Advert

YEŞİL: GENELGEDEKİ KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ UYGULANMIYOR

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda maden işçileri için Cumhurbaşkanlığının Genelgesi'nde yer alan koronavirüs tedbirlerinin uygulanmadığını ifade etti.

YEŞİL: GENELGEDEKİ KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ UYGULANMIYOR
Bu içerik 363 kez okundu.
Advert

 

 Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda maden işçileri için Cumhurbaşkanlığının Genelgesi'nde yer alan koronavirüs tedbirlerinin uygulanmadığını ifade etti.

 Coronavirüs aşı önceliğine alınmayan maden işçilerinin çalışma sistemine de kurum yetkililerinin müdahale etmediklerini belirten Başkan Yeşil, TTK yetkililerinin Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile ters düştüğünü açıkladı.

Hakan Yeşil, konu ile ilgili gazetecilere şu açıklamayı yaptı;

"Geçen sene Mart ayı ile başlayan bir pandemi sürecimiz var ve çok zor süreçten geçtik. 2.5 ay bütün iş yerlerine ara verildi ve ondan sonra Haziran-1 itibariyle normalleşme süreci diye tabir ettiğimiz sürece başlamış ve çalışmaya tekrar geri döndük. Zor şartlarda arkadaşlarımız yerin altında madencilik altında üretim yapmaya dua ile mücadele etmeye ve geçimlerini devam ettirmek için mücadele veriyor. Bununla beraber virüs salgınıyla da ayrıca mücadele vermek zorundayız. Cumhurbaşkanımızın en son yayınladığı genelge ile beraber bazı önlemler alındı. COVİD salgının Cumhurbaşkanlığının genelgesine istinaden önlemler şu an itibariyle yetersiz. Bizlerin birkaç talebi oldu ve kurum yetkililerinden sayıların azaltılması konusunda Rnerji Bakanlığı'nın Cumhurbaşkanlığının  genelgesine istinaden yayınladığı bizim kurumu da ilgilendiren özel notunda 'Şu an için Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda ve enerji sektöründe hiçbir değişiklik şu anda yok. Cumhurbaşkanımızın genelgesiyle ters bir açıklama, çünkü bizler yoğun emek içinde çalışan beraber çalışması gereken aynı servislerle işyerlerine gidip gelen bir topluluğuz. Bununla ilgili şu an başlamış bugüne kadar yapılan yapılacak bir önlem şu an itibariyle yok.

Bizler bunu üstüne basa basa söylememize rağmen Sağlık Bakanlığı'na yazdığımız aşı talebimiz 2'nci ayın 16'sında red cevabı geldi. Aşı takvimine aynen yayınlandığı gibi uyulacağı ve boş takvimde madencilerin de ismini geçmediği biliniyor. Bununla beraber ve Ben hem Enerji Bakanlığına hem Sağlık Bakanlığı'na tekrar bir yazı yazdım. Tekrar işçi arkadaşlarımızın bir an önce aşılanması ya da Cumhurbaşkanı genelgesine istinaden çalışma şartlarımızın değiştirilmesi, esnek çalışma ya da yarı yarıya çalışma modellerinin bir an önce hayata geçirilmesi konusunda önlemlerin alınması gerektiğini söylüyoruz. Aileleri ile beraber yaşayan arkadaşlarımızın tereddütlü olduğu, herkesin evinde annesi babası çoluk çocuğu var. Arkadaşlarımız şu an iş yerinde tereddüt içinde çalışıyor ve herkesin bir çekincesi. Bu sıkıntı içinde olduklarını beyan ettik. Ben iki bakanın da yazdığımız cevabını bekliyorum. Türkiye'deki bütün madencilerin ve bizim de aynı şartlarda çalışan bütün madenleri derhal bu salgından koruyucu aşı yapılması gerekiyor.  Tekrar talebimiz sizler aracılığıyla da bunu kamuoyuna ve yetkileri bildiriyoruz.

Aynı kafeslerde yerin altına iniyoruz yani 30 kişi 40 kişi 50 kişilik kafeslerimiz oluyor. Altı üstü 100 kişi ile biz yerin altına inan insanlarız. Bunun da önüne geçmek için kafes sayısını artırma konusunda yapılan bir çalışmaydı. Yeterli mi? Tabii ki yetersiz. Çalışma saatlerinin yarım saat geriye çekilmesi konusunda taleplerimiz oldu.

Memurların çalışma saatlerine bir değişiklik oldu. Memur arkadaşlarımız iş yeri terk etmesi konusunda da arkadaşlarımıza yarımşar saat birer saat olarak tanındı. Ama ne yazık ki yerin altında çalışan zorlukla mücadele eden madenci kardeşlerimizin talepleri şu an itibariyle yerine getirilmedi. Tabii bu da madenciler açısından bizim açımızdan düşündürücü bir olay, bir an önce sizlerin vasıtasıyla aşılanma konusunda ve önlemler alınması konusunda yetkilileri göreve çağırıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AŞI SIRASI GIDA SEKTÖRÜNE GELDİ
AŞI SIRASI GIDA SEKTÖRÜNE GELDİ
DEVREK “ŞEFİN ÖZEL KONUĞU” OLACAK
DEVREK “ŞEFİN ÖZEL KONUĞU” OLACAK