Advert

KARADEMİR: 8 MART KAPİTALİZME KARŞI DİRENİŞİN SİMGESİDİR

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Devrek Şube Başkanı Tülay Karademir Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.

KARADEMİR: 8 MART KAPİTALİZME KARŞI DİRENİŞİN SİMGESİDİR
Bu içerik 382 kez okundu.
Advert

    Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Devrek Şube Başkanı Tülay Karademir Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, 8 Mart’ın kapitalizme karşı direnişin sembolü olduğunu, belirtti.

    Başkan Karademir, Kadınlar Günü’nün 1857 yılında 120 işçi kadının yanarak ölmesiyle tarihe büyük bir emek mücadelesinin anma günü olarak geçtiğini anımsatarak, 8 Mart’ın bir ‘kutlama’ günü değil, kadınların yüzyıllar süren emek mücadelesinin, kazançlarının, kayıplarının, sadece sermayenin değil, geleneklerin, törelerin, siyasetin kadını nasıl sömürdüğünün konuşulacağı bir ‘anma’’ günü olduğuna dikkati çekti. Başkan Karademir açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Ülkemizde bu gün ‘Kadın’dan, ‘Kadın emeği’nden söz edebiliyorsak, kadının işgücü olarak üretime katılmasını, toplumsal yaşamda hak ettiği yerde bulunmasını, sadece bireysel değil toplumsal gelişimini, çağdaş ve ileri bir toplum olabilmenin en temel unsuru olarak görmemisi büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun kurduğu laik Cumhuriyet’e borçluyuz.

     Bu gün, emeği ile önemli ölçüde artı değer yaratan kadınlarımızın, iktidarın algı yönetimi politikaları ve laiklik karşıtı uygulamaları ile toplum içindeki yerinin nasıl hızla değiştiğinin, Cumhuriyet ile kazandıklarını nasıl ve neden kaybettiklerinin konuşulması gerekir. Özelleştirmelerle devletin küçülmesi, işgücü piyasasındaki esneklik gibi sermayenin desteklediği politikalar nedeniyle çalışma şartları gittikçe kötüleşen kadınımızın İktidarın “kadının aile ile var olduğu” anlayışı ile kadınlar için getirdiği belirli süreli istihdam, kısmi süreli çalışma ve esnek çalışma sistemi; üretim sürecini parçalayarak, taşeron sisteminin kök saldığı sistemde, kadın emeğinin ucuz ve güvencesiz iş gücü haline dönüşme oranını arttırmıştır.

    Atatürkçü Düşünce Derneği, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda en ön saflarda savaşan, Türk Devrimini ödünsüzce savunan, Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği Tam Bağımsızlık hedefine kararlı bir şekilde yürüyen Türk Kadının emeğinin sömürülmesine, her türlü şiddete maruz kalmasına, kadını ‘yok’ sayan zihniyetlere, sessiz kalmamıştır, kalmayacaktır. Kadını yok’ sayan bir

anlayışı bu ülkeye egemen kılmaya çalışanlara Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan oluşmaktadır.

Mümkün müdür ki, bir kitlenin bir parçasını ilerletelim, diğerine aldırış etmeyelim de kitlenin tümü ilerleme onuruna erişebilsin. Mümkün müdür ki, bir topluluğun yansı topraklara zincirle bağlı kaldıkça diğer kısmı göklere yükselebilsin? Kuşku yok, ilerleme adımları, dediğim gibi iki cins tarafından beraber, arkadaşça atılmak ve ilerleme ve yenilik alanında birlikte yol almak gereklidir. Böyle olursa inkılâp başarılı olur.’ sözlerini hatırlatıyoruz.

Laik Cumhuriyet rejimi ile var olan, ‘Çağdaş, eşit yurttaş’ kimliği, Türk Kadınlarının vazgeçilmezidir. İktidar eliyle toplumda yaratılan cinsiyet ayrımcılığı, kadınların ayağındaki prangadır. Cumhuriyet ile özgürleşen kadın, bugün yeniden yok edilmenin kıyısına gelmiştir. Çağdaş Türk Kadını, emeğinin ve kimliğinin sömürülmesi karşısında direnmeye devam edecektir. Bu uğurda savaşım veren, Tam Bağımsız bir ülke, daha iyi bir dünya kurmak için çaba harcayan tüm kadınlarımızı Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimci ruhuyla selamlıyoruz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’İN GÜLÜ: MUHAMMET HOCA!...
DEVREK’İN GÜLÜ: MUHAMMET HOCA!...
KORONADAN DEVREKLİ 200. ÖLÜM
KORONADAN DEVREKLİ 200. ÖLÜM