Advert

ERDOĞAN, UZUN MEHMET CAMİNİN AÇILIŞINI YAPTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak’ta Uzun Mehmet Camisi'nin açılış törenine katılıyor.

ERDOĞAN, UZUN MEHMET CAMİNİN AÇILIŞINI YAPTI
Bu içerik 805 kez okundu.
Advert

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak’ta Uzun Mehmet Camisi'nin açılışını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın kıldırdığı Cuma namazının ardından cami avlusunda halka seslendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte Zonguldak'a Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Etik kurulu başkanı Cumhurbaşkanlığı istişare kurulu üyesi Köksal Toptan, Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Uzun Mehmet Cami'ne aslı Topkapı Sarayı'nda olan kur'an-ı Kerim leplikası hediye etti.

Cuma namazı kılmaya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a görmeye gelen vatandaşlar caminin avlusunu doldurdular.

Konuşmasına 'Sevgili zonguldaklılar' diye başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, camii açılışında yaptığı konuşmadan satır başları şöyle:

Yeri ile mimarisi ile çevre düzenlemesi ile şehrimize yakışır eser olan bu güzel camiyi inşa eden Hasan Gürsoy ve ekibine teşekkür ediyorum. Mimarından işçisine kadar herkese şükranlarımı sunuyorum.

Şehirlerimize kazandırdığımız her bir camiinin vatan topraklarına dikilen birer manevi muhafız olduğuna inanıyorum. Geçtiğimiz hafta Taksim'de açılan camiimizde İstanbul'un bu tarihi bölgesinde medeniyetimizin mührü olarak şehrimize hizmet verecektir. İşte bugün burada Uzum Mehmet Camii'ni de aynı duygularla açıyoruz.

Uzun Mehmet kim? Kömürü bulan... Onun için buranın adını Uzum Mehmet koyduk. Milletimizin gönlündeki yerini almıştır. Bu vesileyle bir kez daha asırlardır vatanları için canlarını seve seve veren aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

Malazgirt Zaferi'nden 15 Temmuz'a kadar geçen 1000 yıla kadar geçen süreçte çağlar değişse de milletimize duyulan husumetin derinliği hiç değişmiyor. Bayrağımıza tahammül edemeyenler binlerce yıllık devlet geleneğimizle başa çıkamayanlar saldırmaya başladılar. Müminler burada cem olurlar, bir olurlar, burada kardeş olurlar. Bizim bu birliğimizi bozamayacaklar. FETÖ'den PKK'ya kadar ne kadar terör örgütü varsa milletimizin diyanetine dinine saldırmışlardır.

Milletimiz bu fitnelere geçit vermemiz hepsini de bünyesinden söküp atmıştır. Kendimiz ve Türk milleti için en hayırlısı, en doğrusunu isteyerek birbirimize sıkı sıkı sarılmalıyız. Huzurumuza kast edenleri de aynı şekilde hüsrana uğratmak boynumuzun borcudur.

Türkiye, bir büyük ülke olarak hedeflere doğru yürümeye devam edecektir. Ben Zonguldaklıya inanıyorum, ben Karadeniz Ereğlisi'nde de benzeri bir müjde olabilir. Bugün inşallah Zonguldak'tan bir müjde vereceğiz. Biraz sonra o müjdeyi vereceğiz. Artık Zonguldak müjdelerin şehri oldu.

Terakki Mahallesi'nde yapımı 1,5 yıldır devam eden ve ismi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan cami, yaklaşık 22 bin metrekarelik alanın 2 bin 535 metrekaresi üzerine inşa edildi.

İsmini 8 Kasım 1829'da kömürü bulan Uzun Mehmet'ten alan, her biri 72 metre uzunluğunda 4 minare ve 22 kubbeye sahip caminin girişinde, mermer üzerine işlenmiş kentin sembolü olan kömürle Arapça "Ya Allah" hat yazısı yer alıyor.

Eksi birinci katına 8 bin metrekare genişliğinde 200 araçlık otoparkın yanı sıra 81 abdesthane yapılan camide, engelli ve yaşlıların kolay erişebilmesi için ikisi engelliler için olmak üzere toplam 6 asansör bulunuyor.

İnşaatı tamamlanan ve ses denemeleri yapılan caminin yanında yer alan çocuk parkları, bisiklet ve gezi yolu, basketbol sahası gibi sosyal alanlar da ilgi çekiyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BATUHAN DURDUBAŞ AVUKATLIĞA BAŞLADI
BATUHAN DURDUBAŞ AVUKATLIĞA BAŞLADI
LİSE MÜDÜRÜ AĞAÇTAN DÜŞTÜ
LİSE MÜDÜRÜ AĞAÇTAN DÜŞTÜ