Advert
Advert

DEVLETİ ACİZ DURUMA DÜŞÜRDÜLER

Zonguldak Özel İdarede tehdit var, para ve çözüm yok

DEVLETİ ACİZ DURUMA DÜŞÜRDÜLER
Bu içerik 1108 kez okundu.
Advert

 

  -Sercan KAPUSUZ-

   Zonguldak İl Özel İdaresi’ndeki skandal iddialardan sonra Yol-İş Sendikası harekete geçti.

     Zonguldak  İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Ahmet Karayılmaz’ın, İl Özel İdaresinin şirketi Personel A.Ş’de çalışan  ve 98 işçiyi tehdit ettiklerine yönelik basına yansıyan haberler üzerine, Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar, Genel Merkez Teşkilatlandırma Sekreteri Mehmet Yolasığmazoğlu, Kastamonu Yol İş 2 Nolu Şube Başkanı Sadık Düzgün ve Genel Sekreter Savaş Dırbalı, Zonguldak  Valisi Mustafa Tutulmaz'ı ziyaret etti.

     Ziyaretin ardından Valilik ve Sendika’dan resmi bir açıklama yapılmazken,

Yol-İş Sendikası Yöneticilerinin mağdur edilen çalışanlara “Bu konunun bu hale gelmesinde ve çözümsüzlüğe itilmesinde Vali beyin rolü büyük ve etkin. Bundan sonra herhangi bir arkadaşımızı, Zonguldak İl Özel İdaresinden herhangi bir yönetici tehdit ederse susmayacağız. Konuyu Meclis’e taşıyacağız. Vali beyle görüşmemiz istediğimiz gibi olmadı. Ortada mahkeme kararı var. Bu kararın uygulanması gerekirken işçimize, emekçimize zorluklar çıkartılıyor, tehdit ediliyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Ortada rezalet var. Biz emekçiler devletimizin bir kuruşunun çarçur edilmesini istemeyiz, edilmesine de müsaade etmeyiz.  Bu konuyu Vali bey bu hale getirdi. Konuyla ilgili olarak daha sonra geniş bir açıklama yapacağız”dediği öğrenildi.

    Bilindiği gibi, Zonguldak İl Özel İdaresinin şirketi Personel A.Ş’de çalışan 98 işçi eşit şartlarda çalışıp düşük ücret aldıkları gerekçesiyle kurum alehine dava açmış ve 54 kişi birinci derece, 1’i de istinaf mahkemesini kazanmıştı. İstinaf mahkemesinin kararı emsal teşkil ettiğinden kurumda çalışan 237 kişiden dava açmayanlarında açacakları davayı kazanacakları anlamına geliyor. Bu durumda kurumun ödeyeceği tazminat tutarı yaklaşık olarak bir yıllık yatırım bütçesine denk geliyor. 

     İşte bu nedenle 98 işçinin İş Mahkemesine açtığı davayı kazanmasının ardından Zonguldak İl Özel İdaresi Yöneticileri çalışanların haklarını ödemek yerine çareyi davadan vazgeçmeleri konusunda tehdit etmek de buldu.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ZONGULDAK’TAN YANGINLARA MÜDAHALE İÇİN DESTEK
ZONGULDAK’TAN YANGINLARA MÜDAHALE İÇİN DESTEK
“1.ULUSAL DEVREK SAFDER KARTOĞLU YARI MARATONU” DÜZENLENECEK
“1.ULUSAL DEVREK SAFDER KARTOĞLU YARI MARATONU” DÜZENLENECEK