Advert
Advert

EĞİTİM SEN DEVREK TEMSİLCİLİĞİ: AŞI NEREDE?

Eğitim Sen Devrek Temsilciliği," Yüz yüze eğitim için aşı acil ihtiyaç, gerekli önlemler alınsın, okullar açılsın! Aşı nerede? ” açıklamasını yaptı.

EĞİTİM SEN DEVREK TEMSİLCİLİĞİ: AŞI NEREDE?
Bu içerik 931 kez okundu.
Advert

 

 Eğitim Sen Devrek Temsilciliği," Yüz yüze eğitim için aşı acil ihtiyaç, gerekli önlemler alınsın, okullar açılsın! Aşı nerede? ” açıklamasını yaptı.

Eğitim Sen Devrek Temsilciliği güvenli bir çalışma ortamı için aşı istediklerini belirtti. Eğitim Sen Devrek Temsilciliği'nde “Okullar açılsın. Aşı nerede?” başlıklı basın açıklaması Eğitim Sen Devrek Temsilciliği Yürütme Kurulu tarafından yapıldı.

Eğitim Sen Devrek Temsilciliği Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada eğitim emekçilerinin, öğrencilerin ve velilerin şehir içindeki hareketliliği öngörülerek kararlar alınması gerekirken, alınan kararların ve uygulamaların virüsün yayılımını daha da arttırdığı vurgulandı.

Türkiye genelinde 2 Mart tarihinden itibaren toplu ve kontrolsüz bir normalleşmeye geçilmesinden bu yana geçen sürede Covid-19 vaka sayılarının iki kattan fazla arttığının dile getirildiği açıklamada,

 "Pandeminin ülkemizde görülmesinden bu yana toplum olarak çok zorlu bir dönemden geçerken ekonomik, sosyal ve siyasal alanda tam bir tıkanma yaşanmasıyla birlikte halkımızın gelir düzeyinin düşmesi, daha fazla yoksullaşma ve işsizleşmeyle başa çıkmak zorunda kalmaktayız. İş ve aş sorunu her alanda eşitsizlikleri arttırmıştır. En temel ihtiyaçlar olan beslenme, barınma, sağlık ve eğitim, toplumumuz açısından çözüm bekleyen sorun alanlarına dönüşmüştür.

  Eğitim hakkı, pek çok uluslararası belgede diğer insan haklarının ön koşulu olarak yer almaktadır. Eğitimin temel bir insan hakkı olması, kamusal sorumluluğu, yani devletin herhangi bir ayrım gözetmeden herkese, nitelikli eğitimi parasız olarak sunmasını ve eğitim için gerekli olan kaynakların devlet tarafından karşılanmasını gerektirmektedir. Ancak eğitime yeterli bütçe ayrılmadığı da bilinen ve sıkça dile getirdiğimiz bir durumdur.  Uzaktan eğitim uygulamaları hayata geçirildiğinde milyonlarca yurttaşımız ekonomik koşulları yeterli olmadığı için çocuklarına gerekli ortamları yaratamamıştır. Bilgisayar, tablet ve internet gibi olanaklar oldukça sınırlı kalmış ve öğrencilerimizin ihtiyaçları karşılanmamıştır. Uzaktan eğitim, öğrencilerimizin akranlarıyla sosyalleşerek öğrenmesinin, yeteneklerini topluluk içinde ilişkilenerek ve fark ederek geliştirmesinin önünde çok büyük bir engele dönüşmüştür. Öğrencilerimiz, öğretmenlerinin yol göstericiliğinden mahrum kaldıkları bir dönemi yaşamışlardır. Bütün bu olumsuzlukları gidermesi gereken iktidarın gerekli stratejiden, planlamadan ve niyetten yoksun olması milyonlarca öğrencinin eğitimden kopmasına yol açmıştır.

  Tam da bu gerekçelerle bütün tedbirler alınarak ve bu tedbirler için gerekli bütçe, kadro ve diğer tüm hazırlıklar yapılarak, yüz yüze eğitime bir an önce geçilmesi gerektiğini savunan bir sendika olarak, eğitim hakkı mağduriyetinin bugün geldiğimiz noktada yaşam hakkı mağduriyetine dönüşme tehlikesi olduğunu da belirtmek istiyoruz.

Hem sağlığımıza hem de öğrencilerimizin eğitim hakkına sahip çıkıyoruz. Zaman kaybetmeden gerekli önlemlerin alınarak tüm eğitim emekçilerine aşı ve test olanağı sağlanarak, okullarda kaynak ve personel eksikleri giderilerek okullarımızda öğrencilerimizle buluşmak istiyoruz. Ancak, mevcut durumda bu adımların hiç birinin atılmadığını, önlemlerin maske ve mesafeden öteye gitmediğini gözlemliyoruz.

   Bu nedenle 2 Mart’ta başlanan yüz yüze eğitim uygulamaları olumsuz sonuçlarını vermeye başlamış ve pek çok okulda eğitime ara verilmek sorunda kalınmıştır. Hayatını kaybeden eğitim emekçileri olmuştur. Vakalar hızla artmaya devam etmekte ve ilçemizde de kimi okullardan vaka haberleri gelmektedir. Bu sınırlı verilerle bile her geçen hafta vakaların artış göstermeye devam ettiğini, eğitim alanında salgın riskinin büyüdüğünü ve tedbirler bir an önce hızlandırılmazsa daha vahim tablolarla karşı karşıya kalınacağını görmek mümkündür.

   Yüz yüze eğitimin sağlıklı ortamlarda ve güven içinde yürütülebilmesi için duyduğumuz sorumluluğun bir gereği olarak talep ettiğimiz ve ısrarcı olduğumuz aşı talebimizle ilgili olarak, eğitim alanına ilişkin öncelik taşıyan bir aşı planlaması yoktur. Bu gelişme eğitimin geleceği açısından olduğu kadar öğretmen, öğrenci ve tüm eğitim bileşenlerinin yaşam hakkı açısından da vahim bir gelişmedir. Sosyal devlet anlayışının gereği olan, pandemi sürecinin en acil ihtiyaçları karşılanmamaktadır. Eğitime erişimdeki eşitsizlik, aşıya erişimdeki eşitsizlikle birleşmiş ve tüm eğitim bileşenleri çok ciddi bir salgın yükselişiyle karşı karşıya kalmıştır. Risk her zamankinden daha büyüktür ve ağır tablolarla karşı karşıya kalınmaması için bir an önce harekete geçilmelidir. Eğitim emekçilerine aşı yapılmaya derhal başlanmalıdır. Bu aynı zamanda öğrencilerimizin, velilerimizin ve tüm toplumun sağlığı için vazgeçilmez acil bir ihtiyaçtır.

Eğitim Sen olarak, salgın sürecinde eğitimin görünmeyen yüzünü göstermeye ve halkımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz. Eğitimde derinleşen eşitsizliğe de aşıya ulaşımda yaşanan eşitsizliğe de sessiz kalmayacağız. Öğrencilerimize, velilerimize ve tüm halkımıza karşı duyduğumuz sorumluluk bilinciyle yüz yüze eğitimin sağlıklı ve güven içinde yürütülebilmesi için aşının bir an önce başlaması ve tüm tedbirlerin alınması ısrarımız devam edecektir. Sağlıklı ve eğitimden uzak kalmayacağımız günler dileklerimizle.."

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’İN GÜLÜ: MUHAMMET HOCA!...
DEVREK’İN GÜLÜ: MUHAMMET HOCA!...
KORONADAN DEVREKLİ 200. ÖLÜM
KORONADAN DEVREKLİ 200. ÖLÜM