Advert

ZONGULDAKLI OYUNCU ÖZ ZONGULDAK'TA

Zonguldak doğumlu ünlü oyuncu Gürgen Öz, Zonguldak’ta.

ZONGULDAKLI OYUNCU ÖZ ZONGULDAK'TA
Bu içerik 1457 kez okundu.
Advert

 

 Zonguldak doğumlu ünlü oyuncu Gürgen Öz, Zonguldak’ta. Türk sinemasının başarılı oyuncusu Gürgen Öz, doğduğu şehir olan Zonguldak’a geldi. Gece saatlerinde kent merkezinde gezintiye çıkan Gürgen Öz, şehrin içinden geçen kömür tirenlerini, Zonguldak’ı ve kendisini sosyal medyada anlattı. Öz, İstanbul Pastanesi’nin tatlılarının güzel olduğunu da hikayesine ekledi. 

GÜRGEN ÖZ KİMDİR?

10 Mayıs 1978'de Zonguldak'ta doğdu.

Mühendis baba ve tarih öğretmeni annesi İstanbul'da üniversitedeyken tanışmış. Babasının görevi nedeniyle evlendikten sonra Zonguldak'a yerleşmişlerdir.Ablası Yaprak ve Gürgen, ortaokul ile liseyi TED Zonguldak Koleji'nde okuduktan sonra üniversite için ailenin İstanbul'daki evlerine yerleşmişlerdir.

Ablası Amerikan Dili ve Edebiyatı okurken, Gürgen de tarihe olan merakı yüzünden İstanbul Üniversitesi'nde Sanat Tarihi ve Arkeoloji bölümünde okumaktaydı. Fakat çocukken oyun oynama duygusuyla oyunculuğa ve lisedeyken de okul tiyatrosunda tiyatroya başladığından; herşeyi olabileceği hayaller dünyası, aşık oldugu mesleği oyunculuğu öğrenmek için baba ve annesinden gizli "Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü", oyunculuk ana sanat dalı giriş sınavlarına girdi ve kazandı.

Okulda Prof. Zeliha Berksoy ve Müşfik Kenter başta olmak üzere birçok önemli hocanın öğrenciliğini yaptı. Konservatuvardayken yazdığı "Alman Satrancı" adlı oyunu kısa filme çekildi. Yurtiçi ve yurt dışında çeşitli ödüller aldı.Okul yıllarında birçok oyunda da oynadı. Okul zamanı ve sonrası "Bakırköy Belediye Tiyatroları" ve "Devlet Tiyatroları"nda görev aldı. BBT'de, Yaşar Kemal'in yazdığı, Müşfik Kenter'in yönettiği, görev aldığı son oyun olan "Teneke"de başrolü üstlendi.

 

2001 yılında mezun olduktan sonra aynı bölümde tiyatro rejisi mastırına başladı. Prof.Zeliha Berksoy'la beraber, Bertolt Brecht'in "Üç Kuruşluk Opera" adlı eserini bölüm oyunu olarak sahneye koydu. Konservatuvarda iki yıl asistan hocalık yaptı. Bu sırada okul arkadaşlarının tiyatro grubuyla yurt dışında birçok festivale katıldı. Yurt içinde de birçok festival dışında 14.Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali'ne katıldı.

Çeşitli dizilerde ufak roller aldıktan sonra televizyon kariyerine başladı. Okan Bayülgen'le çalışmaya başlayınca yoğunluk nedeniyle tez aşamasında yüksek lisans eğitimini yarım bırakmak zorunda kaldı. Bir yıl sonra "Bakırköy Belediye Tiyatroları"ndaki görevinden yine yoğunluk nedeniyle ayrıldı.

2007 yazında sona eren, Okan Bayülgen'in sunduğu Makina programında da Murat Akkoyunlu ile birçok tipleme yaparak, Türk halkının beğenisini kazanmıştır. Avrupa Yakası adlı dizide 'Cesur' karakterini canladırmıştır.Bu rolün kendisine uymadığını düşünerek diziden ayrılmıştır.

10 Mayıs 1978'de Zonguldak'ta doğdu.Ortaokul ile liseyi TED Zonguldak Koleji'nde okuduktan sonra üniversite için İstanbul'a yerleşti.İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünde bir yıl eğitim gördükten sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü oyunculuk ana sanat dalı giriş sınavlarına girdi ve kazandı.

Konservatuvardayken "Alman Satrancı" adlı oyununu yazdı.

Okul sonrası , bağımsız ekiplerle Yurt içi ve Yurt dışında çeşitl uluslararası Tiyatro festivallerine katıldı. "Bakırköy Belediye Tiyatroları" ve "Devlet Tiyatroları"nda görev aldı. BBT'de, Yaşar Kemal'in yazdığı, Müşfik Kenter'in yönettiği, görev aldığı son oyun olan "Teneke"de başrolü üstlendi.

Çeşitli rollerin ardından Tv ve Sinema kariyerine başladı.2005 yılında gece yarısı showu olarak başlayıp 2007 yazında sona eren, "Televizyon Makinası" programında, Türk televizyonlarında ilk kez; Canlı yayın Doğaçlama Performanslarını gerçekleştirdi.

2008 yılında çarpık kentleşme üstüne "Neden Böyle" isimli bir kısa belgesel çeken ve birçok konsept kitapta öyküleriyle yer alan sanatçının 2013 yılında ilk ikitabı "Nevrotik" okuyucuyla buluştu.

2016 yılında ''Muhteşem Bir Film'' adlı sinema filminde ve ''Nolur Ayrılalım'' adlı dizide rol almıştır.

Oynadığı bazı tiyatro oyunları

Teneke : Yaşar Kemal - Bakırköy Belediy Tiyatrosu

Kadınlar da Savaşı Yitirdi : Curzio Malaparte - Bakırköy Belediyesinin Tiyatrosu

Terk : Onur Bayraktar - Stüdyo Drama

Suret : Onur Bayraktar - Stüdyo Drama

Oynadığı Bazı Sinema Filmleri

Plajda

Çinliler Geliyor

Hokkabaz

Sıcak

Şarkıcı

Görünmeyen

Çinliler Geliyor

Müthiş Bir Film

Romantik Komedi 1

Romantik Komedi 2

Oynadığı Bazı Dizi Filmler

Kısmetim Otel

Aşka Sürgün

Aşk Oyunu

Avrupa Yakası

Melek

Sırlar Dünyası - Sır Kapısı

Aşkım Aşkım

Pembe Patikler

Havva Durumu

Sakarya Fırat

İstanbul'un Alıntıları

Nolur Ayrılalım

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ZONGULDAK’TAN YANGINLARA MÜDAHALE İÇİN DESTEK
ZONGULDAK’TAN YANGINLARA MÜDAHALE İÇİN DESTEK
“1.ULUSAL DEVREK SAFDER KARTOĞLU YARI MARATONU” DÜZENLENECEK
“1.ULUSAL DEVREK SAFDER KARTOĞLU YARI MARATONU” DÜZENLENECEK