Advert
Advert

MADENCİ EMEĞİNİN KARŞILIĞINI İSTİYOR

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan maden işçileri Madenci Anıtı’nda toplanarak. 'Eşit işe eşit ücret!' uygulamasında yaşanan adaletsizliğin giderilmesi için Ankara'ya seslendi.

MADENCİ EMEĞİNİN KARŞILIĞINI İSTİYOR
Bu içerik 347 kez okundu.

 

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan maden işçileri Madenci Anıtı’nda toplanarak. 'Eşit işe eşit ücret!' uygulamasında yaşanan adaletsizliğin giderilmesi için Ankara'ya seslendi.

Sık sık sloganların atıldığı madenci eyleminde TTK Yerüstü ve MTA’da çalışan işçiler adına Serkant Bayrak, madencilerin taleplerini dile getirdi.

Yapılan açıklama şu şekilde:

"Ülkemizin dört bir yanında yangınla kahramanca mücadele eden tüm emekçi kardeşlerimizin, halkımızın verdikleri mücadeleyi takdir ediyoruz.

TTK ve MTA çalışanları olarak her zaman yanlarında ve göreve hazır olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Bizler, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda yerüstünde ve MTA’da çalışan işçiler olarak taleplerimizi yüksek sesle haykırmak için buradayız.

  Bizler, bir kamu kurumu olan TTK’da ve MTA’da düşük ücretlerle çalışan işçileriz. Yoksulluk sınırının 9 bin 457 lira, açlık sınırının 2 bin 903 lira, bekar bir işçinin yaşam maliyetinin ise 3 bin 556 lira olduğu günümüzde açlık sınırında ücretlerle alın teri döküyor, özveriyle üretmeye devam ediyoruz.

Bugün burada asgari ücretin bile altında ücretlerle çalışan arkadaşlarımız var. Yazıktır, günahtır. Bizler, insanca yaşayabileceğimiz, anayasal hak olan eşit işe eşit ücret talep ediyoruz. Bildiğiniz gibi TTK 29’uncu Dönem, MTA 19’uncu  Toplu İş Sözleşmesi dönemindeyiz. TÜRK-İŞ ile Hükümet arasında kamu işçilerinin ücretlerine zam oranlarının belirleneceği Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Protokolü ile ilgili görüşmeler devam ediyor.

Hükümetin, Temmuz ayı başında düşük ücretli çalışanlara yönelik sunduğu teklifi kabul etmedik, benzer bir teklifi de kabul etmeyeceğiz. Nitekim TÜRK-İŞ ve Sendikamız Genel Maden-İş bu teklifi reddetmiştir. Kurulduğu 1952 yılından bugüne işçi sınıfının lokomotif gücü olan TÜRK-İŞ’in verdiği mücadeleyi biliyoruz.

TTK ve MTA işçilerinin, bizlerin verdiği mücadele de unutulmadı, unutturmayacağız. Ancak bugün insanca yaşama sınırlarının altında ücret alan bizlerin ücretlerinin düzeltilmesi için TÜRK-İŞ’in bu dönem çok daha büyük mücadele vermesini istiyoruz.  Ücret skalalarımızın kademeli sistemle artırılmasını talep ediyoruz. Düşük ücretle çalışan bizlerin ücret skalalarının, önceki toplu iş sözleşmesi döneminde Demiryollarında çalışan emekçi kardeşlerimize uygulanan kademeli ücret geçiş sistemi, yani kıdeme göre sırasıyla yüzde 85’e, ardından yüzde 90’a ve yüzde 100‘e çıkacak şekilde düzeltilmesini istiyoruz.

  Ayrıca 20, 25 ve 30 yıl boyunca çalışan ve düşük ücret politikası yüzünden gölgede kalan eski işçi arkadaşlarımızın da sosyal haklarında iyileştirme istiyoruz.  Eşit işe eşit ücret istiyoruz. Sadaka değil, ücrette adalet istiyoruz.

Sözleşme sürecinde Ankara’da görüşmeleri sürdüren yöneticilerimizden aldığımız bilgilere göre taleplerimizin kabul edilmediği ve sorunun çözüme kavuşmasının şuanda mümkün olmadığı, sadece risk primi adı altındaki gelir kaleminin bir miktar yükseltilmesi yoluyla çözüm önerildiği yönündedir.

Bu adil ve hakkaniyetli bir tutum değildir. Her fırsatta sosyal bir devlet anlayışı içinde olduklarına dair methiyeleri dillendiren Hükümetin bu tutumunu değiştirmesi ve çalışanlara yaşanabilir bir imkan sunacak şekilde bu soruna yaklaşması gerektiğini hatırlatıyoruz.

Aksi halde, tarihte işçi sınıfının haklarını vermeyip onlara açlık sınırının altında ücretleri reva görenlerin siyaset mezarlığında yerini aldığı gibi, bugün bize bu maaşı reva görenlerin de yerini alması kaçınılmaz bir son olacaktır.

Biz buradan bu sorunun muhatabı olan tüm yetkilileri çözüm noktasında daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Bıçak kemiğe dayandı. Dayanacak gücümüz kalmadı. Yeter artık. Artık yeter.

Evimize ekmek götürmek, çocuğumuza güzel bir gelecek hazırlamak, insanca çalışıp, insanca yaşamak istiyoruz. Öleceksek de açlıktan ölmek istemiyoruz. Emeğimizin, alın terimizin karşılığını istiyoruz. Taleplerimizde haklıyız. Mücadeleye hazırız, kararlıyız. Sesimiz duyulana, ücret sorunlarımız çözülene kadar mücadeleye devam edeceğiz.

Bu eylemimiz ilk değil, son da olmayacak. Hakkımızı, emeğimizin karşılığını; emekçilerin mücadelesi ve Sendikamızın gücüyle alacağız."

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KORONA EREĞLİ'DE CAN ALDI
KORONA EREĞLİ'DE CAN ALDI
KPSS TARİHİ AÇIKLANDI
KPSS TARİHİ AÇIKLANDI