Advert
Advert
Advert

AKSOY VİRÜSE YENİLDİ

Genel Maden İşçileri Sendikası Merkez Servisleri Şubesi eski yöneticilerinden, 1991 grevinde Havza Grev Komiteleri Başkanı olarak faaliyet yürüten Murat Aksoy emekli olduktan sonra yerleştiği Antalya’nın Alanya ilçesinde hayatını kaybetti.

AKSOY VİRÜSE YENİLDİ
Bu içerik 1614 kez okundu.
Advert

 

Genel Maden İşçileri Sendikası Merkez Servisleri Şubesi eski yöneticilerinden, 1991 grevinde Havza Grev Komiteleri Başkanı olarak faaliyet yürüten Murat Aksoy emekli olduktan sonra yerleştiği Antalya’nın Alanya ilçesinde hayatını kaybetti. Merkez Atölyelerinde dökümcü ustası olarak çalışan ve Zonguldak’ta “Murat Usta” olarak tanınan Aksoy, bir süredir Covid 19 tedavisi görüyordu. 1991 madenci grevi ve büyük Ankara yürüyüşünün coşku, katılım ve disiplinin sağlanması, talepleriyle mesajlarının belirlenmesindeki rolüyle kent tarihinde özgün bir yeri olan Murat Aksoy, çeşitli sol partilerde de görev yaptı. Aksoy’un cenazesinin Alanya’nın Mamutlar beldesinde, 3 Eylül Cuma günü kılınacak öğle namazından sonra Mahmutlar Mezarlığı’na defnedileceği öğrenildi. 

MURAT AKSOY KİMDİR

1947 doğumlu olan Aksoy, 12 Eylül öncesi sol-sosyalist hareketler içinde aktif olarak görev aldı. Zonguldak merkezli “İşçi Davası” içinde mücadeleye başlayan Aksoy, daha sonra tarihsel TKP saflarına katıldı. Havza tarihinin en nitelikli sendikal muhalefeti olan “Tabanın Sesi”nin kurulup havza genelinde örgütlemesinde büyük çaba harcayan Aksoy, 12 Eylül döneminde, bu çalışmaları nedeniyle gözaltına alındı. 1983 sonrası çıkan yasa nedeniyle yeniden yapılanan ve adı Genel Maden İşçileri Sendikası olarak değişen Zonguldak ve Havalisi Maden İşçileri Sendikasının Merkez Servisleri Şubesi’nde sendikal faaliyetini sürdüren Aksoy, 91 grevi sonrasındaki ilk genel kurulda şube yöneticisi olarak görev yaptı. Türkiye kurulan ilk yasal komünist parti olan TBKP’de il yöneticisi olarak da görev yapan Aksoy iki çocuk ve iki torun sahibiydi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İMARA AYKIRI YAPILAR YIKILACAK
İMARA AYKIRI YAPILAR YIKILACAK
ANASINIFI ÖĞRENCİLERİNE AĞAÇ VE DOĞA SEVGİSİ ANLATILDI
ANASINIFI ÖĞRENCİLERİNE AĞAÇ VE DOĞA SEVGİSİ ANLATILDI