Advert

EĞİTİM SEN DEVREK TEMSİLCİLİĞİ: YAŞASIN 1 MAYIS!

Eğitim Sen Devrek Temsilciliği, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı. Eğitim Sen Devrek Temsilciliği Yönetim Kurulu, “Bu yıl da ne yazık ki dünya emekçileri için çok önemli olan bu mücadele gününü, dünyayı saran, yaşamı her alanda değiştiren salgın n

 EĞİTİM SEN DEVREK TEMSİLCİLİĞİ: YAŞASIN 1 MAYIS!
Bu içerik 786 kez okundu.
Advert

 

 Eğitim Sen Devrek Temsilciliği, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı. Eğitim Sen Devrek Temsilciliği Yönetim Kurulu, “Bu yıl da ne yazık ki dünya emekçileri için çok önemli olan bu mücadele gününü, dünyayı saran, yaşamı her alanda değiştiren salgın nedeniyle evlerimizde geçirmek durumunda kalıyoruz. ” dedi.

 1 Mayıs dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımlayan Eğitim Sen Devrek Temsilciliği Yönetim Kurulu, "İşçi sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs, tarihte ilk kez geçtiğimiz sene büyük kitleler halinde kentlerin merkezi meydanlarında kutlanamamıştı. Dünya emekçileri “iş, gelir ve sosyal güvenlik” taleplerini pandemi koşullarında emeğin yaratıcı gücüyle buldukları yöntemlerle, tek ses tek yürek olarak dile getirmişlerdi. Evlerden, işyerlerinden, belirli sembolik merkezlerden yükselen irade ile dünyanın bu düzeninin değişmesi gerektiğini dünya emekçileriyle beraber hep beraber haykırmıştık. Bu yıl da ne yazık ki dünya emekçileri için çok önemli olan bu mücadele gününü, dünyayı saran, yaşamı her alanda değiştiren salgın nedeniyle evlerimizde geçirmek durumunda kalıyoruz.

Biliyoruz ki Covid 19 ve diğer hastalıklar dünyamıza rastgele gelmedi. Fosil yakıtlar, sera gazları, kimyasal maddelerin kontrolsüz kullanımı, suyun, toprağın, ormanların talan edilmesi, sınırsız hayvan katliamları, tarımda mineral gübre ve böcek ilacı kullanılması vb. gezegenimizi ve tüm canlıları yok olma tehlikesiyle, salgınlarla karşı karşıya bıraktı. Pandemi bu koşullarda dünyanın gündemine oturdu.

Yıllardır tüm dünyada uygulanan neoliberal politikaların parçası özelleştirmelerle birlikte kamunun, kamusal hizmetlerin çökertilmesinin faturasını şimdi hep birlikteödüyoruz. Salgın karşısında düşülen aciz durum, her şeyi piyasaya havale etmenin ve sosyal devlet kazanımlarından vazgeçmenin bir sonucudur. Salgın, düzenin nasıl çürüdüğünü, çöktüğünü, kamusal hizmetlerin piyasalaştırılmasının kitlesel ölümlere nasıl zemin sunduğunu en açık, en dramatik hali ile gözler önüne serdi.

Ülkemizde de emekçiler salgın, yaşam ve çalışma koşullarının çok ağırlaştığı, işsizliğin rekor üzerine rekor kırdığı, krizin faturasının işçilere, emekçilere çıkarılması için ciddi adımların atıldığı, yandaş konfederasyonla yapılan satış sözleşmesiyle kamu emekçilerinin sefalet ve açlık sınırında yaşam mücadelesi verdiği bir dönemde patlak verdi. Geçen bir yıllık sürede de bu tablo daha da ağırlaştı. İşsizlik ve yoksulluk arttı, çalışan kesimlerin gelirleri artan döviz ve enflasyonla oluşan pahalılık karşısında eridi. Halk sağlığını korumaktan vazgeçip ekmeğinin derdine düştü. Açlıktan ölüm, salgından ölüm riskinin önüne geçti.

