Advert
Advert

DEVREK ATA'SINI SAYGIYLA ANDI

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, ebediyete intikalinin 83. yıl dönümünde saatler 09:05’i gösterdiğinde tüm Türkiye’de olduğu gibi Devrek'te de hayat durdu.

DEVREK ATA'SINI SAYGIYLA  ANDI
Bu içerik 251 kez okundu.
Advert

 

 -Sercan KAPUSUZ-

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, ebediyete intikalinin 83. yıl dönümünde saatler 09:05’i gösterdiğinde tüm Türkiye’de olduğu gibi Devrek'te de hayat durdu.

  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 83.yıldönümü dolayısıyla anma töreni Devrek Kaymakamlığı önündeki Atatürk Anıtı'na Devrek Kaymakamı Ümit Altay ve Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt tarafından çelenk sunulmasıyla başladı.

 Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasının ardından saatler 09.05 geçe sirenler eşliğinde 2 dakika saygı duruşunda bulunuldu. Siren sesini duyan, cadde ve sokaklarda yürüyenler saygı duruşuna geçti. İş yerlerinde çalışanlar ve araçlarında bulunanlar da dışarıya çıkarak saygı duruşuna katıldı. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Atatürk Kültür Merkezi’ndeki anma programına geçildi.

  Atatürk Kültür Merkezi’ndeki anma törenine gelen davetlileri girişte öğrencilerin yaptığı Atatürk konulu resim sergisi karşıladı. Protokol ve davetliler resim sergisini gezdi. Ahmet Taner Kışlalı Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan anma programında ilk önce Ahmet Taner Kışlalı Ortaokulu müdürü Emin Yaşar günün anlam ve önemini belirten konuşmasında;

 " Türk ulusunu; bağımsızlığa kavuşturan, onu çağdaş uygarlığın ayrılmaz bir parçası gören ve çağdaş uygarlık düzeyine çıkaran, adı ve eserleri sonsuza kadar yaşayacak olan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ölümünün 83. yılında saygıyla anıyoruz.

 Gazi Mustafa Kemal Atatürk, savaşlardaki başarılarıyla büyük asker, yönetimiyle büyük bir devlet adamı; görüşlerindeki sağlamlık, doğruluk, geçerlilik, uluslararası ilişkilerde güvenirlik, barış ve insan severlik değerleri ile de evrensel bir kişidir.

 Aynı çağda yaşayan, gerek kendi milletleri, gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan bazı liderler, bugün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur. Atatürk ise, sevgi ve saygı uyandırarak, Türk milletini, çağ ile tanıştırmaya gayret edip varlığını teminat altına almaya yöneltmiştir.

  Yalnız 10 Kasım'larda değil, düşünce ufkumuzda, Atatürk'ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumluluklar ve gösterdiği hedefler tekrar tekrar konuşulmalıdır.

 Akılcı ve yaratıcı düşünen, kendine güvenen ve sorumluluk sahibi, özgür bireylerin oluşturduğu çağdaş, Kendi ifadesiyle "Muasir Medeniyet Seviyesi"ni yakalayıp onu aşan bir toplum oluşturmayı amaçlayan Atatürk'ün özümsenmesi, devlet ve toplum hayatına getirdiği ilkelerin dogmatik değil, akılcılığa ve bilimselliğe dayalı bir şekilde yorumlanması ve benimsenmesiyle mümkün olabilir.

 Selam Sana Türk'ün Sarı Saçlı Mavi Gözlü Çocuğu. Sen Büyük İnsan, Sen miskinliği sevmeyen,

 Boş hayaller kurmayan Gaz lambası ışığında harita başında cephe planlayan, Karatahta başında alfabe öğreten, Eşitlik adalet demokrasi insanlık dersi veren

 Sahip olduklarını milletine bağışlayan, Yeni yepyeni devrimler yapan, Sen Türk'ün Sarı Saçlı Mavi Gözlü Çocuğu, Yürekler var bıraktığın ülkende Seni seven o yüreklerden, Sana Selam Olsun Mavi Gözlüm Hiç özlemediğimiz kadar Hiç sevmediğimiz kadar Seni seviyor özlüyoruz.

  Selam Sana Mavi Gözlüm, Bu duygu ve düşüncelerle, aramızdan ayrılışının 83. yılında, Türk Ulusu'nun yüreğinde ölümsüzleşen, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bir kez daha sevgi saygı şükran ve minnetle anıyoroum

 Aziz ruhun şad olsun. ATAM" dedi.

   Müdür Yaşar'ın konuşmasının ardından Ahmet Taner Kışlalı Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo gösterisi sunuldu.

 Kaymakamlık önünde yer alan Atatürk Anıtı'ndaki törene Devrek Kaymakamı Ümit Altay, Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Emrah Dinar, İlçe Emniyet Müdürü Ömer Seyfi Paça, İl Genel Meclisi Üyeleri, siyasi partilerin ilçe başkanları, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gaziler, okul müdürleri, öğretmenler ile öğrenciler katıldı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ!
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ!
  KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR!
KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR!