Advert
Advert

HAFIZLIK BELGELERİNİ ALDILAR

Merkez Kız Kur’an Kursu öğrencilerinin hafızlık merasimi coşkusu

HAFIZLIK BELGELERİNİ ALDILAR
Bu içerik 440 kez okundu.

 

 Merkez Kız Kur’an Kursu öğrencilerinin hafızlık merasimi coşkusu

  Devrek Müftülüğü tarafından, Merkez Kız Kur'an Kursu'nda hafızlık eğitimini tamamlayarak belgelerini alan öğrenciler için 10.08.2021 tarihinde Ankara yolu üzerinde bulunan Devrek Yaşam Park’ta Hafızlık Merasimi ve Kur’an Ziyafeti programı düzenlendi.

   Hafızlık Merasimine; Zonguldak İl Müftüsü Aşır Durgun’un eşi, İl Müftü Yardımcısı Nurdan Albayrak, Devrek İlçe Müftüsü Hasan İzmirli ve eşi, ilçe müftülerinin eşleri,ilve ilçe müftülük vaizleri, siyasi partilerin kadın kolları başkanları, sivil toplum kuruluşları ile dernek ve vakıfların kadın temsilcileri, Kur’an kursu öğretici, yönetici ve öğrencileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

   Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından, Merkez Kız Kur’an Kursu Yöneticisi HurriyetAkca yaptığı sunumla kurs ve yapılan hizmetler hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Programda; Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş veBaşkan Yardımcısı Huriye Martı’nıntebrik mesajı okundu.

  Açılış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Hasan İzmirli Kur’an’ı öğrenmenin, okumanın ve ezberlemenin önemine değindi.  Kur’an-ı Kerim’in, insanlara hak yolunu gösteren bir hidayet rehberi, müminler için bir rahmet ve kalpteki hastalıklar için de bir şifa olduğunu söyleyen Müftü İzmirli; “Kur’an-ı Kerim hayat kitabıdır, dolayısıyla insan mutlu olmak istiyorsa Kur’an’ı açacak onu sevecek bağrına basacak, onu hayatın hiçbir zamanında yanından ayırmayacaktır.

   Kur’an-ı Kerim’e karşı bazı görevlerimiz var, bu görevlerimizden birincisi; öncelikle Kur’an-ı Kerim’in Allah kelamı olduğu hakkında kesin ve tam bir inanca, imana sahip olmalıyız. Onu çok sevmeli ona aşk duygusuyla yönelmeli ve bağlanmalıyız.İkincisi,tecvit kurallarını da bilerek ve uygulayarak okumayı öğrenmeli, orijinalinden, Arapça lafzıyla doğru bir şekilde okumalıyız.Üçüncüsü,her Müslümana namazı sahih olacak kadar süre ve ayetleri ezberlemek farzı ayındır ve nitekim namazın bir rüknü de kıraattir, bu kadar süre ezberimizde olmalıdır.Dördüncüsü,Kur’an’ın rahmet yüklü mesajlarını, kavramların, ayetlerin anlamlarını, manalarını bilmeliyiz. Bunun için de meal ve tefsir okumalıyız. Beşincisi ise Kur’an’ı duygu, bilgi, ahlak, inanç, ibadet olarak yaşamak, ahlakıyla ahlaklanmak,hikmetleriyle kalbimizi aklımızı ve hayatımızı tezyin etmek, süslemektir.” dedi.

   Bu vesile ile Devrek’imizin hafızlar diyarı olma hususunda emin adımlarla ilerlediğin söyleyerek,hafızları, hocalarını, ailelerini ve emeği geçen herkesi tebrik etti. Kur’an’a hizmet eden kurs yöneticilerimize, öğreticilerimize, maddi manevi desteğini esirgemeyen ve bu hizmetlerin devam etmesinde katkı sağlayan tüm emek sahiplerine, Kur’an hadimlerine teşekkür ederek,bu merasim vesilesi ile dehicri yılbaşını tebrik eti.

  Müftü İzmirli'nin konuşmasının  ardından; kurs öğreticileri ve öğrenciler tarafından Kur'an-ı Kerim tilaveti icra edildi..

  Programa Konuşmacı olarak katılan Zonguldak İl Müftü Yardımcısı Nurdan Albayrak; hafızlık eğitiminin öneminden, tarihten bugüne geldiği süreçtenve bundan sonraki süreçlerde yapılması gerekenlerden bahsederek şunları söyledi;

  “Kur'an’ı kendisine sırdaş ve yoldaş eylemiş, yetinmemiş gece gündüz çalışarak, göz nuru dökerek gayret etmiş, ezberini tamamlayarak hafızlığını ikmal etmiş ve bugün burada belgelerini alan hafızlarımızı tebrik ediyorum, ailelerini tebrik ediyorum, emeği geçen tüm hocalarımızı tebrik ediyorum, Rabbim sayılarını artırsın, çoğaltsın inşallah. Hafızlarımızın bu güzel merasiminde yanlarında olan, onlara destek olan değerli katılımcılarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

  Müftü Yardımcısı Albayrak'ın konuşmasının ardından taç giyme törenine geçilirken, belgelerini alan öğrencilereTürkiye Diyanet Vakfı Devrek Şubesi tarafından yarım altın ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KORONA EREĞLİ'DE CAN ALDI
KORONA EREĞLİ'DE CAN ALDI
KPSS TARİHİ AÇIKLANDI
KPSS TARİHİ AÇIKLANDI