Salgın sonrası için ise sömürünün katmerlenerek devam edeceği, hakların daha da budanacağı, çok daha otoriter bir dünya yaratılmak isteniyor. Özel sektör ve kamuda salgın sürecinde uygulanan esnek çalışma uygulamalarını salgın sonrasında temel çalışma biçimi olmasını, güvencesizliğin yaygınlaştırılmasını ve emeğin daha da ucuz hale getirilmesi hedefleniyor. “Ekonomi çöktü” diyerek yeni zamlarla, vergilerle faturayı bir kez daha emekçilere, çalışan ve çalışamayanlara çıkarma niyetlerini gizlemiyorlar.

Bizler; krizlere, salgınlara yol açan bu politikaların devam ettirilmesine geçit vermeyeceğiz. Özelleştirmelere, kamusal hizmetlerin sermaye için karlı alanlar olarak piyasalaştırılmasına, güvencesizliğe, taşeron çalışmaya, esnek çalışmaya, doğanın talan edilmesine, nükleer santrallere, hayvanların/bitkilerin doğal yaşam alanlarının katledilmesine karşı mücadeleyi çok daha güçlü şekilde yükselteceğiz. Mücadeleyi dayanışma ile güçlendireceğiz.

İnsan onuruna yaraşır bir iş, temel gelir ve sosyal güvenlik talepleriyle dünya emekçileri tek ses, tek yürek olacağız! Barış içinde savaşsız, sömürüsüz bir dünyada yaşama ve yaşatma talebimizi 1 Mayıs’ta bir kez daha haykıracağız!

Sevgili Kamu Emekçileri, İşçiler, İşini Kaybedenler, Emekliler,

Aydını, Sanatçısı, Gazetecisi, Öğrencisi, Esnafı, Kadını, Genci, Yaşlısıyla,

Haydi Hep Birlikte;

Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü işyerlerimizde, sembolik de olsa alanlarda,   sendikalarımızda, evlerimizde, balkonlarımızda 1 Mayıs Marşımızı hep birlikte söyleyelim! 

Baharın coşkusuyla, güzel günler göreceğimizin inancıyla pankartlarımızı sallayalım, sloganlarımızı haykıralım!

İnsanlığı ve Doğayı Öldüren Sömürü Düzenine Mahkûm Değiliz!

Başka Bir Dünya, Başka Bir Ülke Mümkündür! Bunun İçin;

   1.İş güvencesi ve insanca yaşanacak ücret, herkes için temel gelir sağlanmalıdır!

   2.Özelleştirmelere son verilmeli, özelleştirilen kamu kurumları yeniden kamulaştırılmalı, kamusal politikalar hayata geçirilmelidir!

  3.Sosyal mesafeye mecbur kalmamak için sosyal koruma ve sosyal devlet politikaları hayata geçirilmelidir!

   4.Sağlık ve eğitim gibi kamusal olma hizmetler parasız, nitelikli, ulaşılabilir ve bilimsel olmalıdır.

   5.Tüm kadınlara iş ve gelir güvencesi sağlanmalı, artan şiddete karşı İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Yasa etkin bir biçimde uygulanmalıdır!

   6.Vergide adalet sağlanmalı, salgında dahi sermayenin kollanmasına son verilerek servet vergilendirilmelidir!

  7.Salgın sürecinde, temel, zorunlu ve acil mal ve hizmet üreten işler dışında bütün işlerde çalışma acilen durdurulmalı, işten çıkarmalar yasaklanmalı, ücretsiz izin dayatmasından vazgeçilmelidir! Çalışanlara ücretli izin verilmeli, işsizler için koşulsuz işsizlik maaşı ödenmeli, küçük esnaf ve çiftçi desteklenmelidir!

   m8.Özel sağlık kuruluşları kamu kontrolüne geçirilmeli, yurttaşların sağlık hizmetlerine erişimi istisnasız ve ön koşulsuz bütünüyle parasız olmalıdır!

Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın İşçi Sınıfının Birlik, Mücadale Ve Dayanışma Günü!" dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ZONGULDAK’TAN YANGINLARA MÜDAHALE İÇİN DESTEK
ZONGULDAK’TAN YANGINLARA MÜDAHALE İÇİN DESTEK
“1.ULUSAL DEVREK SAFDER KARTOĞLU YARI MARATONU” DÜZENLENECEK
“1.ULUSAL DEVREK SAFDER KARTOĞLU YARI MARATONU” DÜZENLENECEK