Advert
Advert

SİMİT VE ÇAYA 50 KURUŞ ZAM YAPILDI

Çay ve Meşhur Devrek Simidi'ne 50 kuruşluk zam yapıldı.

SİMİT VE ÇAYA 50 KURUŞ ZAM YAPILDI
Bu içerik 806 kez okundu.
Advert

 

 -Sercan KAPUSUZ-

  Çay ve Meşhur Devrek Simidi'ne 50 kuruşluk zam yapıldı.

Devrek'te 1.50 TL olan çay ve 90 gramlık meşhur Devrek Simidi'nin fiyatı yapılan 50 kuruşluk zam ile 1.50 TL'den 2 TL'ye yükseldi.

  Son zamanlarda yaşanan zamlar sonrasında ağır girdi maliyetleri altında ezilmekten ve kar elde edemediğinden yakınan çay ocağı ve simit fırını işletmecileri zam talebinde bulundu. Çay ve simit, tarifesinde fiyat artışına gidilmesi konusunda gelen talepler Devrek Esnaf ve Sanatkarlar Odasına iletildi. Oda yönetimi ise toplanarak, ortak bir karar aldı. Bu karara göre Devrek'teki çay ocaklarında satılan çaya ve simit fırınlarında satılan simide 08 kasım 2011 tarihinden itibaren geçerli olmak koşuluyla 50 kuruş zam yapıldı.

 MALİYETLER MALİYETLERİ AŞTI

 Pandemi sürecinde zorlu günler geçirdikten sonra tam toparlanacakken peş peşe gelen zamlar karşısında tekrar ezildiklerini belirten çayocağı işletmecisi Şenol Barutçu; “Pandemi sürecinde uzun bir süre kapalı kalmıştık ve bu durum bizi çok yormuştu. Tekrar normale dönmeyle birlikte işyerlerimiz açıp işimizin başına geçmiştik fakat bu seferde peş peşe yapılan zamlar bizi yormaya başladı. Son iki yılda 1 kg çay 18 TL'den 45 TL'ye, 1 kg şeker 3,5 TL'den 12 TL'ye, tüp 50 TL'den 180 TL'ye ve kömürün torbası 12 TL'den 70 TL'ye çıktı. Kömürün çay zammı ile ne alakası var diye bilirsiniz. Devrek'te bazı çay ocaklarında ve köylerde bulunan çay ocaklarında ısınma işi sobalarla yapılıyor. Buda işletmeci için bir maliyet. Her geçen gün artan maliyetler bile maliyetlerin üzerine çıkmaya başladı. Bizde zam taraftarı değiliz şuan ki zamlarlar karşısında ayakta kalabilmemiz ve kepenk kapatmak için bu zammı yapmak zorunda kaldık.” diye konuştu.

  ZAMLAR KARŞISINDA YAPACAK BİRŞEY KALMADI

 Şuanki ekonomik duruma göre simit fiyatının 2,50 TL'den aşağı olmaması gerektiğini belirten simit fırını işletmecisi Mehmet Özkan;

  "9 ay önce 90 gramlık simide pandemi sürecinde yaşadığımız ekonomik zorluklar nedeniyle 25 kuruşluk zam yapmak zorunda kalmıştık. Geçen 9 aylık zarf sürecinde maliyetler o kadar hızlı arttıki bu zamlar karşısında zam yapmak dışında direnecek gücümüz kalmadı.

  9 ayda 1 çuval un 160 TL'den 220 TL olurken susamın kilosu ise 12,60 TL'den 27,50 TL'ye çıktı. Devrek Simidini meşhur yapan pekmezin fiyatıda yerinde durmadı oda arttı. Bizde şuanki ekonomik zorukta vatandaşın üzülmesini zam yapmayı istemiyoruz fakat beklentinin üstünde gerçekleşen zamlar sonrası yapacak bişeyimiz ve dayanacak gücümüz kalmadı. Mecburen bir yılda ikinci kez zam yapmak zorunda kaldık. Normalde bu şartlar altında 90 gramlık Devrek Simidi'nin 2,50TL'den aşağı olmaması gerekir." dedi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ!
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ!
  KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR!
KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR!