Advert
Advert

DEVREK 19 MAYIS'I BURUK KUTLADI

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı sade bir törenle kutlandı.

DEVREK 19 MAYIS'I BURUK KUTLADI
Bu içerik 587 kez okundu.
Advert

 

 -Sercan KAPUSUZ-

   19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı sade bir törenle kutlandı.

    19 Mayıs 1919'da Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkışının 102. yıl dönümü ve İtilaf Devletleri'nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün kabul edilen sonrasında Atatürk'ün Türk gençliğine bayram olarak hediye ettiği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı bütün yurtta olduğu gibi Devrek'te de pandemi kurallarına uygun olarak sade bir törenle kutlandı.

  Pandemi nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında katılımın sınırlı sayıda tutulduğu Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 102. yıl dönümü ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlmaları Atatürk Anıtına Devrek İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Cihan Durdubaş'ın çelenk sunumuyla başladı. Saygı duruşu ve Devrek Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı'nın söylenmesi sonrasında  günün anlam ve konuşmasını yapan Devrek İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Cihan Durdubaş;

 "Bugün ulusumuzun kurtarıcısı ve önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, dava ve silah arkadaşlarıyla birlikte; yedi düvel düşmanın, Türk topraklarına aç kurtlar gibi saldırışına, masum ve temiz kalpli Anadolu insanının yıllar süren göz yaşlarına "DUR" demek için çıktığı yolculuğun, umutları yeşerttiği gündür.

 Bugün, tarihin yeni ve şanlı bir sayfasının açıldığı, kurtuluş meşalesinin yakıldığı, acı ve kederden siyahlaşmış yüzlerin yeniden sevinçle parladığı gündür.

Bugün, Türk'ün unutulmaya yüz tutmuş mertliğinin, fedakarlığının ve kahramanlığının hatırlandığı gündür.

 Genciyle, yaşlısıyla, askeriyle, siviliyle, kadınıyla, erkeğiyle Vatan müdafaası için, tek yürek olabilmeyi başarmış; kahraman Türk milletinin yeniden şahlanışıdır 19 Mayıs. Amasya'ya, Sivas'a, Erzurum'a, Ankara'ya, Afyon ve İzmir'e uzanan bir kurtuluş destanının baş yazgısıdır 19 Mayıs

 Silahsız, parasız, teşkilatsız, umutsuz Anadolu'nun, zulme ve haksızlığa isyanı, iştahlı aç sömürgeci kurtlarin pençesinde kıvranan masum güvercinlerin barışı getirmek için kaplanlaştığı gündür 19 Mayıs

 Yaşlı anaların, çocukların, kınalı kuzuların, er'siz kadınların, şehit babalarının bir karış vatan toprağını müdafa uğruna şehit olmaya ant içtiği, kurtuluşa kadar durmadan, uyumadan, yemeden, içmeden çalışmaya azmetmiş milletin ölümü hiçe sayarak özgürlük için ayağa kalktığı gündür 19 Mayıs.

 Karamsarlığın umuda, korkunun güvene, esaretin özgürlüğe döndüğü gündür bugün.

 Bugün, Mustafa Kemal'in halkına güvenerek çıktığı yolda, Çanakkale ruhunu yeniden yeşerttiği, Alparslan'ın, Mete'nin gözlerini yeşerttiği mukaddes bir gündür.

 Bugün karanlıkların aydınlanmaya başladığı, güneşin bir kez daha ve daha parlak doğduğu gündür.

 Tarih boyu esir düşmemiş, mertlikten taviz vermemiş, sadece barış için savaşan kahraman Türk'ün zulme baş kaldırısının adı olan 19 Mayıs, milletir tek yürek olup düşmanı İzmir'e sürmeye yemin ettiği gündür.

 Samsun, 23 Nisan'ların, 30 Ağustos'ların, 9 Eylül'lerin ilki, başı, başlangıcıdır. 19 Mayıs, Samsun'dan İzmir'e uzanan kahramanlık destanının tarihe altın harflerle geçen mucizesi, inancı, kararlılığıdır..

 19 Mayis işin başı, yolun başı, kurtuluşun ilk adimidir. Tek serveti olan sarıkızını satıp askere mühimmat için veren dedeler, başlık parasini, hastane parasını, çeyizini vatan için harcayan fedakar insanlar, ekinini bırakıp askere giden babalar, okulunu yarıda kesip cepheye koşan gençler 19 Mayıs'in sivil kahramanlarıdır.

 Bu özgür ve refah ortamı, Cumhuriyet erdemini, barış ve huzuru bizlere yüksek bedellerle armağan eden, kahraman şehit ve gazilerimize, şükranlarımızı sunuyor, başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, emeği geçen tüm merhumlarımıza minnet ve sevgilerimizle şöyle diyoruz;

 Ey Türk mevcudiyetinin; korkusuz, fedakar kahramanları, Ey Koca seyitler, Ey Nene Hatunlar, Ey Sütçü İmam'lar, Ey şehit oğlu şehitler, Ey Mustafa Kemal Paşa'm!

 Yaktığınız bağımsızlık meşalesini söndürmeden, muhafaza edeceğimize, al sancağı daha yükseklere taşıyacağımıza, vatanı ne pahasına olursa olsun koruyup yücelteceğimize, devrim ve ilkelerin yılmaz bekçileri olacağımıza, vatan, millet. Bayrak,milli ve manevi değerlerimiz, mukaddesatımız uğruna canlarımızı seve seve feda edeceğimize, medeniyet, bilim ve adalet yolunda durmadan yürüyeceğimize söz veriyoruz Bu yüce dilek ve ruh haliyle, Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor bayramınızı bir kez daha kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

  Müdür Durdubaş'ın  yaptığı konuşmanın ardından günü anlam ve önemini belirten konuşma ve şiirler okundu. Sade bir şekilde kutlanan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı çeşitli spor branşlarında  dereceye giren öğrencilere protokol tarafından ödüllerinin verilmesinin ardından Devrek Belediye Bandosu'nun mini konseri sonrasında sona erdi.

  Sade bir şekilde ve sınırlı katılımcıyla yapılan kutlma törenine; Devrek Kaymakamı Ümit Altay, Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Emrah Dindar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Kahya, İlçe Emniyet Müdürü Ömer Seyfi Paça, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, daire ve okul müdürleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AŞI SIRASI GIDA SEKTÖRÜNE GELDİ
AŞI SIRASI GIDA SEKTÖRÜNE GELDİ
DEVREK “ŞEFİN ÖZEL KONUĞU” OLACAK
DEVREK “ŞEFİN ÖZEL KONUĞU” OLACAK