Advert

MİTOKONDRİLERİMİZE İYİ DAVRANMALIYIZ!

Siyah üzüm, yeşil çay, kabak çekirdeği, soya fasulyesi, C ve E vitaminleri, et, balık, yumurta, baklagiller gibi besinlerle mitokondrilerimizi desteklemeyi ihmal etmeyelim.

MİTOKONDRİLERİMİZE İYİ DAVRANMALIYIZ!
Bu içerik 1307 kez okundu.
Advert

     Ezgi Kelebek (*)

     Günümüzde karşılaştığımız pek çok hastalığın temeli, mitokondriyal hasar kaynaklı olabilir. Mitokondriyi, bir şehrin olmazsa olmazı olan enerji santraline benzetebiliriz. “Enerji Santrali” olarak betimlediğimiz mitokondrilerimiz; dış etkenlere karşı fazla hassastır, bu etkenler tarafından çalışma sırasında arıza ve aksaklıklar meydana gelebilir.

    Gün içerisinde karşılaştığımız pek çok toksik madde, bu arızaya sebep olmaktadır. Sigara, alkol, hava kirliliği, ağır metaller ve daha birçok kimyasal mitokondrimize zarar verir. Sonuçları ise beklenilenin aksine sanıldığı kadar masum olmayıp çeşitli hastalıklar olarak kendini gösterir.

     Enerji santrali olmayan veya eskimiş olan bir hücre ne kadar iyi durumda kalabilir? Evet kalamaz; hatta mitokondrilerimiz sadece enerji santrali değil, birçok farklı işlerle uğraşan fabrika gibidir. İşte bu yüzden mitokondrilerimize iyi davranmalıyız. Her zaman mitokondrilerimize zarar verici etkenlerden kaçamasak da güçlendirecek, tamir edebilecek, zinde tutacak şeylere ağırlık göstermeliyiz. Örneğin, böylesine çalışkan olan mitokondriyi egzersiz ile dinç tutmak çok önemli. Direnç egzersizleri, düzenli yürüyüş, kas dokularımızı çalıştırmak ve yeni kas dokuları oluşturmak gibi çeşitli aktiviteleri düzenli olarak uygulamak gerekir. Bunun yanı sıra beslenme alışkanlığımıza da dikkat etmeliyiz. Dengeli beslenme her zaman duyduğumuz gibi mitokondriye iyi bakma konusunda da ön plandadır. Tükettiğimiz besinlerin; mitokondriyi stresten kurtama görevi olan antioksidan içermesi, B1 ve B2 vitaminleri bulunması, olmazsa olmaz proteinlerimizden arginini içeren besinleri tüketmek mitokondrilerimizi sağlam tutmak için kendimize yapacağımız en güzel iyilik olacaktır. Koenzim Q10, glutatyon, α-lipoik asit gibi mitokondrilerimizi destekleyen daha birçok bileşikleri vücudumuza takviye etmeliyiz. Özellikle yaşadığımız salgın döneminde stres seviyemizi düşürmek ve beden sağlığımızı korumak için evlerimizde geçirdiğimiz zamanı günlük egzersizlerle değerlendirebiliriz.

     Siyah üzüm, yeşil çay, kabak çekirdeği, soya fasulyesi, C ve E vitaminleri, et, balık, yumurta, baklagiller gibi besinlerle mitokondrilerimizi desteklemeyi ihmal etmeyelim.

      Elimizde fırsatımız varken mitokondrilerimizi sevelim, onlara iyi bakalım.

 

(*)-Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğrencisi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ayşe     2021-05-25 Teşekkürler Ezgi Hanım çok bilgilendirici bir yazı olmuş.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AŞI SIRASI GIDA SEKTÖRÜNE GELDİ
AŞI SIRASI GIDA SEKTÖRÜNE GELDİ
DEVREK “ŞEFİN ÖZEL KONUĞU” OLACAK
DEVREK “ŞEFİN ÖZEL KONUĞU” OLACAK