Advert
Advert

ALPARSALAN BEBEK İÇİN SEFERBER OLDULAR

SMA Hastası Alparslan Bebek'i Yaşatabilmek İçin Seferber Oldular

ALPARSALAN BEBEK İÇİN SEFERBER OLDULAR
Bu içerik 573 kez okundu.

 

 -Yasemin ALTUN-

 SMA Hastası Alparslan Bebek'i Yaşatabilmek İçin Seferber Oldular

 Devrek'te gönüllüler, ikiz çocuklarını kaybeden ve ikinci evladını kaybetmek istemeyen Başoğlu  ailesinin feryadına duyarsız kalmayarak Devrek'te kermes düzenledi.

  Prematüre olarak dünyaya gelen ve 35 gün süren yoğun bakım savaşını kazanan Alparslan bebek, şimdi de SMA Tip1 hastalığı ile mücadele ediyor. Geçtiğimiz yıl ikiz bebeklerini kaybeden Ergün ve Gülserin Başoğlu çiftinin, SMA Tip1 hastası oğulları Alparslan'ın yaşaması için Devrek'te yardım kermesi düzenledi

  SMA TİP 1 hastası Alparslan Bebek için Umut kermesi bugün düzenleniyor. Devrek'te hayırseverlerin yakından ilgilendiği Alparslan Bebek için Umut Kermesi’nde yiyecek ve hediyelik eşyalar satılıyor.

  Kermese sivil toplum kuruluşları, bazı siyasi partiler ve duyarlı birçok vatandaş destek verdi. Kermesin tüm geliri ile yapılan bağışlar, Alparslan Bebeğin tedavi masrafları için açılan hesaba yatırılacak.

  SMA Tip 1 hastası Alparslan bebeğe destek olmak isteyen vatandaşlar anne Nefise Başoğlu adına Albaraka Türk Bankasına açılan: TL IBAN: TR37 0020 3000 0874 6588 0000 05 hesabına BAĞIŞ yazarak yardım yapabilirler.

  SMA HASTALIĞI NEDİR?

  Nadir görülen bir hastalık olan SMA merkezi sinir sistemini ve iskelet kas sistemini etkileyen kalıtsal bir nöron hastalığıdır. Halk arasında Gevşek Bebek Sendromu olarak da bilinir. SMA (spinal müsküler atrofi), omurilikteki motor sinir hücrelerini etkileyerek yürüme, yemek yeme ve nefes alma gibi temel kabiliyetini ortadan kaldırır. Bebekler için bir numaralı genetik ölüm nedenidir. Kas kaybı ve zayıflığa sebep olan ve çok sık rastlanmayan bir hastalıktır. Vücutta yer alan birçok kası tutarak hareket kabiliyetini etkileyen hastalık, kişilerin hayat kalitesini oldukça düşürmektedir.

 SMA istemli kaslarda güç kaybı ve erimeye yol açar. Görme ve işitme duyularını etkilemeyen hastalıkta kişinin zekâ seviyesi normal ya da normalin üzerindedir.

 Vücudun hareket etmesini sağlayan motor sinirleri etkileyen hastalığın, dünya genelinde görülme sıklığı 10 binde 1 iken ülkemizde bu rakam yaklaşık 6 binde 1’dir.

 SMA hastalığı, doğuştan gelen genetik bozukluktur. Yani genetik geçişli olan hastalıkta, SMN geni bu hastalarda protein üretemez. Buna bağlı olarak da vücuttaki motor sinir hücreleri sağlıklı bir şekilde beslenemez ve istemli kaslar, zaman içinde görevini yerine getiremez duruma gelir. Taşıyıcı olduğunun farkında olmayan ebeveynlerin çocuklarında SMA hastalığının görülme oranı %25’tir.

  Türkiye’de her 6000 doğumda bir görülen kas hastalığı Spinal Müsküler Atrofi (SMA) ile yaklaşık 2000 çocuk mücadele ediyor. Nadir hastalıklardan olmasına rağmen tedavisi genellikle yurt dışında gerçekleşen SMA konusunda en başarılı ülke ABD.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KOMŞULARIN KAVGASINDA KAN AKTI
KOMŞULARIN KAVGASINDA KAN AKTI
52 GRAM UYUŞTURUCUYLA YAKALANDI
52 GRAM UYUŞTURUCUYLA YAKALANDI