Advert
Advert

"GELECEĞİMİZDEN DE HAKLARIMIZDAN DA VAZGEÇMİYORUZ"

İstanbul Sözleşmesi'nin ilk imzacısı olan Türkiye, kadın örgütlerinin uzun süredir yaptığı tüm itirazlara rağmen Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle sözleşmeden ayrıldı

Bu içerik 901 kez okundu.
Advert

 

 -Yasemin ALTUN-

  İstanbul Sözleşmesi'nin ilk imzacısı olan Türkiye, kadın örgütlerinin uzun süredir yaptığı tüm itirazlara rağmen Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle sözleşmeden ayrıldı.

Karara tepki gösteren CHP Devrek İlçe Kadın Kolları Başkanı Emine Kara açıklamada bulundu. Kara:

" 2011 yılında ilk imzacısı oldugumuz , 2014 yılında Meclis' ten oy birliği ile geçen "İstanbul Sözleşmesi", kadınların can simididir. Parlemento kararını yok sayarak , Cumhurbaşkanı kararı ile sözleşmeden çıkılamaz.

  Anayasamızın 90. maddesine göre uluslararası sözleşmeler bağlaycı ve iç hukukla çelişkili olduğu durumlarda melletlerarası antlaşmalar geçerlidir.

 Kadınlara yönelik şiddetin bu kadar arttığı bir dönemde gece yarısı feshedilmesi akla zarar bir karardır. Bu kararı onaylamıyoruz Bu karar resmen kadınların canıyla oynamaktır. İstanbul Sözleşmesi, devleti ve kamu görevlilerin kadına yönelik her türlü şiddeti ve kamu görevlerini kadına yönelik  her türlü şiddeti önlemek için sorumlu tutuyor. Kadın- Erkek eşitliğini güçlendiriyor ve yaşam haklarını garanti altına alıyor.

  Türkiye Cumhuriyeti anayasa ve kanun maddeleri ile yönetilen, birr hukuk devletidir, AKP teşkilatı değildir.

İstanbul Sözleşmesi bu ülkenin eşit koşullarda insanca yaşamasının teminatıdır. Geleceğimizden de haklarımızdan, da vazgeçmiyoruz. Dayanışmayı,cesareti ve mücadeleyi bulunduğumuz her alanda yayacağız.Bir köşeye sıkışıp susukunlukla bekleyeceğimizi sanıyorlarsa yanılıyorlar.

Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyouz. Onların emirleri bizim gerçekliğinizin önüne geçemez."dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AŞI SIRASI GIDA SEKTÖRÜNE GELDİ
AŞI SIRASI GIDA SEKTÖRÜNE GELDİ
DEVREK “ŞEFİN ÖZEL KONUĞU” OLACAK
DEVREK “ŞEFİN ÖZEL KONUĞU” OLACAK