bölümünü kazandı. Buradan da “Türkçe öğretmeni” olarak mezun oldu. Diplomasında fakülte de dekan olarak görev yapan Ahmet Hamdi Tanpınar’ın imzası bulanan Müfide Güzin Anadol, Tanpınar’ın isteği üzerine bitirme tezi olarak da Aka Gündüz’ü ele almıştır.

     Öğretmenlik stajyerini Pertevniyal Lisesi ve Hasköy İlkokulu’nda tamamladıktan sonra, Devrek Ortaokulu’na atandı.

     Aynı zamanda, Devrekli yazar Zihni Anadol’un yeğeni olan Müfide Güzin Anadol, öğretmenliği yanında Devrek’te çalıştığı yıllarda, uzak köylerden gelen öğrencilerin ihtiyaçlarının giderilmesi için arkadaşları ile 1955 yılı Haziran ayında çalışmalarına başlayan Devrek Yatı Yurdu Yaptırma Derneği kurucuları arasında da yer alır.

    Devrek Ortaokulu, Kırıkkale Lisesi, Zeytinburnu İhsan Mermerci Lisesi, Üsküdar Kız Lisesi’nde Türkçe ve Edebiyat öğretmenliği yapar, 1987’de Beylerbeyi Lisesi’nden emekli olur. Devrek’te ve öğretmenlik yaptığı yerlerdeki öğrencilerin üzerinde olumlu izlenimler bırakan Anadol, şairliği, yazarlığı ve yayımladığı kitapları ile de Devrek’te iz bırakanlar arasında yer alır. 

    Müfide Güzin Anadol, 13 Şubat 2005 günü seksen yaşında aramızdan ayrıldı.Eserleri: Derviş Hayriyesi (şiir-1967), Geceleyin (şiir-1978), Gece Sefaları (şiir-1985), Tahta Evler (öykü-1984), Melisa (roman-1989) ve

Karaduman’ın Serüvenleri (çocuk romanı-1999). (Kaynak: İbrahim Tığ)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’İN GÜLÜ: MUHAMMET HOCA!...
DEVREK’İN GÜLÜ: MUHAMMET HOCA!...
KORONADAN DEVREKLİ 200. ÖLÜM
KORONADAN DEVREKLİ 200. ÖLÜM