Advert
Advert

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

Meme kanserinin en sık rastlanan belirtisi, memede ağrısız, zamanla büyüyen bir yumrunun (kitlenin) ele gelmesi, hissedilmesidir.

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR
Bu içerik 442 kez okundu.

 

     Ülkemizde meme kanseri görülme sıklığı giderek artıyor. Level Hospital Başhekimi Dr Murat Koca bunun sebeplerine dikkat çekip, hastalığın yeni tedavi yollarını sıraladı.

      ‘’Erken farkedersen çok şey farkeder ‘’diyerek meme kanseri yönünden kontrollerini yaptırmaları konusunda çağrıda bulunan Başhekim Koca, şu ifadeleri kullandı:

      “Meme kanseri memedeki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkar. Meme kanserinin neredeyse tamamı kadınlarda görülür. Ancak erkeklerde de meme kanseri görülebilir. Meme kanseri ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türüdür. Memelerinizin normalde nasıl göründüğünü ve nasıl hissettiğinizi bilmek, meme sağlığının önemli bir parçasıdır. Meme kanserini olabildiğince erken yakalamak, başarılı bir tedavi şansı sunar. Ancak neyin aranacağını bilmek, düzenli mamografilerin ve diğer tarama testlerinin yapılmasının yerini tutamaz. Tarama testleri, herhangi bir belirti ortaya çıkmadan önce meme kanserinin erken aşamalarında bulunmasına yardımcı olur.

      Meme kanserinin en sık rastlanan belirtisi, memede ağrısız, zamanla büyüyen bir yumrunun (kitlenin) ele gelmesi, hissedilmesidir.  Ayrıca ele gelen yumru (kitle) olsa da olmasa da bazı belirtiler de meme kanserinde görülebilmektedir:

      Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana meme kanserinde erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla 01-31 Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olarak belirlenmiştir. . Meme kanseri belirtilerine dikkat çekmek için hastanemiz hekim ve hemşireleri tarafından farkındalık spot videosu çekildi. Tüm çalışanlarımız  meme kanserini sembolize eden “Pembe Kurdele ‘’ ve  pembe maske takarak halkımıza konu ile ilgili bilgilendirmek amacıyla stand açıldı.

      ‘Erken farkedersen çok şey farkeder' diyerek meme kanseri yönünden kontrollerini yaptırmaları konusunda çağrıda bulunuyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KORONA EREĞLİ'DE CAN ALDI
KORONA EREĞLİ'DE CAN ALDI
KPSS TARİHİ AÇIKLANDI
KPSS TARİHİ AÇIKLANDI