Advert
Advert

2021 DEVREK BELEDİYESİ EDEBİYAT ÖDÜLLERİ SONUÇLANDI

Bu yıl ilki düzenlenen 2021 Devrek Belediyesi Rüştü Onur Şiir ve Müfide Güzin Anadol Öykü Ödülleri sonuçları belli oldu.

2021 DEVREK BELEDİYESİ  EDEBİYAT ÖDÜLLERİ SONUÇLANDI
Bu içerik 692 kez okundu.
Advert

 

 -Sercan KAPUSUZ-

     Bu yıl ilki düzenlenen 2021 Devrek Belediyesi Rüştü Onur Şiir ve Müfide Güzin Anadol Öykü Ödülleri sonuçları belli oldu.

 

     Mehmet Yaşar Bilen, Halil İbrahim Özcan, Ayten Mutlu, Hüseyin Alemdar ve İbrahim Tığ’dan oluşan 2021 Devrek Belediyesi Rüştü Onur Şiir Ödülü Seçici Kurulu, yarışmaya katılan 17 eser arasından birinciliğe layık eser bulamazken,

Bilal Çakıl’ın “Buz Kanı” adlı eserine “Jüri Özel Ödülü” verilmesini oy birliğiyle değer buldu.

ÖYKÜ ÖDÜLÜ

     Lütfiye Aydın, Öner Yağcı, Zeynep Aliye, Fahrettin Koyuncu ve İbrahim Tığ’dan oluşan 2021 Devrek Belediyesi Müfide Güzin Anadol Öykü Ödülü Seçici Kurulu, yarışmaya katılan 37 eser arasında Alp Eren Çiçek’in “Eyer Vurulmamış Atlar” adlı eserini oy çokluğuyla birinciliğe layık görüldü.

      Yine Seçici Kurul oybirliğiyle Nafia Altınok’un “Yağmurlu Gecenin Konuğu”  adlı eserini de “JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ”ne değer buldu.

 

 “EYER VURULMAMIŞ ATLAR”

     Ödül Gerekçesi:

     Kitapta bağımsız 3 öykü yer aldığı sanılsada öyküler arasındaki olaylar, yer, zaman ve mekan açısından kuvvetli bir bağ vardır. Akıcı bir anlatım, Anadolu insanının yaşam mücadelesi, yaşanmışlıklarını verdikleri mücadeleleri konu edinmesi bakımından öykülerin bir bütün olarak kalıcılığını ve insanın yeniden okunması isteğini artırıyor.

    Yazar bu eserinde insan ilişkilerini ve olaylar örgüsünü başarılı bir ustalıkla ortaya koyarken, edebiyat duyarlılığını ve anlatımındaki özen, dili kullanma gücü, teknik ve betimlemelerdeki imge zenginliği öyküleri yansıtılan kahramanların gerçekçi özelliklerini de ortaya koyuyor.

    Kitap bu yönüyle de kayda değer bulunmuş ve oy çokluğuyla Müfide Güzin Anadol Öykü Ödülü birinciliğine layık görülmüştür.

    Yine Seçici Kurul oybirliğiyle Nafia Altınok’un Yağmurlu Gecenin Konuğu”  adlı eserini de Seçici Kurul Özel Ödülü’ne değer buldu.

TÖREN 2 ARALIK’TA

     Ödül sahipleri ödüllerini Rüştü Onur’un ölüm yıldönümü olan 2 Aralık 2021 tarihinde Devrek’te düzenlenecek olan bir törenle alacaklar.

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ!
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ!
  KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR!
KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR!