HAKİKAT MASAL DEĞİLDİR

Hemşerimiz Murat Müfettişoğlu’ndan bir kitap daha!...

HAKİKAT MASAL DEĞİLDİR
Bu içerik 691 kez okundu.
Advert

     Birgün gazetesi Yazarı Murat Müfettişoğlu’nun yeni kitabı, “Hakikat Masal Değildir” Tekin yayınlarından çıktı.

     304 sayfalık kitap da Müfettişoğlu’nunBirgün gazetesi Pazar ekinde yazdığı politik, felsefi ve değinilerden oluşan 49 adet yazısı bulunuyor. 2008 yılında yayınlanan “Ömrün Ödülü” adlı romanıyla dikkatleri üzerine çeken Murat Müfettişoğlu’nun bu kitabının da ana izleğini küresel kapitalizm karşıtlığı oluşturuyor. Ona göre hakikat, bütünlük, doğruluk ve ilkesellikle ilişkiliyken, gerçek sınırlıdır, tekinsizdir ve biçimseldir.

Hakikatın masal olmadığını savlayan Müfettişoğlu’nun şu saptaması da çok yerindedir:

     “Yarı demokratik toplumlarda manipülasyonla sonuç almak kolaydır; zira ‘demokrasinin’ ve ‘demokratik süreçlerin’ kendileri birer manipülasyona dönüşmüştür. (Sözde) ana muhalefetin itirazları, demokrasiden ziyade onun manipülatif tarafını güçlendirmekten başka şeye hizmet etmez.”

      “Bütün siyasal iktidarlar hakikati eğip bükmeye ihtiyaç duyduğuna da işaret eden Müfettişoğlu, “İktidarın ideolojisine, varlık nedenlerine ve hiç kuşkusuz konjonktüre bağlı olarak eğip bükmenin derecesi artar ya da azalır.”görüşlerini de ortaya koyuyor bu kitabında.

      Murat Müfettişoğlu Kimdir?

Devrek’te doğdu. Hacettepe Üniversitesi Maden Mühendisliği’ni bitirdi. 2008 yılında Ömrün Ödülü adlı romanı yayımlandı. 2008-2013 yılları arasında politika-kültür-sanat sitesi e-hayalet.net’te denemeler kaleme aldı. 2013’ten beri BirGün gazetesinin Pazar Eki’nde yazıyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’İN GÜLÜ: MUHAMMET HOCA!...
DEVREK’İN GÜLÜ: MUHAMMET HOCA!...
KORONADAN DEVREKLİ 200. ÖLÜM
KORONADAN DEVREKLİ 200. ÖLÜM