Advert

ŞAİR-YAZAR HAMİT KALYONCU YAŞAMINI YİTİRDİ

Şair-Yazar ve Emekli öğretmen Hamit Kalyoncu yaşamını yitirdi.

ŞAİR-YAZAR HAMİT KALYONCU YAŞAMINI YİTİRDİ
Bu içerik 540 kez okundu.

 

    Şair-Yazar ve Emekli öğretmen Hamit Kalyoncu yaşamını yitirdi.

 

      Bir süredir akciğer kanser tedavisi gören 79 yaşındaki şair-yazar Hamit Kalyoncu bugün evinde yaşamını yitirdi.

     Evli ve 2 çocuk babası olan Kalyoncu’nun cenazesi yarın Devrek Şehir Mezarlığında defnedilecek.

   Bölge Haber ailesi olarak, Hamit kalyoncu ağabeyimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine, dost ve yakınlarına ve edebiyat dünyasına başsağlığıo diliyoruz.

    Hamit Kalyoncu Kimdir?

    Şair. 1942, Çaycuma / Zonguldak doğumlu. İlk ve ortaokulu Çaycuma’da okudu. Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih  Coğrafya Fakültesi mezunu. 1971’den itibaren Zonguldak liselerinde öğretmenlik yaptı. 1982’de Sıkıyönetim Komutanlığınca alındığı görevine ancak sekiz yıl sonra Danıştay kararı ile dönebildi. 1997’de kendi isteğiyle emekliye ayrıldı. Öğretmenlik yıllarında TÖB-DER, EĞİT-DER gibi öğretmen sendikalarının örgütlenmesinde yönetici olarak görevler üstlendi. Üniversitede iken, Ankara’da Vatan ve Başkent gazetelerinde ve Seka Çaycuma Kağıt Fabrikasında işçi statüsüyle çalıştı.

     Şiirle ortaokul yıllarında ilgilenmeye başladı. Maden işçilerinin zor yaşam ve çalışma koşullarını irdelediği ilk yazısı “Bir Dilim Ekmek İçin” adıyla 1965’te Yeşil Çaycuma gazetesinde yayımlandı. Üniversite ve öğretmenlik yıllarında aralıklı da olsa şiirle ilgilenmeyi sürdürdü, ancak yazdıklarını yayımlamadı. Yazıları Ankara Vatan ve Başkent ile Zonguldak Uyanış gazetelerinde yayımlandı. “Zonguldak 100. Yıl Vakfı”nın 1983 yılında düzenlediği şiir-hikaye-resim yarışmasında “Zonguldak” adlı şiirle mansiyon ödülü kazandı. 100. Yıl Turizm-Sanat-Kültür Kooperatifince sivil toplum örgütlenmesine katkıları ve Sesim Kömür Karası adlı şiir kitabı nedeniyle, TIJSAK 1994 sanat-kültür ödülü ile ödüllendirildi. 1994-1996 yıllarında Atatürkçü Düşünce Derneği Zonguldak şube başkanlığını yaptı.

ESERLERİ:

ŞİİR: Sesim Kömür Karası (1994), Sevi Yangını, Işığında Yürümek.

SEÇKİ: Kömür Kokan Şiirler (2005).

ARAŞTIRMA-DENEME: Kömürde Açan Çiçek (2005).

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KORONA EREĞLİ'DE CAN ALDI
KORONA EREĞLİ'DE CAN ALDI
KPSS TARİHİ AÇIKLANDI
KPSS TARİHİ AÇIKLANDI