Advert
Advert

BAKAN ÖZER: EŞİTSİZLİK OKULÖNCESİNDE BAŞLAR

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: Tüm çocukların okulöncesi eğitime erişimini sağlamak zorundayız.

BAKAN ÖZER: EŞİTSİZLİK OKULÖNCESİNDE BAŞLAR
Bu içerik 242 kez okundu.
Advert

    Sercan Kapusuz

     Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ilk eşitsizliğin okulöncesinde başladığını belirterek “Tüm çocukların okulöncesi eğitime erişimini sağlamak zorundayız. Hedef 5 yaş için yüzde 100. Zorunlu olmayacak ama isteyen herkesin hiçbir ücret vermeden gidebileceği okulları bazır edeceğiz. 3 bin yeni anaokulu, 40 bin anasınıfı yapacağız” dedi. Bakan Özer, bu konuda İstanbul’un dezavantajlı bölgelerine ağırlık verileceğini, halen 157 anaokulun bulunduğu ile bin yeni okulun yapılacağını söyledi.

     Bakan Özer, ara tatil öncesinde 521 sınıfın karantinada olduğunu hatırlatarak “Yeni döneme sıfırla başlayacağız. Birinci öncelik okulları yüz yüze açık tutabilmek. Okulların, öğrenme dışında anlamlar taşıdığı salgınla ilk defa algılandı, çünkü mağduriyetler oluştu. Okullar, toplumdaki eşitsizliklerin ortadan kalktığı yerler” diye konuştu. Bakan Özer, okulların ancak tüm okullardaki tüm sınıfların karantinada olması ya da salgınla ilgili olağanüstü gelişmeler yaşanması halinde kapanacağını, aksi takdirde açık kalacağını belirtti.

      Yüz yüze eğitim yapılmadığı dönemde tüm sınıf seviyelerinde öğrenme kayıpları bulunduğuna dikkat çeken Özer, 6. ve 10. sınıf öğrencileri için de destekleyici kursların başlatılacağını, destekleyici materyallerin de tüm öğrencilere ulaştırılacağını söyledi.

OKULLAR ARASINDAKİ FARKLAR

     Okullar arasındaki başarı farkının giderek azaldığını ama bitmediğini belirten Bakan Özer, şunları söyledi:

     “Amacımız fırsat eşitliğini artırmak, okullar arası başarı farkını en aza indirmek, herkesin en nitelikli okula erişmesini sağlamak. Öğretmenlere yönelik de kapsamlı bir eğitim programı aralıkta başlayacak. Eğitim paketinin odak noktası eğitim sistemine yeni giren öğretmenler olacak.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ!
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ!
  KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR!
KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR!