Advert
Advert
Advert

“SAFRANBOLU’YA NEFES VERENLER” ÇIKTI

Şair-Yazar Döndü Açıkgöz’ün yeni kitabı, “Safranbolu’ya Nefes Verenler” Tunç Yayıncılık’tan çıktı.

“SAFRANBOLU’YA NEFES VERENLER” ÇIKTI
Bu içerik 870 kez okundu.
Advert

     Şair-Yazar Döndü Açıkgöz’ün yeni kitabı, “Safranbolu’ya Nefes Verenler” Tunç Yayıncılık’tan çıktı.

      Daha önce, Söylediğin Türkülere Ne Oldu (Şiir), Haziran Büyüsü (Şiir), Kadın Yüzleri (2014), Susmanın İki Yakası (Şiir 2015) ve Hoşçakal Annemin Cenneti (Deneme-2019) adlı kitapları yayınlanan Döndü Açıkgöz bu kez de “Safranbolu’ya Nefes Verenler” adını taşıyan araştırma kitabıyla okur karşısında.

      Şair-Yazar Döndü Açıkgöz 398 sayfalık bu kitabında Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinin yetiştirdiği şair, yazar, karikatürist, yönetmen, oyuncu, heykeltraş kısacası yöre sanatçılarının yaşamları, sanatları üzerine yaptığı oylumlu bir araştırma çalışmasını sunuyor okura.

      Kitap da kimler yok ki!, Sadi Yaver Ataman, Leyla Gencer, Türker İnanoğlu, İbrahim Yıldız, Hüseyin Avni Cinozoğlu, Cemil İpekçi, Mithat Yaban, İbrahim Tığ, İlhan Karaman, Tahsin Şentürk, Süha Arın ve Yunus Karaçöl bunlardan bazıları..

      Her konuşmasında, “Sanatçının yaşadığı yere vefa borcu vardır” söylemini dile getiren anlatan şair-yazar Döndü Açıkgöz, “Bir çok sanatçının, şairin doğup büyüdüğü kasabalar yaşamda önemli bir yer tutar” ilkesiyle de yaşadığı coğrafyaya bu kitabıyla borcunu ödemiştir. Okuru bol olsun!...

      Döndü Açıkgöz kitabın tanıtım yazısında şu görüşlere yer veriyor:

      “Her şehrin, kasabanın bir öyküsü vardır ve hiçbir yer durup dururken öyküleşmez. Kasabaları, şehirleri öyküleştiren, kimlik kazandıran orada yaşayan halkıdır. Kültürü, gelenek ve görenekleri,  sanatçısı ticareti, siyasetçisidir. Öyküleşen Kasabalar denince, “Çıkmaz Sokak” adında dar bir sokak ve o sokakta ip atlayan, beştaş, saklambaç ve top oynayan çocukların arasındaki çocukluğum geliyor aklıma. Ayakkabıcı Şaban amca, Fatma ana, yük taşıyan at arabaları, eski tarihi evler, meşhur lokumu, Arnavut kaldırımlar, işçilerin yorgun argın geçtiği dar sokaklar, kapı önlerinde sohbet eden kadınlar aklıma geliyor. “Aç Kapıyı Ben Geldim, Kızılcıklar Oldu mu, Bir Giderim Beş Ardıma Bakarım, Geyme Dedim Geydin Sen Bu Alleri, Güvercin Uçuverdi, İlik Düştü Yakamdan, Kâbe'nin Dalları Bölük Bölüktür” türküleri; Cinci Hoca lakaplı Kazasker Hüseyin Efendi, İzzet Mehmet Paşa. Kısaca; dünden bugüne öyküleşen Safranbolu geliyor aklıma. 

       İstedim ki, Safranbolu’da, Karabük’te, yöresinde yaşamış, yaşayan, tanıdığım tanımadığım, sanatın her alanında ürettikleri eserle, salt kendine değil,  yaşadığı coğrafyaya nefes vermiş sanatçılar gelecek nesillere kaynak olarak kalsın, unutulmasın. Vefatından sonra değil, yaşarken hatırlansınlar!

Kendi yerel sanatçısına değer vermeyen, sanatsal faaliyetlerde adını dahi anmayan bürokratların, resmî kurumların pohpohladığı sözüm ona sanatçılardan çok daha fazlasıdır bu kitaptaki isimler. Zira onlar bu coğrafyanın birer Mozart’ıdır!..”

      “Safranbolu’ya Nefes Verenler” kitabının “tanıtım ve imza günü” 28 Ağustos 2021 Cumartesi Günü Saat:15.00’de Safranbolu Kültür Ve Turizm Vakfı’nda Yapılacak. Kitabın tüm geliri ise Otizm Vakfı'na bağışlayacak. ..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BAŞKAN BOZKURT İTFAİYE TEŞKİLATI  308 YILLIK TARİHİYLE GURURUMUZDUR
BAŞKAN BOZKURT İTFAİYE TEŞKİLATI 308 YILLIK TARİHİYLE GURURUMUZDUR
PROJELERİNİ AÇIKLADI
PROJELERİNİ AÇIKLADI