Advert

CANDEMİ, CAN GİBİ GELDİ!...

Şair-Prof. Dr. Can Ceylan'dan nefis bir kitap daha: Candemi

CANDEMİ, CAN GİBİ GELDİ!...
Bu içerik 804 kez okundu.
Advert

İbrahim Tığ

Şair-Yazar Can Ceylan’ın şiir kitabı “Candemi” Öteki Yayınları’ndan çıktı. Göverik, Delilik ve L’imbik gibi üç bölümden oluşan 102 sayfalık kitapta şairin 70 şiiri yer alıyor.

Ceylan kitabını “İşte sen / Göverik taç yaprakların / Dalı öpülesi saltanatından / O bahar kutsanarak / Yeniden doğdun” sözleriyle açıyor.

Nasıl ki, Ali Yüce halk kültürünün tekerleme tarzından beslenerek kendine özgü bir şiir dili oluşturmuşsa, İbrahim Yıldız bir oluştan, bir nükteden yürüyerek kendine özgü şiirini oluşturmuşsa, Can Ceylan da onlar gibi şiirde kendine özgü bir yolunu çizmeyi başarmıştır. Bu nedenledir ki şair Can Ceylan, yergi, gerçekçilik, toplumsallık ve çağdaşlaşma yolundaki bu başat çizgisiyle Türk şiirinde önemli bir yer tutmayı başarmıştır.

Şiirler ince bir şeffaflıktadır, konuyu değişik bir ince alay ya da eleştiri düzeni içinde şiirleştirmektedir. İmgelere başvuracağım diye kendini zorlamamakta, ama şiirin kurgulamasında konular, şiirlerin özü imgesel bir boyuta ulaşmaktadır. Zaten Ceylan’ın şiir örgüsü, kurgu, yalın ve lirik bir anlatımla oluşturduğu şiirlerine tad veren de iyi bir gözlemci iyi bir aktarıcı olmasından kaynaklanmasıdır.

Şiir sesten, biçim ve şekilden önce anlam yaratmalı, karşısındakine verecek mesajı, söyleyecek sözü olmalıdır. İçinde değişik tadlar barındıran şiir, insan öznesinde derin izler bırakır, bırakmalı da. Can Ceylan şiirlerinde ustaca kullandığı ironiyle, yergiyle, toplumsal mesajlarıyla oluşturduğu şiirleriyle ses getiren bir şair. Kısacası o neyi nasıl yazacağını çok iyi biliyor, öyle olmasa ayağı yere basan şiirler yazabilir miydi?

Can Ceylan Kimdir?

1966 Zonguldak doğumlu. İlk ve orta öğrenimimi sırasıyla Erzincan, Kayseri ve Zonguldak illerinde tamamladı. 1983 yılında Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi’nden mezun olduktan sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi‘ne girdi.

Prof.Dr. Can Ceylan halen Ege Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanlığını yürütüyor. İzmir’de yaşıyor.

Akıl Çelinmeleri (Etki Yayınevi, 2006), Al Buyur Canımdan Yak (Digraf Şiir, 2010), Ömür Diye Kuşandığımız (Mühür Kitaplığı, 2012) Hep Çakıl Koksun Deniz (Mühür Kitaplığı, 2015) isimli şiir kitapları bulunuyor.

Şiir ve düzyazıları: Türk Dili, Kıyı, Mahsus Mahal, Mühür, Alaz, Berfin Bahar, Deliler Teknesi, Şehir, Afrodisyas sanat, Deniz Suyu Kâsesi, Digitus, Sarmal Çevrim, Caz Kedisi gibi dergilerde yayımlandı, yayımlanıyor.

Ceylan’ı kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum, Candemi’nin okuru bol olsun.

Kitaptan bir şiiri paylaşıyorum:

ÖMRÜN DARASI

Duyumsanacak kadar yaşarız bu alemde

Sair zamanları geç ömre çapak sığ onlar

Yaşamaksa yaşadık biraz brüt biraz net

Darası yok ölümün şakasın en sonunda

 

Esenlikte son durak rüzgarı yakalamak

Duvarlar buradaydı onlar da yıkılacak

Mahur bir iz kalacak sen giderken geriye

Bambaşka bu yolculuk hazırlar ileriye

Can Ceylan (Şehir, 2018)

  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’İN GÜLÜ: MUHAMMET HOCA!...
DEVREK’İN GÜLÜ: MUHAMMET HOCA!...
KORONADAN DEVREKLİ 200. ÖLÜM
KORONADAN DEVREKLİ 200. ÖLÜM